Babišovi věřila, pak ji zklamal. Krnáčová promluvila o angažmá v hnutí ANO

Bývalá primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová je patrně zklamaná. Původně byla přesvědčená, že ANO je protikorupčním hnutím. Vzápětí se ale setkala s tvrdou realitou. Jakmile odešla z vrcholné politiky, napsala knihu Zpupnost, s jejímž hlavním hrdinou sdílí fakt, že se nechali zlomit ke vstupu do politiky.

Adriana Krnáčová

"Nejsem dobrá politička, zejména ne pro Českou republiku. Politika se dnes ani moc nedělá, je to takový infotainment bez hodnot a jasně formulovaných názorů. Politika dělaná na základě výzkumů veřejného mínění není politika, ale konstantní referendum, které s politikou nemá nic společného,“ sdělila Krnáčová v rozhovoru pro Plus.

Někdejší pražská primátorka se letos rozhodla definitivně opustit hnutí ANO, jež podle jejího názoru nemá ani program, ba ani žádnou vizi. "Bude líp, to je málo. Ale na druhou stranu to doba takto chce, jinak by ten úspěch nebyl tak velký,“ připouští.

Současný český premiér Andrej Babiš (ANO) šel do politiky s tím, že by chtěl řídit stát jako firmu, což ale byla podle Krnáčové už od začátku hloupost. 

"Ve firmě máte v oblasti personálního a finančního řízení nástroje, které ve státě neexistují. A jakmile se to pokoušíte uplatnit, dopouštíte se protizákonných postupů. Nelze to řídit jako firmu," vysvětlila.

"Od pana předsedy jsem si několikrát vyslechla: ‚Nepotřebuju straníky, ale odborníky.‘ Asi budou lidi vybírat stejně nahodile jako dosud-" Adriana Krnáčová

Předseda ANO se navíc změnil a zřejmě začíná být nebezpečný. "Na začátku jsem věřila tomu, že chce zatočit s korupcí. Ale postupem času jsem viděla, že tento étos upadá a že jsou důležitější úplně jiné věci. Vyhřeznul ten byznysový prvek a ostatní věci byly upozaděné. Bylo to pro mě zklamání, které bylo každým rokem větší a větší,“ dodala exprimátorka.

Ve straně funguje hlasovací disciplína, ale jsou upozaděny společné hodnoty a cíle, což se ale může dříve či později vymstít, jelikož hlasovací mašinérie nemůže nahradit společenství, jež má nějaké směřování. Krnáčová taktéž řekla, že premiér nemá rád Prahu a že dění v české metropoli je mimo pole jeho zájmů. 

"Nepochopila jsem to a je to škoda. Přitom jsem se snažila vycházet vstříc všem požadavkům ministerstev například na směnu majetku. Ne že bych ohýbala nějaké předpisy, ale nebyla jsem nevstřícná. Úhelný kámen byla vládní čtvrť v Letňanech, snažila jsem se je přesvědčit, aby to bylo v Holešovicích, protože by to bylo organičtější včlenění celého komplexu do organismu města, ale nenašla jsem pochopení,“ řekla Krnáčová.

Někdejší primátorka Hlavního města Prahy taktéž věří, že by její kniha mohla přispět diskuzi o volbách do komunálních zastupitelstev. Uvítala by například přímou volbu starostů, kteří by si mohli do svého sboru přivést vlastní lidi. Vadí jí, že sice nesou odpovědnost, ale nedisponují exekutivními pravomocemi.

"Veřejnost vnímá, že se stane něco, o čem vy jako primátor ani nevíte. Náměstek vám zavře Libeňský most a vy se to dozvídáte z médií. To není správný způsob, jak řídit město," podotkla.

"Přicházeli tam lidé s ambicemi, které se neslučovaly s mými ambicemi. Na kandidátku jsem si nemohla vůbec nikoho vybrat." Adriana Krnáčová

Všichni, kteří vstupují do komunální politiky či vůbec do rozhodovací funkce, by měli být dle Krnáčové podrobeni testu, zda k tomu vůbec mají potřebné předpoklady, včetně dostačujících řídících schopností a znalostí. 

"Jestli zná zákony a ví, co je samospráva, veřejná správa nebo smíšená správa. Do zastupitelstva se ale dostávají lidé, kteří ani netuší, že něco takového existuje," sdělila Krnáčová.

Bývalá primátorka hlavního města Prahy rovněž nepočítá s tím, že by si premiér Babiš její knihu přečetl. "Nevím, zda vůbec čte. Nejsem si úplně jistá. Možná čte smsky a e-maily, ale myslím, že nemá čas na čtení beletrie. To je asi nad jeho síly,“ uzavřela. 

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Černošice rozhodly v řízení o střetu zájmů s Babišem

22.09.2021 18:53 Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s…

Pro Okamuru je pro jednání o vládě podmínkou zákon o referendu

22.09.2021 17:01 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura na dnešní schůzce v Lánech sdělil…

Miloš Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice, dostával infuze

22.09.2021 16:33 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

Česko žádá kvůli kauze Vrbětice o právní pomoc Rusko

22.09.2021 16:24 V souvislosti s vyšetřováním výbuchů ve Vrběticích požádala Česká republika o právní pomoc Ruskou…

Zeman po odchodu z Afghánistánu už nepovažuje za nutné výdaje na obranu

22.09.2021 16:07 Prezident Miloš Zeman míní, že odchodem vojáků z Afghánistánu se situace změnila a není potřeba…

Na Babišův předvolební mítink přijede Orbán

22.09.2021 15:48 Premiér Andrej Babiš (ANO) se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem za týden ve středu…

Růst platů o inflaci je podle Zemana maximum možného, tvrdí Schillerová

22.09.2021 15:12 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Piráti a STAN napsali dopis EK, aby sankce zaměřila jen na Agrofert

22.09.2021 12:40 Aktualizováno Piráti a STAN napsali dopis Evropské komisi (EK) kvůli sporům o střet zájmů. Pokud nebude vyřešen,…

Plat řadového poslance by bez změny zákona mohl vzrůst o 5500 korun

22.09.2021 12:10 Plat řadového poslance a senátora by za současného zákonného stavu mohl příští rok vzrůst o 5500…

Zeman se vrací do úřadu, na programu jsou schůzky se Schillerovou, Fialou…

22.09.2021 08:13 Tři schůzky s představiteli vlády i opozice má dnes na programu prezident Miloš Zeman na zámku v…

Související:

Právě se děje

reklama