Spor o sochu Koněva zdaleka nekončí. Co má Petříček v plánu?

Česká diplomacie plánuje další kroky ve sporu o pražskou sochu sovětského maršála Ivana Koněva, řekl dnes při návštěvě Stockholmu ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Odmítl ale předjímat, jaké. Už v pátek se ohradil proti výroku ruského ministra kultury Vladimira Medinského, který starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře označil za nacistu.

Přidejte svůj názor 77 komentářů

Tomáš Petříček, ministr zahraničí ČR
doporučujeme

"Skutečně myslím, že ta vyjádření byla nevhodná a s ruskou stranou budeme ještě hovořit," uvedl dnes Petříček. Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by spor mohl být námětem dalšího z filmů britských humoristů Monty Pythonů.

"V této zemi se shromažďujeme kolem pomníků podle principu, že jedni křičí hanba hanba, druzí sláva sláva. A mě se furt ptají, abych se přidal k jedné, nebo druhé straně. Mně to přijde takové kondelíkovsky bizarní," řekl Zaorálek novinářům před jednáním vlády a později vládní koalice o platech, které považuje za důležitější.

Kolem Koněvova památníku v Praze 6 panuje dlouhodobá kontroverze, která vyústila v pravidelné poškozování sochy, pokusy ji ohradit a demonstrace. Starosta chce proto sochu přestěhovat, městská část o tom má jednat 12. září. Koněvova dcera v ruských médiích oznámila, že chce památník dopravit do Ruska. Starosta šestého pražského obvodu to označil o víkendu za vstřícný krok, který by mohl situaci uklidnit.

Petříček po pátečním výroku Medinského vyzval všechny strany sporu k věcnému dialogu, Medinského vyjádření ale nepovažuje za vhodné a vyzval ho k omluvě. Po omluvě volají i další politici, například předseda ODS Petra Fiala.

Loading...
Vstupte do diskuze (77)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman by stíhání Babiše v kauze Čapího hnízda zastavil

19.09.2019 21:39 Prezident Miloš Zeman plánuje zastavit případné stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze…

Kyberútok na českou diplomacii se stále vyšetřuje. Podezření padá na Rusy

19.09.2019 16:36 Okolnosti červnového kybernetického útoku na ministerstvo zahraničí se stále vyšetřují. Po dnešním…

Soudy v Česku se táhnou roky. Tak si za ně Češi připlatí

19.09.2019 16:27 Ministerstvo spravedlnosti navrhuje změnu zákona, která umožní navýšení soudních poplatků. Důvodem…

Nenávistné výroky vůči gayům, Romům a Židům. Staník je vinen, soud…

19.09.2019 16:22 Odvolací pražský městský soud dnes potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Jaroslavu Staníkovi roční…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama