Vláda podpořila zákon usnadňující pohyb s asistenčními psy

Lidé s asistenčními a vodicími psy mají šanci, že budou moci vstupovat se psy do veřejných prostor a veřejné dopravy. Vláda dnes k návrhu zákona přijala souhlasné stanovisko s legislativní výhradou. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD). Před jednáním vlády se očekávalo, že kabinet k normě zaujme neutrální stanovisko.

Pes, ilustrační fotografie
doporučujeme

Úpravu připravili poslanci Radek Holomčík (Piráti) a Alena Gajdůšková (ČSSD) ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí, úřadem ombudsmana a zástupci organizací, které psy cvičí či zastupují zdravotně postižené. Předkladatelé tvrdí, že postižení lidé s vycvičenými psy nyní mohou mít problémy v autobusech a v letadlech.

Vláda má podle Benešové k návrhu legislativně-technické připomínky, které jsou odstranitelné. Proto se rozhodla k zákonu zaujmout doporučující stanovisko, i když vládní legislativci před zasedáním uvedli, že je úprava neurčitá a vyžadovala by dopracování.

Předloha podle vládních právníků nevymezuje veřejně přístupné prostory dostatečně přesně. Nelze mezi ně zahrnout například banky a pojišťovny, neboť jde o subjekty soukromého práva, ani některé státní budovy, třeba věznice, napsali právníci.

V návrhu navíc podle vládních podkladů chybí obecná úprava podmínek výcviku a standardů psů se speciálním výcvikem. V případě vodicích psů jsou sice jejich nutné dovednosti stanoveny ve vyhlášce, u asistenčních a signálních psů ale nikde uvedeny nejsou, stojí v nich.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD navrhne uzavření méně důležitých podniků

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Předsednictvo ČSSD pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření průmyslových podniků,…

Novináři vyzvali Hamáčka, aby mohli cestovat díky svým průkazům

27.02.2021 21:03 Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu dnes vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka …

Maláčová se dohaduje se Schillerovou na twitteru. Lidé nechápavě kroutí…

27.02.2021 16:56 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes na twitteru nabídla ministryni práce Janě…

Hejtmani: Opatření jsou odpovídající, plní se nemocnice, musíme virus…

27.02.2021 13:17 Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) považuje poslední zpřísnění protiepidemických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama