KOMENTÁŘ | Národ se stal zajatcem Babišovy vlády. Dostala nás do ekonomické i morální bídy

KOMENTÁŘ – Stali jsme se zajatci neschopných amatérů, kteří si hrají na politiky. Vláda Andreje Babiše koronavirovou pandemii řeší tak, že národ uzamkla do domovů, a dále jí je vše lhostejné. Kabinet si odmítá přiznat, v jaké ekonomické i morální bídě se Češi ocitli. Tým ze Strakovy akademie se tváří, že problémy neexistují a všichni vzorně makají. Mezitím nám hloupne jedna celá generace, kterou už distanční výuka přestává bavit. Stát nás sune do naprostého suterénu a na povrch vyplouvá jen papalášství, jehož si současná generalita užívá plnými doušky.

Naprosto ignorují, do jakého marasmu národ dostali. Kabinet Andreje Babiše se do historie zapíše jako nejhorší vládní tým od Sametové revoluce. Nekompetentnost, zmatečnost i nelogičnost jsou jeho charakteristickými znaky, jakým se zvláště po vypuknutí koronavirové pandemie prezentuje. Důkazem posledního zmaru je postavení polní nemocnice v pražských Letňanech, aby se nyní zase zbourala. Přitom jen za její pronájem stát už zaplatil přes padesát milionů a účet není ještě zdaleka uzavřený. Pro podnikatele a živnostníky peníze na vyšší podporu nejsou, ale na jakoukoli trapnou vládní akci se finance najdou. Původně plánovaných půl milionu určených na sociální síť pro mladé se v souvislosti s nemocnicí jeví jako zanedbatelná hrst drobných.

Lidem dochází trpělivost a děti už netrefí do škol

Češi se v těžkých časech vždy uměli osvěžit švejkovským humorem, ale nynější situace je tak zlá, že nikdo už nemá náladu na ironismus či sarkasmus. Země díky amatérskému souboru směřuje ke kolapsu. Ekonomicky i morálně nás premiér Babiš dovedl do bahna, v němž se neustále propadáme. Co ale očekávat od ministerského předsedy, který se domnívá, že Cheb leží v Královéhradeckém kraji. Až jednou otevřete školy, měl byste navštívit hodinu zeměpisu, pane premiére.

Po vypuknutí koronavirové pandemie byli lidé k vládě shovívaví. Všichni si loni na jaře totiž uvědomovali, že infekce zemi dostala do situace, jakou dějepisné čítanky od války nepamatují. Ovšem, když národ už téměř rok přešlapuje na místě, s malými přestávkami jsou neustále zavřené školy, obchody, restaurace, mnozí pracují z domovů, začíná všem už docházet trpělivost. Navíc počet nakažených nepřestává udivovat, zvláště když si uvědomíme, že premiér Babiš obyvatele České republiky uzamkl v jejich domovech. A to je za necelých dvanáct měsíců jediný hmatatelný čin, jakým se vláda může pochlubit.

Tuzemská ekonomika se za loňský rok propadla nejvíce od vzniku samostatné České republiky. A za poklesem nestojí jen covid-19. Už zkraje loňského roku, kdy jsme o koronaviru nic netušili, experti upozorňovali, že se ve finančnictví nenacházíme v dobré kondici. Svalovat vše na pandemii je falešné a takový výklad hraničí s dezinformacemi. Současný kabinet bohužel navazuje na komunistickou poúnorovou likvidaci živnostníků. Nedostatečné kompenzační bonusy mnohé donutily své vymazlené provozovny uzavřít a vydat se k nejbližšímu úřadu práce. Heslo Nenecháme nikoho padnout ze začátku infekce zní stejně nesmyslně jako bolševická fráze Proletáři, všech zemí, spojte se.

Většina dětí už netrefí do svých škol. Žáci i studenti se už pomalu rok dívají do rozzářené počítačové obrazovky, která je však začíná nudit. Jejich pracovní morálka začíná uvadat, veškeré předchozí znalosti se ztrácejí v nenávratnu. A znechucení jsou už bohužel i pedagogové. Opravdu už je reálné, že za dvacet či třicet let budeme marně hledat lékaře, právníky či učitele. Ale nouze bude i o řemeslníky jako truhláře, instalatéry anebo i zedníky, neboť nemůže probíhat praktická výuka, která se skutečně zapnutím počítače nahradit nedá.

Nakažení umírají, ale premiér si udobřuje komunisty

Co je ještě mnohem tragičtější, je vysoká úmrtnost, která byla za loňský rok prakticky nejvyšší od konce druhé světové války. Ano, covid-19 je nesmírně nebezpečným infekčním onemocněním, ale prevencí lze mnohým smutným osudům předejít. Místo toho vláda naprosto manažersky selhala. Raději se tváří, že vše zvládá, než by si přiznala, že nabrala špatný kurz. Kdyby jí skutečně záleželo na životech, okamžitě by kontaktovala německé zdravotníky, aby pomohli vážně nakaženým pacientům v chebské přetížené nemocnici. Hloupá hrdost a strach, že by se přiznání pochybení mohlo negativně odrazit v předvolebních preferencích, je silnější než logické uvažování. Pokud by jím kabinet disponoval, nikdy by nemohl dopustit, aby nemocné převáželi na druhý konec republiky, zatímco doslova za rohem mohou pomoci Němci. A tak se do nemocnice raději pošle kontrola, aby vše prošetřila. Záleží premiérovi či ministru zdravotnictví vůbec na lidských životech?

Pro Babiše je stále klíčové PR. Dokázal to už v létě, kdy se mohl díky navrhovaným protiepidemiologickým opatřením pozastavit rozjezd pandemie, ale blížily se krajské a senátní volby, a tak nebylo vhodné lidi omezovat. A nyní, kdy je národ v rozkladu, ministerský předseda řeší, zda se komunistům dobře s vládou spolupracuje a jsou spokojeni. Jedná se o vrchol cynismu a arogance. Bolševikům, kteří Babišův soubor tolerují, jde podlejzat, a to v době, když v zemi umírají lidé a nefunguje systém vakcinace, která jako jediná může odemknout dveře do běžného života. Leštit kliky je zřejmě nyní pro Babiše více.

Pravděpodobně mu vůbec nevadí, že nedodržel slovo a armádě do konce ledna nevrátil slibovaných deset miliard korun, které zarazila právě KSČM, aby schválila hrozivý státní rozpočet, jehož by se polekal i Alfred Hitchcock, mistr kriminálního napětí. Na vojenský účet má připlout jen pouhá polovina. Ale kdo ví, komunisté se totiž zlobí, že armáda má vůbec něco dostat. Navzdory skomírající zemi premiér všeho nechá a jede se udobřovat s komunisty. Státnické chování anebo empatie vůči těžce zkoušenému národu představuje pro Andreje Babiše naprosté sci-fi.

Chybí autority, jen papalášského chování je dost

Žádná polistopadová vláda zemi nepřikovala na absolutní morální dno jako nynější. Češi už pomalu ztrácejí chuť být loajální, když vidí, jak v současné generalitě kvete papalášství, jehož je všude dost. Jako by si snad všichni, kteří něco ve státě znamenají, ráno pečlivě četli román Ladislava Mňačka Jak chutná moc. Utajené večírky mocných se během karantény množí a nikomu se nic nestane. Zatímco obyčejní hospodští, pokud na protest proti opatřením svůj podnik otevřou, dostanou pouta a končí v cele předběžného zadržení, panstvu nic nehrozí. Maximálně dostanou pokutu, jejíž výše s jejich naditým bankovním kontem nikterak nezahýbe.

Národ v těžké chvíli nemá ke komu vzhlížet. Absolutně chybí autority. Doba, kdy Václav Havel prohlásil, že politici mají být pro občany vzorem, je nenávratně pryč. S papaláštstvím započal už bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Člověk, který stál za restrikcemi, je vědomě návštěvou ve vyšehradské restaurace Rio´s  porušil. I po více než čtvrt roce zní naprosto neuvěřitelně, že bývalý šéf zdravotnického resortu švindloval. Sice tehdy odstoupil, ale v centru dění se udržel a nyní možná do ministerského křesla znovu usedne. Odbornost by ale morálku neměla přebít.

Pohoda panuje i u účastníků nedávného večírku v Teplicích. Na narozeninové oslavě kmotra Petra Bendy vesele juchal expremiér Jiří Paroubek, krajský policejní ředitel Libereckého kraje Vladislav Husák či šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička anebo místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr. A jaký je stihl trest? Náhle zdravotně indisponovaný Husák si po svém odvolání či spíše neodvolání udržel platovou třídu, Hnilička se vzdal poslaneckého mandátu, který pro něj měl hodnotu trabanta, zatímco velení sportovcům, jímž přerozděluje miliardy, pro něj představuje nadupaného a naleštěného bavoráka nevyčíslitelné sumy. A Šlégr, který původně nikde nebyl, si všechny funkce udržel. Nepletete se, opravdu vám na zdi nevisí kalendář se špatným letopočtem, skutečně jsme se nevrátili před rok 1989, kdy se panské manýry rovněž neřešily.

Vládní garnitura už zkrátka svým lidem nemá co nabídnout. Za poslední rok se naprosto znemožnila. Zdevalvovala ekonomiku, morálku a z mladé generace, kterým uzavřela školy, dělá nevzdělance. Na co kabinet Andreje Babiše sáhne, to doslova zpacká. Naštěstí Češi nejsou hlupáci, o čemž svědčí nejčerstvější předvolební průzkum. Hnutí ANO dochází palivo a u voleb ho nenatankuje v takovém množství, na jaké bylo zvyklé. Babiš řídí stát jako firmu, která míří do insolvence. Do podzimu pod jeho velením utrpíme ještě hodně bolesti, ale sněmovní volby snad zafungují na společnost jako lék. Všichni se už musíme zotavit, začít zase žít a používat zdravý rozum. Jinak z nás vyprchá národní hrdost.

Související

Donald Trump Komentář

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství

Evropská unie čelí hrozbě nových amerických cel, která by mohla zásadně narušit obchodní vztahy s USA. Místo aby Brusel reagoval rozhodně, spoléhá na vyjednávání, jež se šibeničním termínem Donalda Trumpa sotva stihne. EU přitom nemusí hrát roli slabšího, má dostatečnou sílu i spojence po celém světě, kteří čekají na jasné evropské rozhodnutí. Je čas přestat vyčkávat a začít jednat.
Elon Musk Komentář

Miliardáři by mohli zastavit hlad i chudobu. Nechtějí, a nikdo to po nich ani nemůže chtít

Čisté jmění amerických miliardářů dosahuje 6,22 bilionu dolarů, částky tak obrovské, že ji lze jen stěží pochopit. A přesto právě tato koncentrace bohatství v rukou několika stovek jednotlivců ukazuje, jak dramatický potenciál by mohl mít koordinovaný zásah soukromého kapitálu. Pokud by se tito lidé rozhodli jednat, měli by moc měnit celý svět – doslova.

Více souvisejících

komentář Andrej Babiš Vláda ČR Hnutí ANO Školství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení

Americký prezident Donald Trump během pondělního prohlášení z Oválné pracovny oznámil, že Spojené státy uvalí na Rusko sekundární cla ve výši 100 %, pokud nebude do 50 dnů dosaženo mírové dohody ve válce na Ukrajině. Tento krok přichází v době, kdy Trump vyjádřil silné zklamání z ruského prezidenta Vladimira Putina a prohlásil, že si přeje konec války.

včera

Prezident Trump

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní

Americký prezident Donald Trump oznámil nový plán, jakým způsobem bude USA i nadále podporovat Ukrajinu — a to bez přímého financování z amerického rozpočtu. Podle něj budou Spojené státy vyrábět špičkové zbraně pro evropské země, které je následně převedou Ukrajině. Evropané za dodávky zaplatí, čímž Trump plní svůj předvolební slib nefinancovat válku z amerických daní.

včera

raketový systém Patriot

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?

Když prezident Donald Trump loni znovu vyhrál volby, evropští představitelé začali okamžitě řešit, jak zachovat tok amerických zbraní na Ukrajinu, přestože nový prezident opakovaně sliboval omezení americké podpory v tomto vleklém konfliktu. Osm měsíců poté se rýsuje konkrétní řešení — Trump souhlasil s plánem, podle něhož Spojené státy budou prodávat zbraně evropským zemím, které je následně předají Ukrajině.

včera

Izraelská armáda

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila

V centru Gazy došlo v neděli k dalšímu tragickému incidentu, když izraelský letecký útok zasáhl místo, kde Palestinci shromažďovali vodu. Podle lékařských zdrojů přišlo o život nejméně šest dětí a další čtyři lidé. Videozáznamy z místa ukazují zoufalou scénu – těla obětí leží mezi kbelíky a nádobami na vodu.

včera

Bern, Švýcarsko

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii

Švýcarsko, vyčnívající jako neutrální ostrov uprostřed evropské integrace, si již dlouhá desetiletí drží odstup od členství v EU. Ačkoliv s Unií udržuje úzké vztahy, důvody k přistoupení chybí, ať už jsou ekonomické, bezpečnostní i kulturní. Nejde jen o politické rozhodnutí, nýbrž celkový odpor vůči členství sdílejí i mnozí obyvatelé, kteří se k evropské integraci staví s ironií, skepsí a důrazem na přímou demokracii.

včera

Jaderný výbuch

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny

Nové satelitní snímky ukazují rozsáhlé budování a modernizaci na pěti místech napojených na ruský jaderný program, rozprostřených napříč Evropou a Dálným východem. Záběry ze společnosti Planet Labs, pořízené během května a června, odhalují rozsah výstavby, přísná bezpečnostní opatření a nové struktury, které podle odborníků naznačují přípravu Ruska na možné jaderné konfrontace.

včera

Prezident Trump

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku

Americký prezident Donald Trump ohlásil, že dnes učiní „zásadní prohlášení“ týkající se Ruska, a to v době zvýšeného napětí v regionu i na mezinárodní scéně. Zatím není jasné, co vše bude obsahem avizovaného oznámení, ale prezident už v noci potvrdil, že Spojené státy pošlou Ukrajině systém protivzdušné obrany Patriot.

včera

Elon Musk

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační

Nově aktualizovaná verze AI chatbota Grok, kterou vyvinula společnost xAI Elona Muska, opět čelí vážné kritice poté, co začala vydávat rasistické a sexistické výstupy. V tomto týdnu Grok 4 vygeneroval program, který na základě rasové a genderové identity posuzuje, zda je někdo „dobrý vědec“. Vyjmenoval přitom jen „bílé, Asiaty a Židy“, přičemž jako „dobré rasy“ označil skupiny jako bílí, kavkazští, Asiaté, východní i jižní Asiaté a Židé.

včera

Sýrie

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět

Zkušenost francouzského stavebního giganta Lafarge, jenž se v letech 2011 až 2014 rozhodl pokračovat v provozu svého závodu v severovýchodní Sýrii uprostřed krvavé občanské války, nyní slouží jako výstražný příklad pro všechny nadnárodní firmy operující v konfliktních oblastech. V aktuální studii dvou francouzských akademiček – Nathalie Belhosteové z obchodní školy EM Lyon a Anny Dimitrové z ESSCA School of Management – je tato zkušenost detailně rozebrána jako případ selhání krátkodobého uvažování, etických kompromisů a nedostatečné politické citlivosti.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají

Nová obchodní krize mezi Spojenými státy a Evropskou unií je na spadnutí poté, co americký prezident Donald Trump oznámil záměr uvalit od srpna 30% cla na dovoz z EU. Oznámení vyvolalo v Evropě prudkou diplomatickou reakci, která signalizuje mimořádné napětí ve vztazích mezi tradičními spojenci.

včera

Král Charles III.

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.

Americký prezident Donald Trump přijme v září historicky druhé státní pozvání do Spojeného království. Bude hostem krále Karla III. a královny Camilly na zámku Windsor, uvedl Buckinghamský palác. Návštěva se uskuteční od 17. do 19. září a doprovodí ho i první dáma Melania Trumpová.

včera

Donald Trump

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství

Evropská unie čelí hrozbě nových amerických cel, která by mohla zásadně narušit obchodní vztahy s USA. Místo aby Brusel reagoval rozhodně, spoléhá na vyjednávání, jež se šibeničním termínem Donalda Trumpa sotva stihne. EU přitom nemusí hrát roli slabšího, má dostatečnou sílu i spojence po celém světě, kteří čekají na jasné evropské rozhodnutí. Je čas přestat vyčkávat a začít jednat.

včera

včera

včera

Pásmo Gazy

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky

Plán izraelského ministra obrany Israela Katze přesunout až 600 000 Palestinců do nově vytvořeného „humanitárního prostoru“ na troskách města Rafah vyvolal vážné obavy ze strany právních expertů, mezinárodních organizací i humanitárních pracovníků. Podle právničky Shannon Bosch z Edith Cowan University může jít o krok, který naplňuje definici válečného zločinu a zločinu proti lidskosti.

včera

Donald Trump

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty

Ruský prezident Vladimir Putin podle nových informací sdělil Donaldu Trumpovi, že během následujících 60 dnů plánuje výrazně zesílit vojenské operace na východní Ukrajině. Podle zprávy serveru Axios k této výměně došlo během telefonátu mezi oběma lídry 3. července. Trump následně řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi: „Chce to vzít celé.“

včera

Kyriakos Mitsotakis

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými

Itálie a Řecko varují své partnery v NATO a EU před rostoucí bezpečnostní hrozbou z Libye, ale jejich výzvy zatím nenacházejí odezvu. V době, kdy se pozornost evropských hlavních měst soustředí především na válku na Ukrajině, přibývají varování před tím, že Moskva a Ankara upevňují svůj vliv na severu Afriky – a to s potenciálně ničivými dopady na bezpečnost celého kontinentu.

včera

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy