Ústecký hejtman Schiller nechá prověřit smlouvy s Krajskou zdravotní

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) nechá prověřit smlouvy Krajské zdravotní (KZ) uzavřené po 16. listopadu, kdy bylo zvoleno nové představenstvo společnosti. Ta v kraji spravuje pět nemocnic.

Jan Schiller (ANO)
doporučujeme

Koaliční ODS požadovala prověření smluv rádců ANO na krajském úřadě. Smlouvy chce hejtman zveřejnit, což požadoval STAN. Schiller ale řekl, že nezveřejní smlouvu své poradkyně Vladislavy Marschallové, ani její údajně fiktivní smlouvu s KZ na poradenství, protože smlouvu prověřuje policie.

Na údajnou nestandardní smlouvu s Marschallovou na poradenství upozornil po svém odvolání 10. března bývalý předseda představenstva společnosti Jindřich Zetek. Své odvolání dal do souvislosti právě se skutečností, že na smlouvu upozornil. Marschallová po domluvě s hejtmanem skončí jako jeho poradkyně a rezignovala i jako krajská místopředsedkyně ANO, oznámil dnes Schiller.

Představenstvo Krajské zdravotní, jejímž jediným akcionářem je Ústecký kraj, minulý týden odvolalo ředitele Aleše Chodackého, rada kraje vzápětí odvolala Zetka. Podle Zetka Chodacký uzavřel nestandardní smlouvu s Marschallovou, podle níž měla dostávat 130.000 korun měsíčně za poradenství. V pátek Zetek ČTK řekl, že na Chodackého a Marschallovou podal trestní oznámení.

Hejtman ale uvedl, že inkriminovanou smlouvu s Marschallovou uzavřel Zetek. "To už bude teď slovo proti slovu," řekl.

Hejtman řekl, že se shodl na prověření všech smluv s KZ uzavřených zejména během působení Zetka s koalicí, ve které jsou mimo hnutí ANO Spojenci pro kraj a ODS, která ráno oznámila, že požaduje prověření smluv poradců ANO. Uvedl, že smlouvy krajských poradců zveřejní. "Jediný, kdo odmítl zveřejnit svou smlouvu, je paní Marschallová, a to na radu svého právníka," uvedl hejtman. "Smlouvy, které jsou uzavřeny na krajském úřadě asi není potřeba prověřovat, protože ty jsou tady uloženy a jsou podloženy výkazy prací," řekl na dotaz ČTK hejtman.

Za Zetkovým odvoláním podle hejtmana stálo dlouhodobé neplnění zadaných úkolů. Podle Schillera šlo o nezvládnuté jednání s odbory při akvizici rumburské a litoměřické nemocnice. Na dotaz ČTK uvedl, že se převod litoměřického špitálu přesune z původního dubnového termínu o měsíc, u rumburské nemocnice to bude zřejmě trvat až do konce roku.

"Bohužel to kraj bude stát možná další desítky milionů korun," uvedl Schiller. Dalším prohřeškem mimo jiné podle hejtmana bylo Zetkovo záměrné blokování navýšení platů zaměstnanců KZ o deset procent. Dále údajně Zetek příkazem prohlásil výpověď jednoho z lékařů za neplatnou a uzavřel mimosoudní dohodu, kdy by lékaři KZ vyplatila 5,5 milionu korun, což neschválilo představenstvo společnosti. Zetek tato tvrzení odmítl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Zeman degradoval Babiše na vojína. Národ se ocitl ve stavu…

14.04.2021 21:57 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Je z něj oficiální sluha prezidenta země. Funkci premiéra státu si Andrej Babiš v…

Hamáček chce, aby se možný summit Bidena s Putinem konal v Praze

14.04.2021 21:56 Aktualizováno Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odletí do…

MPO od živnostníků k dnešku přijalo asi 9000 žádostí o ošetřovné za únor

14.04.2021 20:05 Živnostníci podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) k dnešku vyplnili zhruba 9000 žádostí…

Hamáček v pondělí poletí do Moskvy jednat o ruské vakcíně

14.04.2021 17:11 Aktualizováno Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odletí do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama