Josef Klíma: Nechci, aby to tu skončilo jako v Rusku. Voliči Zemana a Babiše...

Josef Klíma se už v 90. letech proslavil jako spisovatel, investigativní novinář a jedna z předních tváří pořadu Na vlastní oči. Teď se znepokojením sleduje, co všechno se v Česku děje, okomentoval vztah premiéra s prezidentem nebo změnu majitele Novy.

Přidejte svůj názor 85 komentářů

Klíma, Josef
doporučujeme

„Dějí se alarmující věci. Nechci, aby to tu skončilo jako v Rusku,“ varuje Josef Klíma. V rozhovoru pro Český rozhlas Plus novinář připomněl, že čeští premiéři a prezidenti byli často na jedné lodi, vždy prý ale směřovali k demokratickému státu a měli dodržovat zákony.

To se ale teď změnilo. „Ve chvíli, kdy premiér je podezřelý ze spolupráce s StB, a navíc dlouhodobě trestně stíhaný, a přesto v době, kdy je trestně stíhaný, tak vyhraje volby a je jmenovaný a prezident znova slibuje, že když to nevyjde, tak ho znova jmenuje, i když je v té době trestně stíhaný, v tu chvíli to není dobře,“ kroutí hlavou Klíma.

Problémy ale vidí i jinde. „Kolem nás novinářů se stahuje smyčka,“varuje, že se v Česku proměnila politická atmosféra. Chování premiéra a jeho poslanců odráží i na situaci v médiích. „Cítím to z projevů velké rady (Rada pro rozhlasové a televizní vysílání) i té takzvaně malé rady (Rada ČT). Různé snahy, jako například neschválit výroční zprávy, vyřadit Českou televizi a nanominovat si ji sám,“ popisoval.

Poukázal také na to, že za poslední zhruba rok a půl došlo k výměně lidí,na téměř všech postech. „Jestliže se postupně vymění všichni, tak se vymění samozřejmě za loajální,“ tvrdí.

Řeč přišla také na ohlášenou akvizici společnosti CME, tedy koupi televizi Nova ze strany PPF Petra Kellnera. „No samozřejmě, že člověk na to nahlíží s rozpaky, protože jestliže se další a další média ocitají v rukou oligarchů, zase jsme u toho, že jsme se změnili v oligarchický systém, tak se samozřejmě člověk bojí o svobodu. O svobodu slova a o svobodu novinářské práce,“ vysvětluje novinář.

Poměrně jednoznačný postoj novinář zastává také k voličům hnutí ANO a prezidenta Miloše Zemana. Podle něj jde o lidi, kteří jsou podobní jejich osobnostem. „I v době, kdy tady jelo Čapí hnízdo a vypadalo to, že je to opravdu podvod, tak jim to nevadilo. Protože to považovali za šikovnost. Kdyby sami měli možnost to s Bruselem takhle sehrát, tak by to sehráli taky,“ dodal Klíma.

Loading...
Vstupte do diskuze (85)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman a Babiš znají termín novoročního oběda v Lánech

13.11.2019 20:57 Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli…

Výroční summit NATO bude bez Babiše. Do Londýna pojede jen Zeman

13.11.2019 20:42 Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman.…

Zeman kondoloval Čaputové kvůli tragické nehodě autobusu

13.11.2019 18:01 Aktualizováno Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kvůli…

Změna ústavy kvůli NKÚ? Politici se neshodnou

13.11.2019 17:18 Sněmovní a senátní ústavní komise se zatím příliš neposunuly k dohodě o změnách ústavy. Chystané…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama