Ve Sněmovně se objevil první návrh na přesun peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok. Podala ho skupina poslanců ODS, kteří chtějí odebrat plánovanou dotaci 6,3 milionu korun Českému svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Peníze chtějí poslanci Jakub Janda, Jana Černochová, Pavel Žáček a Vojtěch Munzar přesunout jiným spolkům, například sdružení bývalých politických vězňů.
Peníze z plánované dotace by si měly rozdělit Spolek pro zachování odkazu českého odboje, Památník Šoa Praha, Platforma Evropské paměti a svědomí a Sdružení bývalých politických vězňů ČR a také Československá obec legionářská.
"Už jsou s tím trapní. Neštítí se pro překrucování historie likvidovat organizace občanské společnosti," sdělil v reakci na dotaz ČTK předseda KSČM Vojtěch Filip.
Poslanci uvádějí, že činnost ČSBS se v posledních letech ukazuje jako problematická. Zejména pod současným vedením a především pod vedením předsedy Jaroslava Vodičky a aktivitám, které svým jménem zaštiťuje, se činnost spolku jeví jako nepřijatelná, uvádějí poslanci jako jeden z důvodů.
Poslanec Jakub Janda (ODS) už za své výroky na adresu ČSBS čelil trestnímu stíhání. V říjnu 2018 řekl ve Sněmovně, že je "bytostně amorální, aby pofidérní spolek adoroval bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu, který se v tomto státě držel 40 let za pomocí vražd a sovětských tanků, z veřejných peněz". Reagoval tak na to, že ČSBS ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka.
Ondráček se před listopadem 1989 účastnil policejních zásahů proti účastníkům protirežimních demonstrací. Svaz ho ocenil za to, že přispívá na opravy válečných pomníků a účastní se jeho akcí. Sněmovní mandátový a imunitní výbor posléze oznámení na Jandu odložil.
Návrhy odebrat dotaci ČSBS už se ve Sněmovně objevily dříve. V letech 2018 a 2019 však neuspěly. Loni přišla s tímto návrhem například poslankyně Starostů Věra Kovářová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nebo bývalý předseda KDU-ČSL Marek Výborný. V roce 2018, kdy tyto návrhy rovněž neuspěly, řekla předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM), že zachování dotace svazu je jednou z podmínek KSČM pro podporu rozpočtu.
ČSBS sdružuje účastníky národního boje za osvobození ve druhé světové válce, jakož i jejich rodinné příslušníky a pozůstalé po nich. Některé instituce či samosprávy však už dotace ze svých rozpočtů pro ČSBS odmítaly proplácet, nebo je snížily. Kritizují kroky vedení svazu, jako třeba ocenění poslance Ondráčka.
Letos i loni odmítla poskytnout dotaci rada města České Budějovice. Loni odmítly podpořit svaz například Hradec Králové nebo Jihlava. Plzeň dotaci pro svaz výrazně snížila. Kritice svaz čelil také za vylučování členů, kteří se vymezovali proti vedení ČSBS, nebo za projev předsedy Vodičky na loňské tryzně v Terezíně, který židovská obec označila za xenofobní.
Česká televize loni v prosinci uvedla, že ministerstvo financí našlo při kontrole hospodaření svazu chyby zhruba za 900.000 korun. Týkaly se hospodaření se státními dotacemi za roky 2016 až 2018. Server iRozhlas letos v létě informoval, že Svaz vrátil státu víc než 762.000 korun z dotace, kvůli které mu hrozila kontrola.
Související

Český svaz bojovníků na svobodu vrátil státu dotaci, byla značně problematická

Zaměstnanci Památníku Lidice nesouhlasí s odchodem ředitelky. Lehmannová se prý stala obětí štvavé kampaně
Český svaz bojovníků za svobodu , dotace , Vláda ČR , Jana Černochová , Pavel Žáček (novinář) , ODS , Jakub Janda (skokan na lyžích) , Vojtěch Filip (KSČM)
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu
před 50 minutami

Šerpa poprvé popsal poslední výstup horolezkyně Kolouchové
před 1 hodinou

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna
před 2 hodinami

Slovensko si klade podmínky. Fico řekl, co požaduje za podporu dalších sankcí
před 3 hodinami

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci
před 3 hodinami

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné
před 5 hodinami

Trump by se ještě letos mohl setkat s lídrem jiné velmoci. Putin to ale nebude
před 5 hodinami

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování
před 6 hodinami

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová
před 7 hodinami

Rusko zastaví jen síla, říká Zelenskyj. Další noční útok nepřežili dva lidé
před 7 hodinami

Nová droga už zabíjí i v Česku. Mladík se předávkoval syntetickým opioidem
před 8 hodinami

Tragická letecká nehoda v Indii. Předběžné závěry ukazují na chybu jednoho z pilotů
před 9 hodinami

Návrat letního počasí. Teploty se opět přiblíží k třicítce
včera

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry
včera

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit
včera

Policistka utrpěla zranění při nehodě na D5. Dálnici bylo nutné uzavřít
včera

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné
včera

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci
včera

Fico je připraven jednat s Merzem. Pak by mohl zvednout ruku pro další protiruské sankce
včera
Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat
Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.
Zdroj: Jakub Jurek