Většina českých ambasád částečně obnoví příjem víz

Většina českých velvyslanectví a generálních konzulátů v zahraničí bude od 1. srpna v plném nebo omezeném rozsahu opět přijímat žádosti o víza. Kvůli špatné epidemiologické situaci zatím zůstanou uzavřeny ambasády v Brasilii, Sao Paolu, Santiagu de Chile, Bogotě, Nur-Sultanu a Dillí. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zahraničí.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Česko zastavilo přijímání žádostí o víza i o přechodné pobyty v polovině března, aby se snížilo riziko přenosu koronaviru do země. Už dříve bylo zastaveno vydávání víz pro občany Číny a Íránu, kde byla první velká ohniska pandemie ve světě.

Žádosti o víza budou opět přijímat zaměstnanci 74 z 80 českých zastupitelských úřadů, které víza vydávají. Podle ministerstva lze žádat o víza pro účely stanovené ochranným opatřením ministerstva zdravotnictví, tedy například o víza za účelem sloučení rodiny, studia, pro rodinné příslušníky občanů ČR a pro zaměstnání.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) připomněl, že 16 českých zastupitelských úřadů v zemích s nízkým rizikem nákazy, například v Jižní Koreji, Japonsku nebo Austrálii, už nyní přijímá žádosti o víza v plném rozsahu. Dalších 28 úřadů jako v Šanghaji, Ankaře nebo Kyjevě funguje v omezeném režimu. Od srpna k nim pak přibudou další tři desítky, mimo jiné v Moskvě, Káhiře či Manile.

Ministerstvo zahraničí bude všechna rizika spojená s částečným otevřením úřadů pro příjem víz vyhodnocovat vždy na začátku a v polovině měsíce, tedy zhruba jednou za 14 dní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček chce s Pompeem jednat o bezpečnosti, u večeře nebude chybět…

11.08.2020 14:35 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce se svým americkým protějškem Mikem Pompeem jednat o…

Babiš je překvapen rozhodnutím Řecka o povinných testech, zasedne krizový…

11.08.2020 14:27 Aktualizováno Premiéra Andreje Babiše (ANO) překvapilo řecké rozhodnutí zavést povinné testy na covid-19 pro…

Schillerová další sazby daně kvůli nepřehlednosti nechtěla. Teď otočila

11.08.2020 13:40 Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítla návrh komunistů, kteří tolerují současnou…

Pompeo v Česku. Babiš chce jednat hlavně o obchodu a boji s koronavirem

11.08.2020 13:34 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za prioritu svého středečního jednání s americkým ministrem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama