Kdo nahradí Kuberu? O křeslo v Senátu se utká Hanza s Bergmanem

Primátor Teplic Hynek Hanza (ODS) se utká s ředitelem teplického gymnázia Zdeňkem Bergmanem (nestraník za Senátor 21) o křeslo v Senátu po zesnulém Jaroslavu Kuberovi (ODS) v druhém kole doplňovacích voleb na Teplicku. V prvním kole byla volební účast 15,79 procenta. Volební účast při posledních senátních volbách na Teplicku v roce 2018 činila v prvním kole 35,64 procenta a ve druhém kole 15,73 procenta. Vyplývá to z informací statistiků na webu www.volby.cz.

Jaroslav Kubera na 24. kongresu ODS
doporučujeme

Teplický primátor vyhrál první kolo s náskokem před dalšími osmi soupeři. Získal 29,73 procenta hlasů. Bergman, který v roce 2018 postoupil do druhého kola s Kuberou, obdržel 22,15 procenta. Druhé kolo voleb se uskuteční 12. a 13. června.

Třetí skončil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) se ziskem 16,36 procenta. Čtvrtá je starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO), která obdržela 9,78 procenta hlasů.

Volby provázela zvýšená hygienická opatření kvůli zamezení šíření koronaviru. Lidé volili v rouškách, k dispozici byla v místnostech dezinfekce. Na průběh hlasování od pátku do dneška dohlížela policie. Mluvčí policie Jana Slámová dnes ČTK řekla, že policii nebyl hlášen žádný incident v souvislosti s volbami.

Lidé ze 131 volebních okrsků v obvodu Teplice, kde je na seznamu přes 100.000 voličů, budou rozhodovat o novém senátorovi za týden. Přijít mohou vhodit svůj hlas do urny opět v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00. Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb, ČTK řekla, že platit budou znovu zvýšená hygienická opatření. Ani podle ní žádné komplikace 1. kolo hlasování neprovázely. V pondělí Český statistický úřad (ČSÚ) výsledky hlasování předá Státní volební komisi.

Lidé měli nového senátora původně volit už na přelomu března a dubna. Vláda ale hlasování odložila kvůli krizovým opatřením v souvislosti s koronavirem. Nejvyšší správní soud následně uvedl, že kabinet jednal mimo své pravomoci. Vláda poté navrhla a Parlament schválil zákon, který konání voleb stanovil nejpozději na červen.

 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zmocněncem pro konzultace s Ruskem bude asi Jindrák

10.07.2020 15:19 Česká republika navrhla jako zmocněnce pro konzultace s Ruskem ředitele zahraničního odboru…

Babiš jednal s Merkelovou o rozpočtu EU či koronaviru

10.07.2020 15:00 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes ráno krátce hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o…

80 let od začátku bitvy o Británii. Lidé uctili památku československých…

10.07.2020 14:32 Památku československých letců, kteří se zúčastnili legendární bitvy o Británii, si dnes lidé…

Sněmovna vyzvala Babiše, aby podpořil plán EU na podporu ekonomik

10.07.2020 13:57 Sněmovna dnes podpořila postoj české vlády k plánu Evropské komise na podporu oživení evropských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy