Stát spustí nového roku pilotní verzi centrálního registrů psů

Ministerstvo zemědělství spustí od 1. ledna pilotní verzi Centrální evidence psů (CEP), plnohodnotnou verzi zatím nikoliv. Nestihla se schválit novela zákona, která by dala provoz registru pod Komoru veterinárních lékařů ČR (KVL).

Psi

Na dotaz ČTK to dnes sdělil mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Ministerstvo počítá s tím, že novelu po volbách předloží další vládě, teprve pak by začal fungovat plnohodnotný registr. To by mohlo být od roku 2023. Fungování registru psů přikázala předchozí změna veterinárního zákona od příštího roku, stát měl několik let na jeho připravení.

"Dokončení legislativního procesu novely veterinárního zákona do sněmovních voleb se jeví jako nepravděpodobné. Návrh novely veterinárního zákona bude urychleně předložen nové vládě k odsouhlasení a následně opětovně postoupen Poslanecké sněmovně k projednání," sdělil ČTK mluvčí.

Zatím platí schválený zákon, podle kterého měl vzniknout centrální registr od 1. ledna 2022, na konci roku 2019 ho podepsal prezident Miloš Zeman. Loni ministerstvo přišlo s novelou, která fungování více specifikuje, podle ní měla registr provozovat komora. Novela ale ještě nebyla schválená Parlamentem.

Úřad tak nyní chce spolu s komorou spustit pilotní verzi registru, ve které by měly fungovat základní funkcionality pro zaevidování čipu zvířete. Novelu zákona chce resort předložit po volbách znovu. "Současný odhad schválení potřebné novely zákona, která zajistí transformaci Centrální evidence psů, je vzhledem legislativnímu procesu 1. 1. 2023," dodal mluvčí.

Neschválená novela předpokládala, že registr bude neveřejnou evidencí, cenu za evidenci si budou účtovat soukromí veterináři. Záznamy o psech se měly z registru vyřazovat po 20 letech. Do systému měi mít přístup soukromí veterináři, státní veterináři a policie, která jej bude používat například při nalezení zaběhnutého zvířete.

Veterinární komora nyní provozuje evidenci psích pasů. "Centrální evidence psů bude vedena v již existující evidenci psů podle čipů, která obsahuje cca 300.000 položek, tzn. v této evidenci bude kontinuálně pokračováno a bude postupně doplňována až do dosažení 100 procent počtu psů," uváděla ministerská zpráva k novele. Stát předpokládal, že většina psů bude zapsána do roku od nabytí účinnosti novely, přechodné období na to dává tři roky.

Od loňského roku je ze zákona povinné mít psa očipovaného. Soukromí veterináři ale kritizovali právě chybějící jednotný registr psů. Zatím existují jen dílčí databáze, lidé ale nemají povinnost nechat čipované zvíře zaregistrovat, což například komplikuje strážníkům hledání majitele zatoulaného psa.

Témata: Psi | EuroZprávy.cz

Hamáček oznámil rezignaci, do čela ČSSD chce Maláčová

25.10.2021 18:01 Aktualizováno Dosluhující vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček oznámil na dnešním jednání předsednictva ČSSD…

Senát rozhodne o platech ústavních činitelů a klouzavém mandátu

25.10.2021 17:54 Senát rozhodne o návrhu zmrazit platy ústavních činitelů. Podle senátních výborů, které se…

O minimální mzdě se bude podle Schillerové rozhodovat na dalším jednání

25.10.2021 17:51 Končící vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden. Ministryně financí Alena Schillerová …

Vláda prodloužila do konce roku firmám Antivirus pro lidi v karanténě

25.10.2021 17:29 Aktualizováno Vláda dnes prodloužila do konce roku firmám příspěvek Antivirus A. Jde o náhrady pro lidi v…

Ministryně Maláčová oznámila kandidaturu na předsedkyni ČSSD

25.10.2021 17:20 Končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová oznámila na dnešním zasedání předsednictva…

Stav prezidenta Zemana by se měl řešit, až bude čas na přijetí demise…

25.10.2021 17:01 Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že situace kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana…

Válek (TOP 09) se odmítl zúčastnit rady vlády pro zdravotní rizika

25.10.2021 13:56 Aktualizováno Na dnešní jednání rady vlády pro zdravotní rizika dostal opět pozvánku i kandidát TOP 09 na…

Babiš se s kanceláří přestěhoval z Hrzánského paláce zpět do Strakovy…

25.10.2021 12:23 Premiér Andrej Babiš (ANO), který v posledních měsících úřadoval z Hrzánského paláce na pražských…

Nemocného Zemana navštívil v nemocnici ombudsman Křeček

25.10.2021 11:59 Hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana navštívil dnes dopoledne v pražské Ústřední vojenské…

Vláda kvůli kontrolám opatření zvažuje posílení pravomocí policie

24.10.2021 22:00 Aktualizováno Vláda plánuje projednávat novelu, která upravuje v souvislosti s epidemií koronaviru pravomoci…

Související:

Právě se děje

reklama