Senátní komise dostala oficiální verzi auditů k Babišovi, dokument zaslal Hřib

Senátní komise pro posouzení auditů EK dostala po osmi měsících od svého vzniku oficiální verzi prvního z auditů Evropské komise (EK), který se týká dotací EU ze strukturálních fondů a možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Dokument o zhruba 240 stranách dnes komisi zaslal pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Senát ČR, ilustrační foto
doporučujeme

Uvedl to předseda senátní komise Zdeněk Nytra z klubu ODS, který Hřiba o materiál požádal. Pražskému magistrátu byl audit doručen, neboť byl jedním z připomínkových míst. Vláda ani EK dokument senátorům neposkytly.

Senátní komise se rozhodla zachovat požadovanou důvěrnost dokumentu, přestože jeho obsah již neoficiálně pronikl na veřejnost. Podle něj má Babiš nadále přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do nichž v souladu s českým zákonem o střetu zájmů vložil svůj holding Agrofert.

Babiš opakovaně odmítá, že by byl ve střetu zájmů. Zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu nicméně podle auditorů ovlivnil nestrannost Babišova rozhodování, protože z titulu svých funkcí rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů. Český překlad auditu obdrželo Česko počátkem února, do začátku dubna se k němu má vyjádřit.

Na zveřejnění čeká druhý audit EK, který je zaměřený na zemědělské dotace. Nytra neočekává, že by se ve svých závěrech od prvního lišil. "Jestliže první auditní zpráva jednoznačně říká, že ten střet zájmů existuje, tak si neumím představit, že by v té druhé zprávě bylo řečeno, že ten střet zájmů není," uvedl. Nasvědčuje tomu podle Nytry i žaloba vlády na EK u Soudního dvora EU, která se týká pozastavení dotací pro holding Agrofert.

Senátní komise loni v souladu s unijním auditem rovněž dospěla k předběžnému závěru, že Babiš je ve střetu zájmů v případě unijních dotací pro holding Agrofert. Své poznatky se senátoři rozhodli sdělit skupině europoslanců v čele s předsedkyní výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) Monikou Hohlmeierovou. Zajímá je, zda Evropský parlament plánuje do budoucna zpřísnit poskytování dotací v podobných případech.

Loading...
Vstupte do diskuze (26)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce plošný odklad splátek hypoték a úvěrů, opozice je pro

29.03.2020 13:59 Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték,…

Ministerstvo požádalo EK o posun termínu na odpověď o střetu zájmů Babiše

29.03.2020 12:52 Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou…

Kdo může, ať si vezme své seniory domů, prosí hejtman

28.03.2020 19:47 Plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) vyzval lidi, jimž to rodinné podmínky a zdravotní stav rodičů…

Vojtěch přiznal: Situace není příznivá. Podporuje prodloužení nouzového…

28.03.2020 18:32 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podporuje vzhledem k situaci prodloužení nouzového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama