Rusko vyhostilo dva české diplomaty, Petříček pokládá problém za vyřešený

Rusko dnes informovalo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku o vyhoštění dvou pracovníků české ambasády v Moskvě. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) to je jeden diplomat a jeden technický pracovník velvyslanectví. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Štíchové je to očekávaná a symetrická reakce na stejný český krok z počátku června. Česko nyní považuje problém, který nevznikl na jeho straně, za vyřešený.

Tomáš Petříček
doporučujeme

"Ruská strana informovala velvyslance ČR v Rusku Vítězslava Pivoňku o recipročním kroku, tedy o prohlášení dvou lidí za nežádoucí osoby. Mají teď čas na to opustit území Ruska. Jde o očekávanou a symetrickou reakci na naše kroky z 5. června. Problém, který nevznikl na české straně, tak považujeme za vyřešený," sdělila ČTK Štíchová.

Petříček dnes při příchodu na jednání vlády řekl, že vyhoštěni byli jeden diplomat a jeden technik. Oba mají Rusko opustit do půlnoci 17. června. V diplomacii je obvyklé, že po prohlášení diplomata za persona non grata je lhůta pro opuštění země 48 hodin.

Petříček řekl, že problém považuje nyní za vyřešený. Stejně se vyjádřil i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Problém vznikl na ruské straně, nicméně ve chvíli, kdy ruská strana nechtěla souhlasit s tichou procedurou a museli jsme jít cestou vyhoštění, standardním způsobem je, že druhá strana reaguje takto," řekl. Naznačil, že oba Rusové vyhoštění z Česka mohli pracovat pro ruské tajné služby: "Problém vznikl na ruské ambasádě, vznikl sporem dvou pravděpodobně zpravodajských důstojníků".

Česko 5. června vypovědělo dva ruské diplomaty v reakci na kauzu údajné hrozby pražským komunálním politikům jedem ricin dovezeným z Ruska. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se Praha k tomuto kroku uchýlila poté, co zpravodajské služby zjistily, že kauza byla důsledkem vyřizování sporů mezi dvěma pracovníky ruské ambasády v Praze. Hrozba byla podle premiéra smyšlená.

Koncem dubna unikla informace českých tajných služeb do týdeníku Respekt, který napsal, že do Česka přijel do Prahy ruský diplomat s ricinem. Ve stejné době dostali policejní ochranu pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta Řeporyj Pavel Novotný (ODS). Všichni tři čelili z ruské strany kritice kvůli svým krokům.

Babiš s odvoláním na vyšetřování Bezpečnostní informační služby (BIS) uvedl, že případ byl výsledkem sporu dvou pracovníků ruské ambasády, když jeden z nich anonymně poslal českým bezpečnostním složkám smyšlenou informaci o údajné hrozbě. Babiš řekl, že důsledkem udání bylo plýtvání prostředky českých bezpečnostních složek a že Česko nemůže tolerovat podobnou činnost na svém území. Praha proto vyhostila šéfa ruského kulturního střediska v Praze Andreje Končakova, který podle médií byl údajným mužem s ricinem, a jeho zástupce Igora Rybakova.

Petříček už při oznámení o vyhoštění Rusů uvedl, že se Česko snažilo aféru řešit diskrétně. Vzhledem k neochotě ruské strany ke spolupráci ale nezbylo než se uchýlit k výjimečnému diplomatickému prostředku, jako je vyhoštění diplomatů. Petříček tehdy řekl, že Česko očekává reciproční krok Moskvy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna podpořila evidenci skutečných majitelů, dle kritiků nahrává…

07.07.2020 19:32 Sněmovna podpořila v dnešním úvodním kole návrh nového zákona o evidenci skutečných majitelů, jenž…

Sněmovna dala šanci zavedení náhradního výživného

07.07.2020 19:07 Za neplatiče alimentů možná bude poskytovat výživné na děti stát. Sněmovna v dnešním úvodním kole…

Covid-19 na Karvinsku: Starostové považují situaci za vážnou, vinu dle…

07.07.2020 18:18 Aktualizováno Starostové z Karvinska považují situaci týkající se koronavirové nákazy v okrese za velmi vážnou a…

Sněmovna podpořila zdražení cigaret i stravenkový paušál

07.07.2020 17:56 Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila vládní daňový balík na rok 2021, který počítá mimo jiné s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy