Vláda podpořila zákon usnadňující pohyb s asistenčními psy

Lidé s asistenčními a vodicími psy mají šanci, že budou moci vstupovat se psy do veřejných prostor a veřejné dopravy. Vláda dnes k návrhu zákona přijala souhlasné stanovisko s legislativní výhradou. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD). Před jednáním vlády se očekávalo, že kabinet k normě zaujme neutrální stanovisko.

Pes, ilustrační fotografie
doporučujeme

Úpravu připravili poslanci Radek Holomčík (Piráti) a Alena Gajdůšková (ČSSD) ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí, úřadem ombudsmana a zástupci organizací, které psy cvičí či zastupují zdravotně postižené. Předkladatelé tvrdí, že postižení lidé s vycvičenými psy nyní mohou mít problémy v autobusech a v letadlech.

Vláda má podle Benešové k návrhu legislativně-technické připomínky, které jsou odstranitelné. Proto se rozhodla k zákonu zaujmout doporučující stanovisko, i když vládní legislativci před zasedáním uvedli, že je úprava neurčitá a vyžadovala by dopracování.

Předloha podle vládních právníků nevymezuje veřejně přístupné prostory dostatečně přesně. Nelze mezi ně zahrnout například banky a pojišťovny, neboť jde o subjekty soukromého práva, ani některé státní budovy, třeba věznice, napsali právníci.

V návrhu navíc podle vládních podkladů chybí obecná úprava podmínek výcviku a standardů psů se speciálním výcvikem. V případě vodicích psů jsou sice jejich nutné dovednosti stanoveny ve vyhlášce, u asistenčních a signálních psů ale nikde uvedeny nejsou, stojí v nich.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ODS nabízí Babišovi pomoc se zrušením superhrubé mzdy, TOP 09 upozornila…

04.08.2020 17:13 Aktualizováno Zrušením superhrubé mzdy a zavedením patnáctiprocentní daně z příjmů by rozpočet podle výpočtů ODS…

Babiš má nadále rozhodující vliv na Agrofert, píše nejvyšší žalobce

04.08.2020 13:50 Aktualizováno Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) konstatovalo, že premiér Andrej Babiš (ANO) má nadále…

Babiš žije ve snu, komentuje Skopeček vládní kroky v ekonomické oblasti

04.08.2020 13:38 Česká vláda zamýšlí zrušení tzv. superhrubé mzdy doplněné o povinné zdravotní a sociální odvody…

ČSSD chce zrušit superhrubou mzdu. Výpadek v rozpočtu vyřeší bankovní daň,…

04.08.2020 11:12 Koaliční ČSSD chce zrušit superhrubou mzdu, ale současně se musí vyřešit příjmová strana rozpočtu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama