Stanjura v reakci na zhoršení výhledu mluví o účtu vlády Andreje Babiše

Zhoršení výhledu České republiky ze stabilního na negativní, které dnes oznámila ratingová agentura Moody's, odráží to, že vládní koalice nezvládá současnou krizi. Uvedla to bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v reakci na dnešní tiskovou zprávu Moody's, která snížila výhled České republiky ze stabilního na negativní kvůli možnému narušení dodávek ruského plynu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) naopak tvrdí, že jde o účet za osmileté vládnutí předsedy ANO Andreje Babiše.

Zbyněk Stanjura

Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) uvedl, že vláda dělá vše pro snížení hrozby závislosti na ruském plynu.

Narušení dodávek ruského plynu by mohlo podle Moody's vést k přidělování plynu, uvrhnout ekonomiku země do hluboké recese s negativními důsledky pro trend růstu a zhoršit rozpočtové ukazatele. Moody's zároveň potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni Aa3.

"Znamená to, že Česká republika se může potenciálně stát trochu rizikovější právě v očích zahraničních investorů a že si budou dvakrát rozmýšlet investice třeba do českého vládního dluhu, čili do státních dluhopisů," řekl České televizi předseda Asociace pro kapitálový trh Martin Řezáč. Pokud by následovalo třeba snížení ratingu, mohlo by to v budoucnu znamenat vyšší náklady na obsluhu státního dluhu, upozornil.

"Zhoršený výhled agentury Moody's prezentuje to, co si myslíme všichni. Pětikoalice nezvládá současnou krizi. Hlavními důvody zhoršení jsou značné inflační tlaky v ekonomice a hrozba závažné plynové krize v Česku," napsala Schillerová na twitteru.

Současný ministr financí Stanjura naopak vidí příčinu u předchozích vlád. "Další účet, který platíme za osm let vládnutí (bývalého premiéra) Andreje Babiše. Agentura Moody's potvrdila vysoký rating ČR, ale zhoršila výhled z důvodu silné energetické závislosti ČR na Rusku," napsal na twitteru. "Víme, že (ruský prezident Vladimir) Putin používá plyn a ropu jako zbraň, prioritou je derusifikace české i evropské energetiky," dodal. Rusko v únoru zaútočilo na sousední Ukrajinu a poté, co země EU Kyjev v jeho obraně jasně podpořily, začala Moskva snižovat své dodávky plynu do Evropy, v některých případech je přerušila či zcela zastavila.

Schillerová se však na Stanjuru v reakci na jeho výrok obořila na sociální síti. "Jste už osm měsíců u vlády a osm měsíců se jen vymlouváte, ale už to přestalo zabírat. Důsledkem toho je, že vám nevěří lidé, firmy ani ratingové agentury," napsala. Stanjury se ale zastal někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Absolutní závislost na ruském plynu a olbřímí strukturální deficit je práce vašich vlád. Pro větší energetickou nezávislost udělala tahle vláda za osm měsíců víc, než vy za osm let," reagoval Kalousek na Schillerovou.

"Za hnutí ANO mohu říci, že opakovaně navrhujeme vládě konkrétní kroky, které by pomohly a zároveň by uklidnily lidi a firmy, které jsou vystavení nejistotě a zdražujícím energiím. Vláda je vůči našim návrhům přezíravá. Podobně jako v jiných případech ale očekávám, že za pár měsíců naše návrhy opráší a pokusí se je realizovat. To však už bude asi pozdě," sdělila Schillerová ČTK.

"Závislost na Putinově plynu je pro ČR hrozbou a my děláme vše pro to, abychom ji minimalizovali. Přijímáme opatření na ochranu občanů i podniků před letošní zimou a podnikáme také kroky pro dlouhodobé snížení této závislosti," uvedl Síkela na sociálních sítích. Poukázal například na to, že vláda zajistila třetinový podíl v plovoucím LNG terminálu v Nizozemsku, který umožní státu snížit závislost na ruském plynu až o třetinu.

Předseda klubu SPD Radim Fiala tvrdí, že vláda nezajistila dostatek plynu na další období, a hrozí tak podle něj hluboká recese tuzemského průmyslu. "Vymlouvat se na Babiše a Putina mohou jen krátký čas," sdělil ČTK. Jeho stranický kolega a místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř míní, že jde o poslední varování pro vládu. "Je nezbytné, aby vláda snižovala zadlužení státu, protože nám tímto ještě vzrostou náklady na dluhovou službu," sdělil ČTK.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se vládě může prodražit dluh. Jde podle něj o závažné varování vládě, že je třeba začít zásadně ozdravovat veřejné finance. "Dnešní zhoršení výhledu ratingu dluhu ČR ze strany agentury Moody's je jejím vůbec prvním zhoršením celkového hodnocení Česka v celé jeho moderní historii od roku 1993. Agentura Moody's je finančními experty vyhodnocována jako ta nejméně přísná, resp. ve svých hodnoceních nejoptimističtější. Tudíž její zhoršení ratingového výhledu je o to závažnější," napsal v komentáři zaslaném ČTK.

Agentura Moody's uvedla, že dlouhodobé a závažné přerušení dodávek plynu z Ruska by mělo podstatný negativní dopad na trend růstu a rozpočtové ukazatele České republiky. Poukázala přitom na "vysokou závislost České republiky na dodávkách plynu z Ruska v kombinaci s omezenými možnostmi jejich náhrady v blízkém časovém horizontu". Připomíná, že Rusko v posledních týdnech podstatně snížilo dodávky plynu do Evropské unie a několik unijních zemí EU začátkem července zaznamenalo buď úplné zastavení, nebo výrazné omezení dodávek z Ruska.

Premiér Petr Fiala (ODS) začátkem minulého týdne uvedl, že zásobníky plynu jsou plné z 80 procent. Česko tak dosáhlo hranice, na kterou musí státy Evropské unie zásobníky naplnit do letošního listopadu. Česko plánuje kvůli omezení závislosti na Rusku využít plyn z terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku. Roční spotřeba v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu a z Ruska získává Česko podle ministra Síkely zhruba 98 procent spotřebovaného plynu.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Ukrajinci informují o devíti zničených ruských letadlech

10.08.2022 11:47 Ukrajinský generální štáb dnes ráno ve své pravidelné svodce informoval o devíti zničených ruských…

Transněfť obnovil dodávky ropovodem Družba, pro Česko to zatím neplatí

10.08.2022 18:02 Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na…

Hasiči předali správě národního parku další část požářiště v okolí Hřenska

10.08.2022 21:37 Hasiči dnes dopoledne předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území…

Senát souhlasí s členstvím Finska a Švédska v NATO

10.08.2022 18:34 Senát dnes podle očekávání hladce schválil rozšíření Severoatlantické aliance (NATO) o Finsko a…

Fiala chce mluvit s Rakušanem o šéfovi civilní rozvědky s kontakty na Rédla

10.08.2022 17:25 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) plánuje promluvit si s ministrem vnitra a předsedou hnutí STAN Vítem…

Lipavský připustil plošné pozastavení víz pro Rusy jako jednu z dalších…

10.08.2022 17:22 Plošné pozastavení víz pro ruské občany členskými státy Evropské unie by mohlo být další účinnou…

Česko zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, schválil…

10.08.2022 17:15 Aktualizováno Česko zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček v souladu s…

Senát souhlasí s nasazením až 1200 českých vojáků na východní hranici NATO

10.08.2022 15:02 Na východní hranici NATO asi bude moci být v příštích dvou letech nasazeno kvůli posílení obrany až…

Ukrajinský velvyslanec dostal Stříbrnou medaili předsedy Senátu od…

10.08.2022 13:15 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevhenu…

Dividendy z ČEZ za letošek stát opět použije na pomoc s energiemi, uvedl…

10.08.2022 08:40 Dividendy z energetické společnosti ČEZ, které budou vyplaceny za letošní rok, stát opět použije na…

Senátní zahraniční výbor podpořil začlenění Finska a Švédska do NATO

09.08.2022 21:51 Aktualizováno Senátní zahraniční výbor dnes jednomyslně podpořil začlenění Finska a Švédska do Severoatlantické…

Zástupci ANO jsou v úzkém kontaktu s radnicemi kvůli mítinkům, uvedl Babiš

09.08.2022 16:45 Aktualizováno Krajské organizace ANO jsou nyní v ještě užším kontaktu s místními radnicemi, aby byli všichni na…

Babiš: Hnutí ANO na mítincích vyhradí místo pro odpůrce. Podle Vondráška…

08.08.2022 21:45 Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. V dnešním videu na…

Související:

Právě se děje

reklama