KOMENTÁŘ: Babiš se pokusil před volbami naposledy získat voliče. Kritikou Prymuly se ztrapnil

KOMENTÁŘ - Vezměme si úplně obyčejného neznámého člověka, který něco umí a něco zase ne. A to, co neumí, tak poměrně rád kritizuje. Teď si představme, že jde o kritiku v oblasti, která je úplně mimo jeho odbornost, a navíc kritizuje někoho, o kom prohlašuje, že je v této věci jedním z nejlepších na světě. A to i přesto, že řekl, že to už dělat nebude. Zdá se vám to postavené na hlavu? Vítejte ve světě Andreje Babiše.

Andrej Babiš

Moc dlouho mu to nevydrželo. Je to jen pár dní od doby, kdy Babiš do médií prohlásil, že se nebude k epidemiologickým otázkám vyjadřovat. Uvedl dokonce, že ministr zdravotnictví Roman Prymula bude mít volnou ruku. 

Očividně ale zapomněl dodat, že pouze do takové míry, dokud budou lidé na facebooku ochotni to snášet. V zásadě to není nic nového, podobná situace se odehrála na konci srpna, kdy tehdy ještě Adam Vojtěch schytal vlnu kritiky za plánovaná opatření, která Babiš shodil ze stolu.

Následky vidíme všichni dodnes, kdy Česko hlásí vůbec nejvyšší počet nakažených během jednoho dne. Výměna Vojtěcha za světového experta v boji s epidemiemi ale v zásadě nic moc nezměnila.

Tedy alespoň ne na chování Andreje Babiše, resp. na jeho preferencích. Na prvním místě jsou totiž zřejmě nadále voliči, či spíše hlasy voličů, než jejich zdraví. Poměrně logicky se totiž lze předpokládat, že o dopadu epidemie na zdraví lidí má větší podvědomí lékař - epidemiolog, než politik - ekonom, který přišel o 5 procent voličů.

Vraťme se k označení "světový expert". Podobně ("jeden z hlavních expertů na světě") Prymulu totiž označuje přímo web hnutí ANO. Čímž se dostáváme do paradoxní situace, kdy premiér jako padající hvězda kritizuje jednoho z nejlepších expertů světa za oblast, v níž se Babiš, ruku na srdce, nevyzná.

Ano, řeč je o oněch slavných registracích v restauraci. Ty se mnoha lidem nelíbí, čehož si pravděpodobně PR oddělení hnutí ANO všimlo, potažmo i sám Babiš. To, že to Prymulovi zatrhne, tak bylo vcelku očekávatelné. Bez ohledu na to, co Babiš prohlásil.

"Protože nejsem epidemiolog, tak už toho nechám. Pro mě z toho všeho plyne jasné ponaučení, že se k epidemickým opatřením vyjadřovat už nebudu," uvedl v rozhovoru pro deník Právo před pouhým týdnem. Necelým. 

Moc dlouho mu to ale nevydrželo. Už ve čtvrtek večer před celým národem během předvolební debaty svého ministra potupil. Prohlásil, že formulář v restauracích je nesmysl a žádný nebude. Následně dodal, že jde o dezinformaci.

S ohledem na výrok Prymuly, který uvedl: "Plánujeme, že lidé, kteří budou chodit do restaurací, se tam zapíší," je zřejmé, kdo dezinformuje. Podstatnější než samotný obsah je ale fakt, že Babiš se opět pokusil nahrabat si předvolební body tím, že vyslyší přání části veřejnosti a rázně odmítne opatření, které některým lidem vadí.

Hezky s pompou, před celým národem, ve sledovaném pořadu, se musel Babiš jistě cítit hrdinsky, ve skutečnosti ale prokázal, že není schopen dodržet to, co sám řekne, ani jediný týden, a není mu hloupé kritizovat odborníky ve své oblasti. Trapas.

Česko tak opět dojíždí na premiérovu posedlost voličskými hlasy. Bez ohledu na to, že kritizované pravidlo je nejen rozumné, ale i zaváděné či zavedené v dalších zemích, jako je Německo nebo Austrálie. A sluší se připomenout, že Česko je v tuto chvíli jedna z nejhorších zemí v Evropě, co se zvládání covidu týče.

Možná je na čase, aby si nejen Babiš uvědomil, že různá opatření navrhovaná odborníky nejsou dělána na koleně, ale vycházejí z reálných vědeckých studií a určitých předpokladů. S pandemií takového rozsahu navíc nemá zkušenosti nikdo a celý svět se ji učí zvládat. 

I přesto je dnes všeobecným trendem se některým záležitostem vysmívat, či je zpochybňovat. Pomineme-li antirouškové fanatiky, kritice čelila kupříkladu i opatření týkající se židlí, nebo omezení či zákaz zpěvu.

Pokud ale někdo nechápe, proč se tato pravidla realizují, neznamená to automaticky, že jde o nesmysl. Spíše je to ukazatel, že se dotyčný ve skutečnosti moc nezajímá o souvislosti. Protože například na to, že zpěv šíří covid, se přišlo už na jaře (EuroZprávy.cz o tom psaly zde).

Kritizovat a zamítat navrhovaná opatření, o kterých se navíc hovoří jako o teoreticky možných, a která navíc nejsou ve světě žádnou novinkou, bez potřebných vědeckých znalostí, je vcelku běžné, a široká veřejnost to dělá dnes a denně. Z úst premiéra bychom ale čekali fundovanější přístup.

Na druhou stranu co čekat od někoho, kdo nedodrží své slovo ani týden, jen proto, aby si na něm mohl nahrabat poslední předvolební body váhajících voličů. Asi by nás to zkrátka mělo přestat překvapovat, není to totiž poprvé a zcela jistě ani naposledy. Stačí si vzpomenout na slova, která pronesl pro Právo v roce 2017: "Pokud bych byl premiér, sestavil vládu, tak bych tam chtěl být čtyři roky, ne déle." Za rok se tak opět přesvědčíme, jak Babiš (ne)drží své slovo.

Sledujte autora komentáře na Facebooku a Twitteru.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Kulhánek povede českou delegaci na Valné shromáždění OSN

17.09.2021 12:20 Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku…

Související:

Právě se děje

reklama