Neprojednat rozpočet v legislativní nouzi by byl problém, říká Babiš. Oháněl se tabulkou

Pokud Sněmovna neprojedná vládou navrhované zvýšení schodku letošního státního rozpočtu na 500 miliard korun v režimu legislativní nouze, byl by to velký problém. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Projednat předpis mimo režim legislativní nouze doporučil dnes na návrh opoziční ODS rozpočtový výbor komory. Doporučení výboru Sněmovna může přehlasovat a návrh probrat zrychleně. Pokud by se postupovalo podle návrhu výboru, bylo by to rozhodnutí proti občanům, řekl Babiš.

Andrej Babiš
doporučujeme

Premiér uvedl, že kabinet jedná o podpoře rozpočtu se všemi stranami. Ráno měl schůzku s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem, jehož strana kabinet toleruje, chystá se mluvit ještě s lidovci. "Nejsme vláda, která je v každém případě závislá na KSČM, jednáme se všemi. Doufám, že najdeme konsensus a že se to rychle podpoří," uvedl Babiš. Pokud Sněmovna návrh na zvýšení schodku na 500 miliard rychle nepodpoří, všichni budou podle premiéra čekat na peníze.

Na dotaz, zda by mohl spor o rozpočet vést k předčasným volbám uvedl, že pokud by vláda své rozpočty nemohla prosadit, lze o tom uvažovat. "Nechci předčasné volby, ale v momentě, že by naše koaliční vláda nemohla prosadit rozpočty, které potřebuje, tak potom to samozřejmě může být otázka na stole," uvedl.

Nesouhlasí s tím, aby Sněmovna projednala návrh mimo režim legislativní nouze. Kritizuje proto doporučení výboru. "Je to velký problém, to rozhodnutí je proti občanům naší země, proti obcím, krajům, starostům, proti všem, je to absolutní nesmysl," uvedl. Opoziční strany podle něj dělají politiku proti zájmům každého občana.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připravuje po výtkách opozice ohledně nejasného určení peněz pozměňovací návrh, který peníze rozepíše do jednotlivých kapitol. Do rozpočtové rezervy by mělo jít asi 36 miliard korun. "My nevíme, co se stane, musíme mít nějaké rezervy," uvedl Babiš. Česko se podle něj z koronavirové krize má proinvestovat. "Rezerva 36 miliard není moc," konstatoval.

Novinářům přitom ukázal tabulku, která 138 miliard rezervy rozepisuje na jednotlivé investice. "Pokud to Sněmovna neschválí, nebudeme mít peníze pro obce 12,8 miliardy, program antivirus 12 miliard, dotace na sociální služby 5,2 miliardy, investice v sociální oblasti 400 milionů, sociální dávky, opatření proti suchu dvě miliardy, podpora lázeňství miliarda, obnova po povodních 500 milionů. Možná bude třeba miliarda," vypočítával.

Z opozice jedná kabinet dál s Piráty a lidovci. "Ostatní do toho jen hází vidle a bourají to. Nechtějí, abychom ty peníze dopravili do ekonomiky a podpořili zaměstnanost a tak dále," kritizoval Babiš. Nevyloučil ani to, že by Sněmovna jako celek mohla návrh projednat už dnes. "Čím dřív, tím líp," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna podpořila evidenci skutečných majitelů, dle kritiků nahrává…

07.07.2020 19:32 Sněmovna podpořila v dnešním úvodním kole návrh nového zákona o evidenci skutečných majitelů, jenž…

Sněmovna dala šanci zavedení náhradního výživného

07.07.2020 19:07 Za neplatiče alimentů možná bude poskytovat výživné na děti stát. Sněmovna v dnešním úvodním kole…

Covid-19 na Karvinsku: Starostové považují situaci za vážnou, vinu dle…

07.07.2020 18:18 Aktualizováno Starostové z Karvinska považují situaci týkající se koronavirové nákazy v okrese za velmi vážnou a…

Sněmovna podpořila zdražení cigaret i stravenkový paušál

07.07.2020 17:56 Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila vládní daňový balík na rok 2021, který počítá mimo jiné s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy