Nový zákon má přimět firmy, aby výrobky šly opravit

Nižší poplatky odváděné za zpětný odběr elektroodpadu a recyklaci by mohly mít ty firmy, jejichž výrobky se dají snadno opravit, vydrží déle, je možné je recyklovat a neobsahují nebezpečné látky. Příspěvek na recyklaci zastaralých či nepoužívaných elektrospotřebičů zároveň uvidí nově zákazníci i na účtenkách.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Vláda, ilustrační foto
doporučujeme

V současnosti je už povinný u pneumatik. Nejen to má umožnit nový zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností, jehož návrh je součástí nové odpadové legislativy. V pondělí o předloze bude jednat vláda.

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) bude projednávat čtyři návrhy zákonů týkající se odpadu, jde mimo jiné o nakládání s odpady a obaly. Cílem hlavní normy o odpadech je omezení skládkování a větší motivace lidí ke třídění. Zákony by měly platit od počátku roku 2021. Na vládu návrh zákona o výrobcích s ukončenou životností míří se dvěma rozpory. Kritici nové odpadové legislativy poukazují na to, že ministerstvo životního prostředí posunulo zákaz skládkování komunálního odpadu z roku 2024 na rok 2030, což podle nich může ovlivnit i recyklaci výrobků.

Jednou z hlavních novinek zákona o výrobcích s ukončenou životností je zavedení principů takzvané ekomodulace. Umožnila by promítnout do poplatků za jednotlivé výrobky uváděné na trh jejich dopad na životní prostředí. Příspěvky za zpětný odběr elektroodpadu, jeho opětovné použití, recyklaci a osvětu platí jednotliví výrobci takzvaným kolektivním systémům. Jde o neziskové organizace, které zajišťují sběr a recyklaci. Výše recyklačního příspěvku už v současnosti závisí na náročnosti zpracování daného elektrospotřebiče, jiná je u pračky či mobilu podle možnosti jeho využití. Nově má podle návrhu zákona odrážet náročnost recyklace i u jednotlivých druhů výrobků.

"Znamená to, že vedle ceny výrobku, která obvykle zahrnuje výrobní náklady a marže výrobců či distributorů, odráží cena také náklady na zajištění sběru a náležitého zpracování výrobku po ukončení jeho životnosti," řekl ČTK již dříve Ondřej Charvát z tiskového oddělení MŽP. Někdy jsou tyto příspěvky uváděné na faktuře samostatně, jako u elektrozařízení nebo pneumatik, někdy jsou součástí finální ceny, kterou platí zákazník. Zejména pokud jde o obaly, baterie a akumulátory. Ekomodulace tak může ovlivnit ceny konkrétních výrobků, připustil Charvát.

Na opravitelnost výrobků se v nové legislativě zaměřuje i Evropská komise. V listopadu rozhodla o tom, že výrobci praček, myček, ledniček nebo televizorů musejí od roku 2021 zajistit náhradní díly i deset let po prodeji výrobku a umožnit opravnám, aby měly přístup k informacím. Výrobky bude také muset být možné rozmontovat a snadno opravit.

V průzkumu projektu Opravme Česko, který letos na podzim provedla agentura SC&C, se až 85 procent spotřebitelů setkalo s tím, že se výrobek krátce po uplynutí záruky rozbil. A pouze necelá polovina z nich měla informace o jeho životnosti. Téměř všichni zákazníci by podle průzkumu už při nákupu uvítali informace, že výrobek lze opravit.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera (†72)

20.01.2020 22:02 Aktualizováno Ve věku 72 let zemřel předseda Senátu Parlamentu České republiky Jaroslav Kubera, člen ODS a…

Ministr dopravy Kremlík končí, vaz mu zlomil e-shop na dálniční známky

20.01.2020 21:59 Aktualizováno Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) po tři čtvrtě roce končí ve funkci. Jeho odvolání dnes…

Chcete vyjádřit soustrast k úmrtí Kubery? Vznikají první pietní místa

20.01.2020 20:43 Aktualizováno Lidé mohou soustrast k úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) vyjádřit zápisem do kondolenční…

Havlíček bude ministrem průmyslu i dopravy. Odborníci to chápou, vidí však…

20.01.2020 20:02 Spojení ministerstev dopravy a průmyslu může dávat smysl, problémem však je, že agenda obou úřadů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama