Volby 2020: 40 kandidujících nezveřejnilo ve lhůtě dárce v kampani

Sedmnáct stran a hnutí kandidujících do krajských voleb a 23 subjektů kandidujících do senátních voleb nezveřejnilo ve lhůtě tři dny před volbami dárce a podporovatele předvolební kampaně. ČTK to dnes sdělila Luisa Divišová, mluvčí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

Úřad s nimi může zahájit správní řízení, ve kterém hrozí pokuta od 20.000 do 300.000 korun. Konkrétní strany úřad nejmenoval.

Volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu se uskuteční v pátek a sobotu. "Strany, hnutí, koalice i nezávislí kandidáti mají tři dny před otevřením volebních místností zveřejnit své dárce prostřednictvím internetových stránek zaregistrovaných u úřadu," uvedla Divišová.

V některých případech se tak ale nestalo. "Podle zjištění úřadu k danému termínu splnilo povinnost 28 kandidujících stran a 33 koalic, které kandidují v krajských volbách. Jedna strana zveřejnila údaje pouze částečně a zbylých 16 kandidujících subjektů požadované údaje nezveřejnilo vůbec," uvedl člen vedení úřadu Jiří Navrátil, který má na starosti krajské volby. Podle něj čtyři strany dosud nenahlásily internetové stránky s informacemi o financování kampaně ani transparentní účet.

Část subjektů nesplnila povinnost ani u senátních voleb. "K termínu splnilo povinnost 44 subjektů z celkového počtu 77. Zbylých 23 požadované údaje nezveřejnilo. Jedná se o 13 politických hnutí a stran, dvě koalice a osm nezávislých kandidátů," vyjmenoval člen vedení úřadu Tomáš Hudeček, který má na starosti senátní volby. Sedm stran a tři nezávislí kandidáti dosud úřadu ani nenahlásili adresu internetových stránek s informacemi o financování kampaně, ani číslo transparentního účtu.

Kandidující subjekty měly podle Divišové zveřejnit nejen dárce, kteří věnovali na kampaň finanční příspěvek, ale také další podporovatele a příznivce, kteří poskytli pro kampaň své služby a zboží zdarma nebo za cenu nižší než obvyklou. "Je otázkou pro voliče, nakolik je nezveřejnění přehledu dárců před volbami výsledkem administrativního opomenutí, chabého právního povědomí nebo rezignace na základní principy transparentního financování politického života," řekl Hudeček.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chyby v účetní závěrce MMR za rok 2018 přesáhly pět miliard, zjistil NKÚ

26.10.2020 09:40 Chyby v účetní závěrce ministerstva pro místní rozvoj (MMR) za rok 2018 přesáhly pět miliard korun.…

Zeman si chtěl řádem vykoupit svědomí, říká Kuberová. Na vyšetření tátovy…

26.10.2020 09:10 ROZHOVOR – Občas měla oči plné slz, někdy se jí dojetím zlomil hlas. Když Věře Kuberové, vdově po…

Střídání času škodí zdraví, říkají europoslanci. Nesmyl, člověk se musí…

25.10.2020 22:02 Aktualizováno Nejsou ve svém postoji jednotní. Čeští europoslanci se úplně neshodnou, zda má dojít ke zrušení…

Na schůzce v zavřené restauraci byl údajně i náměstek VZP Šmehlík. Ten to…

25.10.2020 19:29 Aktualizováno Dalším účastníkem středeční noční schůzky v uzavřené restauraci na Vyšehradě, kde se sešli ministr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama