Stav legislativní nouze trvá, potvrdila Sněmovna. Poslanci mají dohodu o rouškách

Sněmovna dnes potvrdila trvání stavu legislativní nouze, v němž může zrychleně schvalovat návrhy zákonů. Dnes by měli poslanci projednat vládní předlohu, díky které budou moci poskytovatelé zdravotní péče získat náhrady za koronavirový výpadek 30,5 miliardy korun. Někteří členové dolní komory už ve sněmovních budovách odložili roušky. Vedení Sněmovny se podle informací ČTK dohodlo na tom, že jejich nošení bude dobrovolné.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) novinářům řekl, že o existenci dohody nevěděl. Na dopolední tiskové konference přicházeli zástupci jednotlivých sněmovních stran s rouškami i bez nich, podobně to vypadalo i po zahájení schůze v jednacím sále.

"Obecně doporučuji roušky stále nosit, protože pokud člověk je v blízkosti druhého člověka na vzdálenost dvou metrů, to riziko bezesporu existuje," uvedl ministr. Osobně roušku nadále nosit bude, za lepší by považoval, aby i poslanci v jednacím sále roušky měli.

Předseda lidovců Marian Jurečka ČTK řekl, že ačkoli je nošení roušek dobrovolné, jeho klub se domluvil na tom, že jeho poslanci zatím roušky neodloží.

Předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) vyhlásil před týdnem stav legislativní nouze s předstihem na dobu ode dneška do konce června. Předchozí stav legislativní nouze, vyhlášený kvůli epidemii nového koronaviru v polovině března, skončil v neděli 17. května s nouzovým stavem. Sněmovna za tuto dobu schválila několik desítek vládních protikrizových zákonů.

Díky kompenzačnímu zákonu bude moci ministerstvo zdravotnictví připravit mimořádnou úhradovou vyhlášku, na jejímž základě se budou peníze poskytovatelům zdravotních služeb proplácet. Přímé náhrady se předpokládají 27 miliard korun, zbytek by poskytovatelé měli získat zvýšením objemu hrazených služeb.

Pravděpodobně v pátek by měla dolní komora zrychleně schvalovat i další dvě předlohy, které vláda předložila kvůli koronavirové krizi. Soubor daňových změn obsahuje snížení daně z přidané hodnoty u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce, sportovní události, na sportoviště, do saun a dalších podobných zařízení a u jízdného na vleky. Dále by se měla snížit o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. Druhý návrh zákona by odpustil menším firmám do 50 zaměstnanců sociální odvody za červen až srpen. Zaměstnavatel by ale nesměl propustit víc než desetinu pracovníků a ve srovnání s březnem by nemohl snížit mzdy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Transparency International monitoruje volební kampaň, hodnocení zveřejní…

19.09.2020 11:59 V kampani před krajskými volbami využily strany on-line prostor, ale desítky milionů investovaly i…

Korupční kauza Stoka míří k soudu. Obžalováno 11 lidí, Švachulovi hrozí…

19.09.2020 10:56 Korupční kauza Stoka po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed míří ke krajskému soudu…

RVVI navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47 miliardy korun

19.09.2020 10:36 Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47…

Hamáček: Vývoj epidemie je vážný, nastal čas zrušit hromadné akce

19.09.2020 09:39 Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) míní, že vývoj epidemie koronaviru je tak vážný, že nastal čas…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama