Opozice přivítala zrušení části volebního zákona

Opoziční strany většinou vítají zrušení části volebního zákona Ústavním soudem (ÚS). Povede k narovnání pokřiveného prostředí a napraví dosavadní diskriminační systém, uvedli jejich představitelé na dotaz ČTK a na sociálních sítích. Zástupci stran také vybízejí ke konstruktivnímu jednání všech politických stran o novém znění volebního zákona.

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ČTK sdělil, že Ústavní soud potvrdil dlouhodobý názor Pirátů i Starostů a nezávislých, že hlasy voličů musí mít stejnou váhu. "Aditivní klauzule byla pozůstatkem opoziční smlouvy, dlouhodobě jsme prosazovali její snižování," uvedl Bartoš. Nutnost, aby koalice získaly pro vstup do Sněmovny násobně více hlasů než jednotlivé strany, podle něj deformovala rovnou politickou soutěž a omezovala spolupráci politických subjektů.

Piráti a Starostové jsou podle něj připraveni jednat tak, aby se volební zákon rychle doplnil a volby se mohly řádně konat. "Věřím, že ve Sněmovně i Senátu najdeme rychlou shodu, první schůzka má proběhnout již v úterý. Na koaliční spolupráci Pirátů a Starostů se verdiktem Ústavního soudu samozřejmě nic nemění," uvedl Bartoš. Rozhodnutí o návrhu po třech letech a na začátku volební kampaně považuje za nepříjemné. "Ale jde o řešitelnou situaci," dodal.

Podle předsedy ODS Petra Fialy bude úkolem politických stran v co nejkratším čase najít řešení. "ODS je na tato jednání připravena, budeme se snažit být co nejvíce konstruktivní a dosáhnout dohody napříč politickým spektrem i oběma komorami tak, aby nedošlo k další destabilizaci politického systému," napsal Fiala ČTK. Na volební koalici ODS s lidovci a TOP 09 podle něj verdikt vliv nemá. "Aditivní klauzule jsme se nebáli. Věříme, že uspějeme v jakémkoli volebním systému," doplnil.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka napsal, že rozhodnutí vede k narovnání pokřiveného prostředí. "Aby hlasy voličů v menších krajích, kteří volí strany výsledkem pod deset procent, nebyly diskriminovány jako doposud. Za KDU-ČSL jsme připraveni vést konstruktivní jednání s ostatními stranami, abychom našli řešení," dodal. Bývalý šéf lidovců Marek Výborný dodal, že doufá v odpovědnost všech politických stran. "Mantinely jsou stanoveny Ústavním soudem a je na nás, aby žádná ústavní krize nehrozila," uvedl.

Podle Starostů dalo rozhodnutí ÚS za pravdu názoru, že dosavadní systém byl diskriminační a porušoval ústavně garantované právo rovnosti hlasů. "Teď je díky práci senátorů šance to změnit," uvedl šéf STAN Vít Rakušan. Starostové jsou podle něj připraveni na urychlené společné jednání zástupců všech stran. "Musí začít připravovat takovou změnu volebního zákona, která bude spravedlivá pro všechny občany naší země a každý volič v letošních volbách bude mít stejnou váhu hlasu a nebude se cítit volebním systémem bitý," dodal.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvítala "odstranění nespravedlností" směrem k malým stranám. "Je jednoznačně správné a vítám je. Na druhou stranu soud měl na rozhodnutí tři roky, ale rozhodl velmi blízko letošním volbám, čímž vytvořil velkou nejistotu," napsala Adamová ČTK. Doufá v to, že všechny strany se budou snažit nalézt shodu. Za zvláštní považuje rozhodnutí, že volební kraje jsou ústavně v pořádku, ale přepočet na mandáty nikoliv. "Nejjednodušší řešení by bylo zavést celorepublikovou kandidátku," doplnila.

Předseda SPD Tomio Okamura ČTK napsal, že jeho hnutí dlouhodobě prosazuje rovnost hlasů všech občanů. "Otázkou zůstává, proč Ústavní soud desetiletí údajnou protiústavnost přehlížel a rozhodl najednou těsně před klíčovými sněmovními volbami," uvedl. Soud podle něj tak mohl pomoci například koalici ODS, lidovců a TOP 09, která díky tomu získá jistotu, že se dostane do Sněmovny. "Takže si musíme klást otázku, zda není rozhodnutí účelové," uvedl.

Za obrovský zásah do volebního procesu označil rozhodnutí předseda KSČM Vojtěch Filip. "Považuji jej za hrubé vměšování do probíhající kampaně," uvedl. Chování soudu označil za odporné. Rozhodnutí komplikuje situaci a vytváří podle jeho názoru nepřiměřený tlak na české občany.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DOKUMENT: Pandemický zákon schválen. Jaké pravomoci dostane ministerstvo…

26.02.2021 14:43 Vybrané body takzvaného pandemického zákona, který dnes schválila Sněmovna v senátním znění.

NSS zrušil verdikt soudu, který zrušil čtyři opatření

26.02.2021 13:16 Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zrušil rozsudek Městského soudu v Praze, kterým soud loni na jaře…

Vláda by podle Sněmovny měla vyhlásit nový nouzový stav

26.02.2021 12:49 Aktualizováno Opoziční strany žádají, aby vláda v případě, že cítí takovou potřebu, vyhlásila nový nouzový stav…

ČSSD chce "obětovat březen". Nebrání se ani uzavření průmyslu

26.02.2021 12:18 Ministři ČSSD chtějí prosazovat odvážná a účinná opatření proti koronaviru, uvedla dnes strana v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama