Pandemie narušila fórum hejtmanů zemí V4, přijelo o polovinu méně účastníků

Na dnešní první fórum hejtmanů zemí visegrádské skupiny v Čestlicích přijelo kvůli koronavirové pandemii méně diskutujících. Zúčastnili se ho zástupci 22 regionů, původně jich mělo být 48. Někteří se ale připojili prostřednictvím videokonference.

V Čestlicích se koná první fórum hejtmanů zemí visegrádské skupiny. (4.9.2020)
doporučujeme

Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) se setkání, které iniciovala, mělo konat v květnu, epidemie si však vynutila jeho odklad. Opatření kvůli covidu-19 nakonec poznamenala účast na fóru i teď.

"Koronavirus nás bude provázet ještě dlouho, právě jeho dopady ukazují, jak je důležitá spolupráce na všech úrovních," uvedla Pokorná Jermanová, která se dnešní akce zúčastnila jako jediná hejtmanka z ČR. Další kraje zastupovali náměstci. Na příštím fóru, které se má konat na Slovensku, by podle Pokorné Jermanové měla být účast českých hejtmanů lepší. "Doufám, že kolegům budou podány informace a že na Slovensko již přijedeme v plném počtu," dodala.

Na setkání nedorazil ani ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který měl přednést jeden z úvodních projevů. Omluvil se z pracovních důvodů, nahradil ho náměstek Jiří Nováček. Později během dne se k diskutujícím přidala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Zástupci regionů jednali o bezpečnosti, kybernetické bezpečnosti a digitalizaci úřadů. Probírali i regionální rozvoj, cestovní ruch a ochranu kulturních památek. Dalšími tématy bylo propojení institucí, inovace a chytré technologie, ochrana životního prostředí a spolupráce regionů v rámci Evropského výboru regionů, EU a V4.

Nováček ČTK během konference řekl, že koronavirová pandemie v některých oblastech utlumila a v jiných naopak nastartovala spolupráci regionů. Utrpěl cestovní ruch, na druhou stranu bylo třeba spolupracovat při jiných úkolech. "Koronavirus nezná hranice, každý z těch regionů musel čelit podobné hrozbě. Museli jsme spolupracovat i na tom, jak bude uspořádán přeshraniční styk," uvedl Nováček. Kraje podle něj během pandemie prokázaly, že umějí efektivně řídit svá území.

Maršálek Dolnoslezského vojvodství Cezary Przybylski připomněl dosavadní spolupráci regionů při obchodních aktivitách či na veletrzích. Přivítal by, kdyby více českých turistů jezdilo do Polska a polští se zajímali o jiná česká místa než jen o Prahu. Právě v době pandemie se podle něj ukazuje, jak je přeshraniční spolupráce důležitá.

Na setkání promluvil například i trnavský župan Jozef Viskupič, který navrhl uspořádání příštího fóra na Slovensku. Kromě zástupců regionů zemí V4 na konferenci dorazili také představitelé Kyjevské oblasti na Ukrajině.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příjem žádostí do druhé výzvy COVID nájemné bude až do 29. ledna

20.01.2021 14:53 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID…

Hamáček: Česko musí setrvat u stávajících opatření

20.01.2021 13:59 V Česku musí podle předsedy Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD)…

Komerční šíření nacistických symbolů bude zřejmě trestné

20.01.2021 13:56 Komerční šíření materiálu k propagaci národního socialismu a dalších podobných hnutí bude zřejmě…

Poslanci schválili kvóty na české potraviny v obchodech

20.01.2021 13:00 Sněmovna dnes v novele zákona o potravinách schválila návrh poslanců SPD, aby prodejny potravin o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama