Experti na dluhovou problematiku, podnikatelé a zástupci neziskových organizací očekávají kvůli koronavirové krizi novou vlnu exekucí. Vyzývají k úpravě exekučního systému. Uvedli to v otevřeném dopise, který adresovali premiérovi Andreji Babišovi (ANO). V listu mu připomínají, že změny dřív sliboval. Žádají ho, aby se o ně zasadil. Ve Sněmovně je nyní novela exekučního řádu a insolvenční novela.
Podle údajů Exekutorské komory bylo v Česku k 10. červnu 4,45 milionu exekucí. Mělo je 728.711 lidí, tedy téměř sedm procent obyvatel. Celkový dluh činil 327,26 miliardy korun. Loni přibylo 507.800 řízení, předloni 499.500. V letech po minulé krizi byl počet nových exekucí výrazně vyšší. V roce 2009 dosahoval 760.900, v roce 2011 pak 936.200.
"V souvislosti s dopady covidu-19 i přes všechna vládní opatření se s nastupující ekonomickou krizí nepochybně blíží další exekuční vlna. Nechceme černý scénář podobný poslední krizi, kdy bylo během roku zahájeno milion nových exekucí," sdělili dnes ČTK zástupci signatářů.
Dopis premiérovi podepsaly čtyři desítky podnikatelů, expertů a neziskových organizací. Patří mezi ně třeba Charita ČR, Český helsinský výbor, Rada seniorů, podnikatelé Dalibor Dědek, Martin Hausenblas či Ondřej Krátký, sociolog Daniel Prokop, filozof Jan Sokol, advokát Petr Němec, ekonom Filip Pertold či odbornice na vzdělávání Klára Laurenčíková.
Deset a víc exekucí naráz mělo podle statistik komory loni 157.300 lidí. Průměrný dlužník měl zhruba šest exekucí. "Na jednoho dlužníka stále může dorážet pět, deset nebo i více exekutorů, kteří díky silně konkurenčnímu prostředí nejsou vykonavatelé veřejné moci, ale tvrdí byznysmeni obchodující s dluhy," uvedli v dopise pisatelé. Dodali, že s důsledky se nepotýkají jen zadlužení, ale celá společnost. Stát přichází o příjmy z daní a odvodů, rostou výdaje na dávky, rozdíly mezi regiony se prohlubují, firmy mají náklady kvůli vyřizování srážek a splácení z výdělků, nefunguje soudní kontrola exekutorů, vypočítali signatáři.
Podle údajů komory je nejvyšší zadluženost v chudších regionech. Nejzadluženějším okresem v Česku je Most, kde mělo v červnu exekuci téměř 16 procent obyvatel. Následuje s asi 15 procenty Ústí nad Labem a se 14 procenty Sokolov. "Zkušenosti s exekucemi úzce souvisí s nedůvěrou lidí v polistopadový režim. Pokud to chceme změnit, musíme mimo jiné odstranit závislost exekutorů na věřitelích," míní sociolog Daniel Prokop.
Podle podnikatelů a expertů by měla platit teritorialita a exekutora v blízkosti dlužníkova bydliště by měl vybírat soud. Signatáři listu poukazují na to, že tyto zásady zmiňoval ve svých facebookových vyjádřeních loni i letos také premiér. Uvádějí, že Babišův postoj při projednávání novely exekučního řádu ve Sněmovně ale poslanci jeho hnutí ANO nerespektují, takže systémové úpravy z chystané legislativy vypadly. Žádají proto Babiše, aby se zasadil o to, aby ministryně spravedlnosti a poslanci jeho hnutí ANO jím slibované změny podpořili. Dodávají, že návrhy jsou připravené.
Podle dostupných informací by ministerstvo spravedlnosti mělo dodat ucelený návrh změn novely exekučního řádu, který by pak podali poslanci. Projednávání ve Sněmovně by mohlo pokračovat na začátku prosince. Návrhy mají i opoziční strany. Piráti oznámili, že budou teritorialitu dál prosazovat.
Související

Nejen důchody. Česko nutně potřebuje kvůli půl milionu lidí ještě jednu reformu

Banky musí vést lidem v exekuci bezplatně chráněné účty, rozhodl soud
Exekuce , Andrej Babiš , Vláda ČR , neziskovky
Aktuálně se děje
před 58 minutami

Jak donutit Rusko k jednacímu stolu: Trump má podporu voličů, teď je čas zatlačit
před 2 hodinami

Dvě brambory pro osm lidí. Děti v Gaze jsou kost a kůže, chodí umírat do nemocnic
před 2 hodinami

Eskalace na thajsko-kambodžské hranici: Mezinárodní společenství mělo zakročit, říká expert
před 3 hodinami

Peklo v Gaze se prohlubuje: 1000 mrtvých ve snaze získat pomoc, důkazy o masovém hladovění jsou nepopiratelné
před 4 hodinami

EU tlačí na Čínu. Chce, aby Si Ťin-pching přiměl Putina ukončit válku
před 5 hodinami

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky
před 5 hodinami

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty
před 6 hodinami

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii
Aktualizováno před 6 hodinami

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli
před 8 hodinami

Thajsko zaútočilo na Kambodžu
před 9 hodinami

Počasí o víkendu proprší, tropy se nedostaví
včera

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
včera

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí
včera

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?
včera

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského
včera

Lipavský nezvykle tvrdě kritizuje Ukrajinu: Naše podpora není bianko šek pro jakékoli vaše kroky
včera

Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu
včera

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
včera
Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
V několika ukrajinských městech včetně Kyjeva, Lvova, Dnipra a Oděsy se v úterý 22. července konaly masové demonstrace. Důvodem byl nový zákon, který podepsal prezident Volodymyr Zelenskyj a který podle kritiků ohrožuje nezávislost klíčových protikorupčních institucí země – Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP).
Zdroj: Libor Novák