Politologové: ANO bude mít problémy tvořit koalice, fiasko ČSSD a KSČM je varovným znamením

Vítěznému hnutí ANO po krajských volbách hrozí, že v řadě regionů vzniknou koalice bez něj. Uvedli to dnes politologové oslovení ČTK, které zaujala mimo jiné vysoká volební účast.

Andrej Babiš
doporučujeme

Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu v Praze řekl, že volební zisk ANO je daleko menší než v předešlých několika volbách. "Zároveň je v pozici, kdy nakonec může klidně skončit v opozici snad ve 12 ze 13 krajů. Jeho pozice bude záviset na tom, jestli se budou jeho místní lídři, případně Andrej Babiš, schopni dohodnout na koalici," konstatoval.

Pro ANO jsou proto podle Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy volby úspěchem i neúspěchem současně. "Úspěchem z toho důvodu, že dokázalo zopakovat výsledek z roku 2016, a letošní krajské volby potvrdily existenci pevného voličského jádra," uvedl. V mnoha krajích nicméně ANO patrně skončí v opozici, protože postrádá koaliční partnery, dodal. "I s ohledem na parlamentní volby v příštím roce je pro ANO varovným znamením zejména fiasko jeho partnerů na celostátní úrovni, ČSSD a KSČM," řekl.

Mrklas zhodnotil výsledek sociálních demokratů a komunistů jako obrovskou porážku. "ČSSD vypadla z řady zastupitelstev, je na tom ještě hůř než ODS v době největší krize," řekl. Připomněl, že ČSSD nebude například ani ve středočeském zastupitelstvu. "ČSSD i komunisté mají hodně co k zamyšlení, oběma stranám zvoní hrana a budou mít těžké obhájit své zastoupení ve Sněmovně," dodal.

Občanským demokratům se podle Mrklase vyplatilo vytvoření volebních koalic. "Piráti, kteří začínali z nuly, také udělali fantastický výsledek a budou jazýčkem na vahách v koaličních jednáních," uvedl. V řadě krajů bude nejpodstatnější, zda se Piráti rozhodnou vstoupit do koalice proti vítěznému ANO.

Volební účast se letos pohybuje v krajských volbách kolem 37,9 procenta, před čtyřmi lety činila 34,5 procenta. Mlejnek to označil za velké překvapení. "Znamená to, že ke krajským volbám chodí zhruba stejný segment voličstva, který se pandemií nenechal odradit. A pokud se přece jen část starších voličů odradit dala, nahradili je mladší voliči," míní.

Mrklas upozornil, že ve volbách se prohloubily rozdíly mezi českými a moravskými kraji. V Čechách většinou víc bodovali občanští demokraté a Starostové, v moravských regionech uspěli spíš lidovci a Piráti. "Piráti vlastně uspěli z hlediska některých svých pozic lépe na Moravě než v Čechách, což možná čekal málokdo," uvedl.

Druhé kolo senátních voleb bude podle něj soubojem o předsedu komory Miloše Vystrčila (ODS). "Protože ODS, aby měla nejsilnější klub, musí v řadě obvodů zvítězit, někde v přímém souboji se STAN nebo jeho spojenci, kteří také budou aspirovat na pozici nejsilnějšího klubu," shrnul. V okrscích, kde postoupili i kandidáti ANO, se podle Mrklase naopak ukáže, jak funguje spolupráce opozice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna upřednostnila verzi stavebního zákona se státními úřady

03.03.2021 19:41 Poslanci dnes rozhodli, že základem pro další projednávání návrhu nového stavebního zákona už…

ODS schválila koaliční dohodu Spolu i podobu kandidátek

03.03.2021 19:15 Vedení ODS dnes schválilo koaliční smlouvu s lidovci a TOP 09 i kandidátní listiny pro letošní…

Klaus mladší: Prezident Zeman se kloní k více volebním obvodům

03.03.2021 17:47 Prezident Miloš Zeman se podle šéfa opozičního hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího při úpravě…

Vláda zapojí do péče o pacienty s covidem další zařízení

03.03.2021 15:25 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) připravuje rozhodnutí, kterým vláda do péče o pacienty s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama