Země Evropské unie by měly aktivněji a účinněji používat společnou zahraniční politiku, aby dodaly unii větší váhu na měnící se světové scéně. Evropský blok potřebuje efektivnější rozhodování o důležitých otázkách včetně sankcí a měl by zvážit, zda v některých případech neupustit od jednomyslného rozhodování. Po dnešním jednání ministrů zahraničí unijních zemí to novinářům řekl šéf české diplomacie Tomáš Petříček.
K větší aktivitě a jednotě ministry vyzval nový šéf unijní diplomacie Josep Borrell, pro kterého to dnes bylo první setkání se zástupci zemí bloku v jeho nové roli.
Ministerskou schůzku dnes poprvé vedl nový šéf unijní zahraniční politiky Josep Borrell, který se zástupci vlád debatoval mimo jiné právě o tom, jak řešit mnohdy zdlouhavý diplomatický proces. Jednou z jeho představ je změna současného pravidla, podle něhož musí ministři zahraničí rozhodovat jednomyslně a každá ze zemí EU tak fakticky může kvůli svým výhradám společný postup zablokovat.
"Je to téma, o kterém jsme připraveni hovořit, jestli by to v některých oblastech přispělo k tomu, aby evropská zahraniční politika byla efektivnější," řekl českým novinářům Petříček.
EU by podle něho například v reakcích na porušování lidských práv mohla využívat takzvanou "konstruktivní absenci". Ta by umožnila některým státům nehlasovat v případech, kdy nesouhlasí s rázným přístupem unie, čímž by se urychlilo dosažení shody.
Někteří diplomaté v poslední době kritizovali Radu EU pro zahraniční záležitosti, tedy právě pravidelná setkání ministrů zahraničí bloku, jako orgán bez zásadního vlivu zabývající se především diskusemi.
Borrell ministrům před dnešním jednáním rozeslal dopis, v němž pojmenoval nedostatky, s nimiž se podle něj zahraniční politika unie potýká a nabídl cesty k jejich řešení. Ve světě podle něj sílí soupeření mezi Spojenými státy, Čínou a Ruskem a EU by se měla stát součástí a nikoli jen divákem tohoto strategického souboje. Unie také musí aktivněji hledat na mezinárodním poli spojence, aby měl její hlas ve světě váhu.
"Musíme více používat hlas síly, ne proto, abychom dobývali, ale abychom pomáhali tvořit spravedlivější, klidnější a více prosperující svět," uvedl v dopise Borrell.
Za zásadní cíle působení unie označil její bezprostřední sousedství, zejména upevnění vztahů s balkánskými zeměmi včetně "pevného zakotvení západního Balkánu v EU". Otázka zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií je přitom jedním z témat, které unii rozděluje. Většina států včetně Česka jej podporuje, zatímco Francie a několik západoevropských zemí nabádá k opatrnosti.
Podle Petříčka je Borrellův nástup pro unijní zahraniční politiku dobrou zprávou.
"Má bohaté zkušenosti, zároveň chce posílit spolupráci s ministry na výkonu zahraniční služby EU, to jsou pro Českou republiku pozitivní signály," ocenil Borrellův nástup do fuknce Petříček.
Podle českého ministra může být dalším krokem k efektivnější zahraniční politice třeba lepší příprava ministerských zasedání či větší propojení dalších oblastí s bezpečnostní a zahraniční politikou.
Související

Petříček a Buzková opouští po zvolení Maláčové Sociální demokracii

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka
Tomáš Petříček , EU (Evropská unie) , diplomacie , ministerstvo zahraničí
Aktuálně se děje
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
včera

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
včera

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
včera

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
včera

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
včera

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
včera

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
včera

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla
včera

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
včera

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
včera

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
včera

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
včera

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
včera

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
včera

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy
včera
Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Zdroj: Jakub Jurek