Lídr Zelených Berg se vyslovil na sjezdu ČSSD pro volební spolupráci

Země, kde spolupracují zelení a sociální demokraté, představují ideál, ke kterému bychom měli směřovat a kde je vysoká kvalita života, shrnul dnes spolupředseda Zelených Michal Berg jako host na on-line sjezdu ČSSD, proč tyto dvě strany plánují spolupráci před podzimními sněmovními volbami.

Michal Berg
doporučujeme

Druhý host - odborový předák Josef Středula vyzdvihl výsledky sociálních demokratů v menšinové vládě v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Poděkoval ministrům, že přinášejí do diskuse vlády témata týkající se běžných lidí.

"Představte si, kdyby vláda byla složena jiným způsobem, zda by byla zrušena karenční doba, zda bychom diskutovali o výši minimální mzdy, zda by se diskutovalo o pětitýdenní dovolené," vyjmenoval Středula některé změny přijaté menšinovým kabinetem. Sociální demokraté podle něj hájí práva zaměstnanců i v tématech spojených s epidemií koronaviru. "Představa české politické scény bez sociální demokracie mne děsí, Česká republika by vypadala úplně jinak," odkázal Středula na klesající volební preference strany a kritiku, kterou sklízí za vládní angažmá v koalici s ANO.

Odborový předák poděkoval sociálnědemokratickým ministrům za jejich práci. Ocenil také, že se předseda ČSSD Jan Hamáček postavil za návrh na celostátní uzávěru přes velikonoční svátky, přestože nakonec nenastala.

Podle Berga, jehož strana má dosud zástupce pouze v horní parlamentní komoře, není možné tříštit síly. "Mnoho problémů a výzev se nedá řešit samostatně, ale společně na progresivní levici," uvedl. Dodal, že za hlavní témata pokládají Zelení dopady klimatické změny, které nemají nést nejzranitelnější, dále bydlení a změny vyplývající z globalizace. "Máte více zkušeností z exekutivy, umíte naše někdy naivní názory postavit na zem," uvedl Berg směrem k sociálním demokratů s tím, že Zelení zase přinášejí témata spravedlnosti v různých aspektech.

Podle mluvčího Zelených Petra Kučery bezprostředně po sjezdu začnou finální jednání o společném postupu do voleb. Zelení pak výsledek projednají na republikové radě strany, což je nejvyšší orgán strany mezi sjezdy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama