Vláda se bojí obstrukcí. Odmítla projednávání závěrečného účtu před rozpočtem

Vláda nebude podporovat poslanecký návrh, který předsouvá projednání státního závěrečného účtu ve Sněmovně před schvalování státního rozpočtu. K poslanecké iniciativě dnes kabinet zaujal negativní stanovisko, informoval ČTK tiskový odbor úřadu vlády. Záporný postoj doporučilo ministerstvo financí, podle kabinetu by změna mohla mimo jiné ohrozit schvalování státního rozpočtu.

Novelu jednacího řádu Sněmovny předložila skupina poslanců z různých stran. Podle nich by závěrečné schvalování státního rozpočtu mělo přijít na řadu až poté, co poslanci projednají státní závěrečný účet za předchozí rok. Jeden z předkladatelů návrhu, bývalý předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD), o tomto záměru hovořil ve Sněmovně loni v květnu, kdy Sněmovna teprve projednávala hospodaření státu za rok 2017.

Na stejnou situaci poukazuje i důvodová zpráva. Sněmovna vzala na vědomí hospodaření státu za rok 2017 loni 9. května. Rozpočet na loňský rok přitom schvalovala již v prosinci 2018.

"Tento postup je nežádoucí, protože Poslanecká sněmovna má před schválením nového státního rozpočtu vyhodnotit plnění rozpočtu předchozího a v případě potřeby zaujmout stanovisko, které se může promítnout do podoby návrhu státního rozpočtu na další rok," píšou poslanci v důvodové zprávě.

Vláda však jako jednu z námitek uvádí, že návrh by mohl ohrozit projednávání a včasné schválení rozpočtu. Půjde hlavně o ustavení Sněmovny po sněmovních volbách, které se konají na podzim. Poslanci mají v takovém případě na schválení rozpočtu jen několik týdnů. "Současně navržená úprava podle názoru vlády rozšiřuje i prostor pro možné obstrukce směřující k neschválení zákona o státním rozpočtu před prvním dnem rozpočtového roku a v důsledku toho k vzniku období rozpočtového provizoria, což je třeba považovat za situaci krajně nežádoucí," stojí ve stanovisku vlády.

Vláda předkládá poslancům návrh rozpočtu podle zákona nejpozději do konce září. Poslanci ho schvalují ve třetím čtení až v prosinci, loni to stihli 4. prosince. Státní závěrečný účet předkládá vláda na konci dubna. Do konce srpna se k němu ještě vyjadřuje Nejvyšší kontrolní úřad.

Vláda také upozorňuje, že státní rozpočet na následující rok, tedy aktuálně na rok 2021, vychází ze střednědobého výhledu státního rozpočtu, a nikoli ze státního závěrečného účtu za rok předchozí, tedy 2019.

Související

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

Více souvisejících

Vláda ČR státní rozpočet Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 44 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy