Pardubický hejtman Netolický vyzývá kraje k jednotnému postupu

Kraje by měly v opatřeních proti šíření koronaviru postupovat jednotně a dát návrh vládě společně. Zamezí se zmatkům a nepřehlednosti situace, uvedl dnes pardubický hejtman Martin Netolický (3PK). V krajích dnes jednají bezpečnostní rady, v podvečer se sejde k poradě Asociace krajů.

Martin Netolický
doporučujeme

"Nepřipouštím nejednotný postup krajů. Uvolnění mimo nouzový stav, nebo jeho nové vyhlášení musí být v celé zemi. Jiný postup nemá smysl," napsal Netolický na facebooku.

Sněmovna nepodpořila trvání nouzového stavu, skončí v neděli. S nouzovým stavem se pojí množství opatření i pravomocí vlády, ale některá opatření lze vyhlásit i bez nouzového stavu. Dnes večer bude Asociace krajů jednat. Někteří hejtmani nechtějí vyhlašovat na svém území stav nebezpečí, protože finanční náklady i odpovědnost pak nesou hejtmanství.

"Není možné, aby někde v zemi platila jedna opatření a jinde jiná. Nechci vícerychlostní zemi, kde budeme mít kombinaci krajů s nouzovým stavem, stavem nebezpečí a řešením situace pouze ministerstvem zdravotnictví a hygienami," řekl Netolický.

Nouzový stav by podle premiéra Andreje Babiše mohl platit jen v krajích, které o to požádají. Řekl to ČTK. Doufá ale, že požádají všechny kraje, aby všude byla stejná pravidla.

Hejtmani podle Netolického nenesou za současnou situaci odpovědnost. "Ta leží pouze a jenom na osobě, která má pocit, že něco od počátku řídí. Nicméně diletantismu a chaosu bylo už dost. Epidemii musí řídit odborníci, ne marketinkoví poradci, kteří nevyhodnocují rizika, ale pouze se snaží vytvářet dojem navenek," dodal hejtman.

Hejtman bude požadovat otevření obchodů s přesně stanovenými pravidly určenými podle výměry prodejní plochy a počtu zákazníků. Chce omezené a kontrolované otevření lyžařských středisek. Požaduje zrušení omezení volného pohybu v nočních hodinách a zrušení úplného zákazu shromažďování. Mělo by být podle něj možné za přesně stanovených hygienických opatření.

Hejtman žádá revizi všech platných opatření s doplněním zdůvodnění tak, aby veřejnost znala důvody restrikcí. Dalším bodem je odborné řízení epidemie. "Možná se něco z toho podaří prosadit, něco ne. Ale věřím opravdu v korektní a věcné řešení stávající situace, která opravdu není jednoduchá," uvedl hejtman.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna vybídla k vyhlášení nového nouzového stavu, vláda to nevylučuje

26.02.2021 17:24 Aktualizováno Sněmovna vybídla vládu k vyhlášení nového nouzového stavu, jak požadovala většina opozice. Rozhodla…

DOKUMENT: Pandemický zákon schválen. Jaké pravomoci dostane ministerstvo…

26.02.2021 14:43 Vybrané body takzvaného pandemického zákona, který dnes schválila Sněmovna v senátním znění.

NSS zrušil verdikt soudu, který zrušil čtyři opatření

26.02.2021 13:16 Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zrušil rozsudek Městského soudu v Praze, kterým soud loni na jaře…

Vláda by podle Sněmovny měla vyhlásit nový nouzový stav

26.02.2021 12:49 Aktualizováno Opoziční strany žádají, aby vláda v případě, že cítí takovou potřebu, vyhlásila nový nouzový stav…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama