Maďarsko na začátku července daruje České republice dalších 100.000 dávek vakcíny proti covidu-19 Pfizer/BioNTech, řekl dnes premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda také na pondělním jednání schválí 50 milionů korun na posílení kampaně k podpoře vakcinace. Premiér to uvedl v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.
Příští týden podle něj přijdou dodávky asi 1,1 milionu vakcín a vláda bude řešit, jak by mohla očkování ještě posílit.
Babiš řekl, že vakcíny do Česka přiveze 1. července maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Maďarsko poslalo v červnu České republice 41.000 dávek vakcíny. Šlo o reakci na menší počet vakcíny, kterou český stát dostal po nesouhlasu s kompromisem o rozdělení dodatečných deseti milionů dávek v EU.
Šéf maďarské diplomacie na facebooku napsal, že v jeho zemi bude mít brzy první dávku za sebou 5,5 milionu lidí a že v Maďarsku, které má necelých deset milionů obyvatel, je vakcín dost. Tamní vláda proto může podle něj pomoci těm, kterým očkování tak rychle nejde. V Česku je dosud aspoň první dávkou očkováno asi 45 procent lidí, 25 procent má dokončené očkování dvěma dávkami. Maďarsko je jedinou zemí Evropské unie, která nakoupila vakcíny z Ruska i Číny. Tyto preparáty ale nejsou schválené unijní lékovou agenturou EMA.
Očkování je podle premiéra důležité i v souvislosti s novou mutací koronaviru nazývanou delta, která se objevila i v Česku. "Je problém, že se registruje stále méně lidí," uvedl Babiš. V sobotu se podle něj k očkování zaregistrovalo jen asi 6300 lidí. Do Maďarska se také v sobotu vydaly tisíce Čechů na osmifinále fotbalového mistrovství Evropy, což může podle odborníků znamenat epidemické riziko. Babiš k tomu řekl, že vláda jim to nemůže zakázat a může lidi jenom vyzývat, aby byli obezřetní.
Vláda se chce podle premiéra zaměřit na propagaci očkování, na což by měla v pondělí uvolnit další peníze. V kampani se podle Babiše objeví celebrity a oslovil i některé hudební skupiny. Kromě toho je podle premiéra potřeba více zapojit firmy. "Delta je tady, my to sledujeme, ale nemůžeme říci, že jsme z toho venku," řekl.
Babiše v Partii následoval předseda Senátu Miloš Vystrčil, který mluvil mimo jiné o vakcinaci. Zásadní podle něj je, aby vláda kampaň k podpoře očkování řešila systematicky. Namátkou oslovit firmy nebo kapely podle něj není žádná koncepce. "Nemůže to být tak, že najednou někoho něco napadne. To je dobrý doplněk, ale nemůže to být základ té kampaně," řekl. Dodal, že v přesvědčování o vhodnosti očkování by mohli hodně pomoci praktičtí lékaři, kterým lidé věří.
V souvislosti s Maďarskem Babiš komentoval i zákon schválený maďarským parlamentem, který zakazuje zobrazení jakékoli jiné sexuální orientace než heterosexuální a změny pohlaví v materiálech cílených na lidi mladší 18 let. Proti zákonu se vymezilo 17 zemí EU. Babiš na dotaz moderátorky, zda se k tomu česká vláda připojí, uvedl, že otázku budou řešit na vládě, ale sám to považuje za politický boj. "Já nepovažuji za důležité dělat nějaká gesta, důležité je, jak se chováme," řekl. Dodal, že mnohem lepší by bylo dotáhnout ve Sněmovně zákon o větších právech pro homosexuály. Vystrčil k tomu řekl, že pokud se po střízlivém rozboru ukáže, že maďarský zákon skutečně je diskriminační, Česko by se k protestujícím státům připojit mělo.
Související
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Andrej Babiš , očkování , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Maďarsko
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Meghan má katastrofu v LA před očima. S Netflixem udělala nelehké rozhodnutí
před 1 hodinou
Zemětřesení v Česku. Otřesy pocítili lidé v Aši či Františkových Lázních
před 2 hodinami
Lyže, běžky nebo brusle. Jaká je historie zimních sportů?
před 3 hodinami
Tragický požár restaurace v Mostě: Je několik vyšetřovacích verzí, pomáhají znalci
před 4 hodinami
Ledecká po sjezdu ve Svatém Antonu získala bronz. Zazářila i Lindsey Vonnová
před 4 hodinami
Chřipková epidemie v Česku začíná, potvrzují odborníci
před 5 hodinami
Ficovo gesto. Zelenského vyzval k jednání o tranzitu plynu
před 6 hodinami
Vlny jsou favoritem Českých lvů, s Amerikánkou mají nejvíce nominací
před 7 hodinami
OBRAZEM: Pavel a Fiala se setkali na novoročním obědě. Možná naposledy
před 7 hodinami
Kreml se chce vyhnout mobilizaci za každou cenu. Cizinci jezdí do Ruska za prací, končí v armádě
před 8 hodinami
Jak vypadá běžný život v Afghánistánu? Tálibán mě odvedl a provdal na policejní stanici, popisuje dívka
před 9 hodinami
Otřes ve Skotsku: Nicola Sturgeonová se rozvádí
před 10 hodinami
Mrazivé počasí sevře Česko. Meteorologové varují i před náledím
před 10 hodinami
Jak dlouho budou hořet požáry v Los Angeles?
před 12 hodinami
Ukrajinská pozice ve válce slábne. Kyjev čelí těžkým výzvám na bojišti i na diplomatickém poli
před 13 hodinami
Ruská jména, falešné doklady. Poslali nás na výcvik, ne do boje, tvrdí zajatí severokorejští vojáci
před 14 hodinami
Požáry v Kalifornii jsou druhé největší v historii. Počet mrtvých roste, situace není vůbec pod kontrolou
před 15 hodinami
Příští víkend se možná dočkáme citelně teplejšího počasí
včera
Konec globalismu, 5 % HDP na obranu. Co změní nástup Trumpa k moci?
včera
Ledové království centrem geopolitických tahanic. Velmoci v Arktidě svádějí bitvu o křehký ekosystém
Arktida se z dlouho ignorovaného koutu světa stává jednou z klíčových mocenských křižovatek. Tání ledovců otevírá dveře k nevyužitým ložiskům surovin a novým obchodním trasám, na nichž chtějí získat podíl jak tradiční velmoci typu Spojených států a Ruska, tak země s menšími mocenskými ambicemi, jako Kanada nebo Norsko. Do všeho coby „skoro-arktická země“ promlouvá také Čína.
Zdroj: Jakub Jurek