MZV pošle rozvojovým zemím 200 milionů korun, jsou na boj s koronavirem

Ministerstvo zahraničí uvolní ze svého rozpočtu až 200 milionů korun na pomoc rozvojovým zemím, které zasáhla pandemie koronaviru. Peníze poslouží na projekty pro zlepšení zdraví i odolnosti obyvatelstva v prioritních zemích české rozvojové spolupráce a v Africe, uvedla dnes diplomacie v tiskové zprávě. Při pomoci ministerstvo počítá s významným zapojením českých firem.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Peníze jsou určeny na poskytování zdravotní péče, podporu hygieny a výživy, včetně posilování odolnosti obyvatelstva i zdravotnických systémů. Ministerstvo zahraničí je chce využít v šesti zemích, které Česko řadí mezi priority své rozvojové spolupráce, tedy v Bosně, Moldavsku, Gruzii, Kambodži, Etiopii a v Zambii. Kromě toho podpoří Česko projekty v Africe v souladu se společnými aktivitami Evropské unie.

"Specifická pozornost bude věnována širší oblasti Sahelu a Afrického rohu, které mají strategický význam pro bezpečnost ČR a EU," uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Pomoc bude mít formu dotací či vázaných peněžních darů s dodávkou materiálu z Česka. Podle ministerstva zahraničí by to mělo pomoci českým firmám v době ekonomického oslabení způsobeného pandemií. České podniky by díky tomu mohly získat přístup na zahraniční trhy nebo na nich posílit svou pozici.

Ministerstvo zahraničí upozornilo na to, že v mnoha rozvojových zemích pandemie koronaviru způsobila hospodářský propad, což dál posílilo tamní sociální napětí. Z řady těchto zemí, zejména v Africe, přitom kvůli špatné ekonomické a sociální situaci odcházejí migranti, kteří směřují do Evropy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O nouzovém stavu budou poslanci jednat v pátek

25.02.2021 10:58 Indičtí zdravotníci a pracovníci první linie v boji s koronavirem se odmítají nechat naočkovat…

Před 30 lety se rozpadla Varšavská smlouva. Havel si ji pojil s invazí,…

25.02.2021 09:28 ROZHOVOR – Pásy jejich tanků zadusily náznaky rodící se svobody a demokracie v Maďarsku i…

Vláda zakázala cestování Čechů do několika zemí

25.02.2021 07:54 Ministerstvo zdravotnictví zakázalo kvůli novým mutacím koronaviru vstup Čechů až na neodkladné…

Vláda požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března, o zpřísnění opatření…

24.02.2021 23:52 Aktualizováno Vláda požádá Sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama