Podmínkou pro jmenování premiérem je výhra ve volbách, řekl Zeman. Hájí předčasné vyhlášení termínu

Podmínkou pro jmenování premiérem je výhra ve sněmovních volbách a zajištění koalice. Prezident Miloš Zeman to dnes řekl v rozhovoru pro server Blesk.cz. Hájil také to, že termín říjnových voleb vyhlásil už v prosinci, což kritizuje opozice. Delší doba na kampaň podle něj pomůže voličům k tomu, aby získali důkladné informace o programech stran i jejich kandidátech.

Miloš Zeman a Andrej Babiš se setkali v Lánech. (18.11.2020)
doporučujeme

Zeman v rozhovoru odpovídal na otázku, zda by jmenoval premiérem předsedu Pirátů Ivana Bartoše, pokud by koalice Pirátů a STAN vyhrála volby. "To je velmi jednoduché. Pan Bartoš musí vyhrát volby, to je základní podmínka, abych ho jmenoval premiérem," uvedl. "Já si počkám na povolební situaci. Ať už to bude kdokoliv, bude muset mít kromě vítězství ve volbách také zajištěnou - pokud nedostane 51 procent - nějakou koalici," dodal.

Bartoš v sobotu oznámil, že bude usilovat o schůzku s prezidentem, aby se ho zeptal na jeho postoj k povolebnímu sestavování vlády. "Já se s panem Bartošem samozřejmě rád sejdu, stejně jako jsem se setkal a setkávám s řadou dalších lidí," řekl k tomu Zeman.

Ohledně kritiky vyhlášení termínu voleb Zeman připomněl, že ústava neříká, s jakým časovým předstihem má prezident volby vyhlásit. Pandemie podle něj může narušit i volební kampaň, a to například ztrátou možnosti kontaktní kampaně s občany.

"Voliči by měli dostat poctivou a důkladnou informaci o programech jednotlivých stran a osobnostech jednotlivých kandidátů, a to chce čas. Volební kampaň by se měla přenést na internet, samozřejmě i do televizních diskusí. Právě proto musí být kampaň delší," prohlásil.

Zeman odmítl spekulovat o tom, kdo ve volbách neuspěje. Nynějšímu premiérovi Andreji Babišovi (ANO) popřál, aby voliči hodnotili jeho práci. Zopakoval také, že kdyby Babiš kandidoval na prezidenta, sám by ho volil. Babiš počátkem ledna uvedl, že případná kandidatura na prezidenta pro něj v současné době není téma. Že by Babiše volil, kdyby se současný premiér rozhodl kandidovat na úřad hlavy státu, řekl prezident Zeman už v říjnu 2019.

Ekonomika by po návratu k normálu měla růst o 2 až 3 procenta

Zeman považuje v zásadě za reálnou prognózu premiéra Babiše, že by se ekonomika po pandemii koronaviru mohla vracet k normálu v roce 2023. Svoji představu o normálním vývoji popsal tak, že vzhledem k tomu, že průmysl, stavebnictví i zemědělství jsou schopné v současné sitauci růst, měl by růst i hrubý domácí produkt o dvě až tři procenta. Nejde podle jeho slov o žádné zázračné tempo.

Pokud nezaměstnanost nedosáhne pěti procent, je v pořádku. "Jestli bude inflace bude řekněme tři procenta, pořád se nic hrozného nestane," uvedl prezident.

S určitým schodkem státního rozpočtu je podle jeho názoru nutné počítat, ale s daleko nižším, než je ten současný. Pro letošek je schválený schodek 320 miliard, loni skončil schodkem 367 miliard korun. Prezident odhaduje, že státní rozpočty se schodkem budou ještě dalších pět let. Poznamenal však, že jde o jeho soukromý odhad.

Česká národní banka v listopadu uvedla, že podle alternativního scénáře, který počítá s horším průběhem druhé vlny pandemie a déletrvajícími opatřením, by letos klesl hrubý domácí produkt o 2,7 procenta. Státní rozpočet na letošní rok je založen na předpokladu růstu ekonomiky o 3,9 procenta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna odmítla zpřísnit podmínky pro dotace, schválila zvýhodnění dárců…

19.01.2021 19:50 Senát narazil s návrhem, podle kterého by firmy s nesrovnalostmi v evidenci skutečných majitelů…

Miroslav Kalousek odchází ze Sněmovny, jako poslanec končí

19.01.2021 17:57 Aktualizováno Předseda poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek dnes složil poslanecký mandát.…

Poslanec Volný odmítl kvůli konspiracím nosit ve Sněmovně roušku

19.01.2021 17:31 Nezařazený poslanec Lubomír Volný, původně zvolený za hnutí SPD, odmítá spolu se svým kolegou…

Prezident Zeman se nechá ve středu očkovat proti koronaviru

19.01.2021 17:07 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman se nechá očkovat proti koronaviru ve středu v Ústřední vojenské nemocnici v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama