Senát vyzval vládu k rychlému využití peněz z EU na koronavirus

Senát vyzval vládu k efektivnímu, rychlému a transaparentnímu využití peněz, které Evropská unie mimořádně uvolnila pro Česko na řešení důsledků epidemie koronaviru. Horní komora dnes také doporučila, aby vláda upravila pravidla pro přeshraniční pohyb pracovníků se sousedními státy podle pokynů Evropské komise z konce března. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), která zastupovala premiéra Andreje Babiše (ANO), s tím souhlasila.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Senát ČR, ilustrační foto
doporučujeme

Evropská komise koncem března oznámila, že vyčlenila pro Česko na 1,2 miliardy eur (326 miliard Kč). Peníze jsou v novém investičního fondu, který umožní členským zemím přesunout nepoužité prostředky ze strukturálních fondů do zdravotnictví či na pomoc zasaženým odvětvím.

Babiš poté uvedl, že se jedná o zbytek peněz, které byly Česku přiděleny na programové období 2014 až 2020. Vyčerpat z nich podle premiéra zbývá 100 miliard korun, na řešení situace kolem koronaviru z nich komise vyčlenila 30 miliard na okamžité použití.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ve středu senátorům ze zahraničního výboru řekl, že "neobdrželi jsme v této fází ani žádné finanční prostředky" z EU. Vedou se podle vicepremiéra jednání o českém zapojení do mechanismu Evropské komise, která by mohla hradit náklady na leteckou dopravu.

Evropská komise ve středu oznámila, že schválila České republice státní podporu pro malé a střední podniky, které vyrábějí zdravotnické a ochranné prostředky pro boj s koronavirem. Celková výše pomoci může dosáhnout až jedné miliardy Kč. Česko hodlá v první fázi programu poskytnout firmám 300 milionů korun.

Senát na návrh předsedy senátního evropského výboru Václava Hampla (za KDU-ČSL) zdůraznil klíčovou roli společného evropského trhu pro české hospodářství a nutnost hledat a prosazovat i v době pandemie možnosti k jeho zachování, ochraně a posilování.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hejtmanka Jermanová (ANO) žádá policii, aby opět posoudila oznámení v…

28.05.2020 17:42 Aktualizováno Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se minulý týden obrátila na policii, aby…

Zeman podepsal zákony: 500 korun i pro společníky malých s.r.o., strážníci…

28.05.2020 16:00 Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila…

Druhá vlna covidu-19? Piráti chtějí zavést čtyři stupně pandemické…

28.05.2020 14:11 Ministerstvo zdravotnictví by mělo podle Pirátů do konce června zpracovat systém pandemických…

Babiš nesouhlasí s tím, jak by se měly dělit peníze na obnovu EU

28.05.2020 13:36 Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s klíčem, který navrhla Evropská komise pro rozdělení peněz…

Související:

Právě se děje

Další zprávy