MZV pošle rozvojovým zemím 200 milionů korun, jsou na boj s koronavirem

Ministerstvo zahraničí uvolní ze svého rozpočtu až 200 milionů korun na pomoc rozvojovým zemím, které zasáhla pandemie koronaviru. Peníze poslouží na projekty pro zlepšení zdraví i odolnosti obyvatelstva v prioritních zemích české rozvojové spolupráce a v Africe, uvedla dnes diplomacie v tiskové zprávě. Při pomoci ministerstvo počítá s významným zapojením českých firem.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Peníze jsou určeny na poskytování zdravotní péče, podporu hygieny a výživy, včetně posilování odolnosti obyvatelstva i zdravotnických systémů. Ministerstvo zahraničí je chce využít v šesti zemích, které Česko řadí mezi priority své rozvojové spolupráce, tedy v Bosně, Moldavsku, Gruzii, Kambodži, Etiopii a v Zambii. Kromě toho podpoří Česko projekty v Africe v souladu se společnými aktivitami Evropské unie.

"Specifická pozornost bude věnována širší oblasti Sahelu a Afrického rohu, které mají strategický význam pro bezpečnost ČR a EU," uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Pomoc bude mít formu dotací či vázaných peněžních darů s dodávkou materiálu z Česka. Podle ministerstva zahraničí by to mělo pomoci českým firmám v době ekonomického oslabení způsobeného pandemií. České podniky by díky tomu mohly získat přístup na zahraniční trhy nebo na nich posílit svou pozici.

Ministerstvo zahraničí upozornilo na to, že v mnoha rozvojových zemích pandemie koronaviru způsobila hospodářský propad, což dál posílilo tamní sociální napětí. Z řady těchto zemí, zejména v Africe, přitom kvůli špatné ekonomické a sociální situaci odcházejí migranti, kteří směřují do Evropy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek bude ve Sněmovně chybět, míní předsedkyně TOP 09. Reagují i další…

12.07.2020 21:52 Aktualizováno Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek těžko hledá konkurenci a bude ve Sněmovně chybět,…

Řada lázní nepřijímá poukazy přes cestovní kanceláře, některé ani od občanů

12.07.2020 20:32 Aktualizováno Velká část lázní nepřijímá státní poukazy na pobyt, které klienti uplatňují přes cestovní…

KOMENTÁŘ: Karvinské ohnisko může do hnutí ANO zavléci novou infekci. Stát…

12.07.2020 18:18 KOMENTÁŘ – Mohou si sami do svých řad zavléci novou nekontrolovatelně šířící infekci. A tentokráte…

Volební průzkum: ANO vede před Piráty a ODS, lidovci by se do Sněmovny…

12.07.2020 15:17 Aktualizováno ANO si v průzkumech veřejného mínění dál udržuje pozici suverénně nejsilnějšího uskupení na české…

Související:

Právě se děje

Další zprávy