Piráti a STAN nechtějí orbanizaci Česka, jednali se zástupcem maďarské opozice

Zástupci Pirátů a STAN, kteří se dnes videokonferencí spojili s budapešťským primátorem a jedním z lídrů maďarské liberální opozice Gergelym Karácsonym, po jednání varovali před tím, aby se ČR vydala současnou cestou Maďarska a vládní strany Fidesz a premiéra Viktora Orbána, k němuž jsou kritičtí.

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Předseda maďarské vlády ve středu přijede na návštěvu České republiky. Jednat bude s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a sejde se i s prezidentem Milošem Zemanem. "Chtěl bych podpořit naše české přátele, aby se poučili z naších chyb a nevydali se cestou orbanizce," uvedl maďarský politik na dnešní tiskové konferenci, jeho slova byla do Prahy zprostředkována videokonferencí. Citoval také z projevu bývalého českého prezidenta Václava Havla, který podle něj před Orbánem varoval už v roce 2002,

Babiš s Orbánem plánují ve středu společnou návštěvu Ústeckého kraje, kde premiér vede kandidátku ANO do sněmovních voleb, které budou 8. a 9. října. Oba politici udržují dlouhodobě dobré vztahy a na řadu věcí mají podobné názory. Minulý týden byl Babiš na dvoudenní návštěvě Maďarska, kde se zúčastnil demografického summitu. Premiéři tehdy společně kritizovali EU, která podle nich dostatečně nebrání své hranice před ilegální migrací. Maďarsko se stalo v červnu terčem kritiky kvůli zákonu zakazujícímu osvětu o LGBT. Maďarský premiér je dlouhodobě ve sporu s mnoha unijními lídry, kterým vadí jeho styl vládnutí, jenž sám Orbán označuje za neliberální demokracii. Kritici uvádějí, že maďarská vláda omezuje pluralitu médií, akademické svobody či činnost nevládních organizací. Orbán takové nařčení odmítá.

Karácsony vyjmenoval způsoby, kterým podle něj Orbán v Maďarsku narušuje demokracii a svobodnou politickou soutěž. Jde podle něj především o ovládnutí médií, kam nemá opozice přístup, ovlivňování ústavního soudu a dalších složek justice, omezování peněz samosprávám pod vládou opozice nebo narušení vztahu s Evropskou unií.

Schůzku inicioval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), podle kterého je varovné, že premiér Babiš využívá Orbána v předvolební kampani. "Sbližování postojů našeho a maďarského premiéra je velice, velice nebezpečným signálem pro Českou republiku," řekl. Připomněl, že Praha s Budapešťí, Bratislavou a Varšavou v roce 2019 založily Pakt svobodných měst. "Nyní už v něm máme 19 dalších měst jak z Evropy, tak z celého světa," uvedl a dodal, že pakt chce prosadit přímé evropské dotace pro regionální samosprávy. Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl, že Babiš Orbána využívá v předvolební kampani. Dodal, že podle slov Karácsonyho to podobně funguje i v Maďarsku, kde Orbán podle něj ve své propagandě Babiše využívá jako důkaz toho, že ve svých sporech s Evropskou komisí není osamocen.

Starosta Dolních Břežan a místopředseda STAN Václav Michalik řekl, že jedním ze znaků režimu v Maďarsku je centralismus. "Maďarský příklad ukazuje velmi odvrácenou tvář centralistického pojetí politiky, protože ohrožuje zdroje samospráv, které jsou nárokové, a všechno převádí do nenárokových dotací," řekl. To podle něj znamená, že lokální politické reprezentace, které vládu kritizují, nemusí dostat nic. Podobně podle něj v posledních letech postupuje i Babišova vláda.

Mynář zveřejnil záznam Zemana v nemocnici. Prezident podepsal dokument bez…

21.10.2021 18:19 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman pověřil kancléře Vratislava Mynáře ještě před svou hospitalizací, aby…

Dnešní tiskovka na případné aktivaci článku 66 nic nemění, vzkázal Fiala

21.10.2021 17:29 Zveřejněné informace prezidentovy kanceláře podle předsedy ODS Petra Fialy nic nemění na situaci a…

Mynář babiše informoval pouze o schůzi Sněmovny, o Vondráčkovi ne

21.10.2021 16:25 Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář informoval 13. října premiéra Andreje Babiše…

Babiš neplánuje během summitu jednat s Morawieckým o sporu o Turów

21.10.2021 12:29 Premiér Andrej Babiš (ANO) neplánuje během začínajícího summitu v Bruselu mluvit s polským…

Prezidentská kancelář odpoledne uspořádá tiskovou konferenci

21.10.2021 12:11 Kancelář prezidenta republiky (KPR) dnes odpoledne na Pražském hradě uspořádá tiskovou konferenci,…

Soud má na stole už 100 voličských stížností, poukazují například na…

21.10.2021 09:48 Ve stížnostech voličů, které po sněmovních volbách míří k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), se…

Sněmovna dnes končí. Naposledy jsou poslanci lidé z ČSSD a KSČM

21.10.2021 08:06 Sněmovna v předvolebním složení dnes končí. Poslední den v roli poslanců stráví mimo jiné zástupci…

Černošický úřad zjišťuje, zda Babiš nespáchal přestupek

20.10.2021 20:05 Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o…

Vláda řešila i horní limit cen energií. Podle Babiše prověří, jak je to…

20.10.2021 17:11 Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dnes na mimořádném jednání debatovala o nastavení horního…

Benešová zažaluje soudkyni, která prodloužila přerušení trestu Janouška

20.10.2021 16:15 Aktualizováno Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se rozhodla podat kárnou žalobu na soudkyni…

Související:

Právě se děje

reklama