Ministerstvo financí spustilo rejstřík osob vyloučených z hazardních her

Ministerstvo financí (MF) dnes zahájilo ostrý provoz rejstříku osob vyloučených z hazardních her. Jsou v něm například lidé pobírající dávky ve hmotné nouzi nebo osoby v úpadku. O zápis do rejstříku mohou lidé požádat i sami. Zkušební provoz ministerstvo spustilo v polovině září. Lidi zapsané v rejstříku, kterých je nyní zhruba 195.000, nesmí provozovatel hazardní hry pustit do herního prostoru. Ministerstvo financí to sdělilo ČTK v tiskové zprávě.

Ministerstvo financí
doporučujeme

"Díky tomuto rejstříku už nebude možné, aby peníze vyplacené na dávkách v hmotné nouzi končily v automatech, jak se to v mnoha případech dosud bohužel děje. Spuštění systému, který dokáže vyloučit ohrožené skupiny osob či patologické hráče z pokušení tvrdého hazardu, pomůže nejen jim, ale také jejich rodinám a nejbližšímu okolí," uvedla v září při spuštění zkušebního provozu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

S registrem vyloučených osob počítal zákon o hazardu, který vstoupil v účinnost na začátku roku 2017. Některá sdružení, například Občané proti hazardu, dlouhodobě upozorňovala, že je to problém a počet patologických hráčů se sníží pouze nepatrně. To se podle Schillerové nyní výrazně změní.

Podle ředitele odboru pro regulaci hazardu Martina Šaba pro provozovatele začala ode dneška platit ověřovací povinnost. Jak uvedl, pokud v rejstříku osoba zapsána bude, tak ji provozovatel hazardní hry nesmí vpustit do herního prostoru a umožnit jí zřídit nebo používat uživatelské konto. Opatření se podle něj týká například heren, kasin nebo kurzových sázek. Nevztahuje se třeba na tombolu na zábavě nebo na stírací losy.

Rejstřík se zatím nevztahuje na lidi v exekuci. "Je to dáno tím, že tady registry zatím nejsou spolehlivé. Neexistuje přesná evidence. Ale vytvoříme maximální tlak, aby se to změnilo co nejdříve," podotkla Schillerová. Za porušení zákona pro provozovatele podle ní hrozí pokuta až 50 milionů korun.

Pokud se někdo rozhodne o dobrovolný zápis do rejstříku, musí tak podle Šaba učinit sám. "Nemůže to udělat například manželka. Pokud už se někdo takto rozhodne, o výmaz může požádat nejdříve za rok," doplnil Šabo.

Informace v rejstříku budou podle něj průběžně aktualizovány. Bude využívat údaje z registru obyvatel nebo z takzvaných zdrojových rejstříků, což je například insolvenční rejstřík.

Počet heren v Česku podle údajů ministerstva financí loni meziročně klesl o 33 procent na 1227. Počet automatů se snížil o 16,2 procenta na 36.464. Od roku 2012 se počet automatů snížil zhruba o polovinu. Podle aktuálních údajů je nyní v Česku 1058 provozoven a 33.257 automatů.

Počet měst s úplným zákazem hazardu loni meziročně vzrostl o čtyři procenta na 486. Mezi krajská města s plošným zákazem automatů přibyla loni Ostrava. Již dříve byly zakázány v Brně, Českých Budějovicích a Jihlavě. Mezi další větší města s úplným zákazem patří například Frýdek-Místek, Havířov, Kolín nebo Chomutov. Loni se přiřadil Děčín.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Česko má zájem o nákup léku proti covidu od Regeneronu

28.01.2021 16:05 Česko má zájem o nákup léku proti nemoci covid-19 od americké firmy Regeneron. Na dotaz ČTK to dnes…

Evidenci tržeb se nelze vyhnout přeměnou hospody na klub

28.01.2021 15:12 Povinnostem souvisejícím s elektronickou evidencí tržeb (EET) se nelze vyhnout účelovou přeměnou…

Prezident Zeman se osobně zúčastní visegrádského summitu

28.01.2021 14:12 Prezident Miloš Zeman se osobně zúčastní summitu prezidentů zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka,…

Klaus dostal pokutu 10.000 korun za nenošení roušky

28.01.2021 13:43 Bývalý prezident Václav Klaus dostal od pražské hygienické stanice pokutu 10.000 korun za říjnové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama