KSČM ve volbách neuspěla. Filip chce analýzu, viníkem je prý i epidemie

Levice v letošních volbách propadla. Předseda KSČM Vojtěch Filip označil volební výsledek strany v senátních a krajských volbách za velkou ztrátu. Komunisté získali zastupitele pouze ve čtyřech krajích, do druhého kola senátních voleb nepostoupil žádný z jejich kandidátů. Filip v České televizi řekl, že stranu nyní čeká nejkritičtější období.

KSČM
doporučujeme

Poslanec Jiří Dolejš (KSČM) označil volební výsledek komunistů v krajských volbách za prohru. Podle něj navíc karanténa omezuje možnosti strany na výsledky reagovat. Na twitteru mluvil o potřebě najít cestu ze dna. Představitelé vedení strany se k výsledkům zatím nevyjádřili.

"Být jen ve čtyřech krajích ze 14 je prohra. A do toho ještě karanténa limitující stranická rokování. Ale emoce a stesky by vedly k chaosu. Cesta ze dna musí mít hlavu a patu," uvedl Dolejš.

Komunisté v krajských volbách výrazně ztratili, podle předběžných výsledků budou mít zastoupení pouze v Plzeňském, Ústeckém, Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Do druhého kola senátních voleb podle předběžných výsledků nepostoupil žádný kandidát KSČM.

O tom, zda se výsledek voleb projeví na listopadovém volebním sjezdu KSČM, kde bude Filip obhajovat křeslo předsedy strany, zatím odmítl mluvit s tím, že "nebude dělat unáhlené kroky". "To se uvidí, kdo bude ochoten kandidovat a kdo se rozhodne jinak. Myslím, že to je (volební výsledek ) pro každého určité zrcadlo jeho práce. I pro mě to je zrcadlo," řekl ČTK Filip.

Příčiny volebního neúspěchu musí komunisté podle Filipa hledat především v sobě. "Budeme hodnotit velmi kriticky, začneme u subjektivních okolností, co dělat, abychom získali zpět důvěru voličů," sdělil. "Neuměli jsme dobře prosadit naše kandidáty, prodat náš program. Je to pro mě velké zklamání," dodal.

Filip v České televizi řekl, že stranu nyní čeká nejkritičtější období.

"Je to pro nás velká ztráta, musíme si ji analyzovat. A to jak v otázce změny společnosti v její věkové struktuře, v jejích zájmech a podobně, ale také samozřejmě musíme kriticky hodnotit samotný postup KSČM ve volbách i programově," řekl Filip.

Podle něj stranu čeká mnoho práce, aby byla schopna reagovat na to, co čeští občané potřebují. "Bude to pro nás nejkritičtější období," řekl Filip.

První místopředseda KSČM Petr Šimůnek dříve během dne uvedl, že volební neúspěch KSČM může souviset i s epidemií koronaviru. Upozornil, že mnoho voličů strany je vyššího věku, a tedy v rizikové skupině z hlediska průběhu nemoci covid-19. Podle něj to mohlo některé voliče odradit od účasti ve volbách.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střídání času škodí zdraví, říkají europoslanci. Nesmyl, člověk se musí…

24.10.2020 22:03 Aktualizováno Nejsou ve svém postoji jednotní. Čeští europoslanci se úplně neshodnou, zda má dojít ke zrušení…

Babiš: Faltýnek opakovaně překročil své pravomoci

24.10.2020 16:20 Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek podle šéfa hnutí a předsedy vlády Andreje Babiše na schůzce…

Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

24.10.2020 11:12 Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném…

Vnitro eviduje 350 žádostí o kompenzaci za opatření za 4,8 miliardy

24.10.2020 10:05 Ministerstvo vnitra eviduje k minulému pátku 350 žádostí o kompenzaci za ztráty, které vznikly v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama