Volební koalice ČSSD se Zelenými? Podle Petříčka to je jedna z možností

Spolupráce se Stranou zelených i s odbornou veřejností v parlamentních volbách v příštím roce je podle ministra zahraničí a místopředsedy ČSSD Tomáše Petříčka pro sociální demokracii jednou z možností. Řekl to dnes novinářům. Dovede si představit účast ČSSD v dlouhodobějším projektu založeném na kooperaci s dalšími subjekty či osobnostmi, strana se podle něj musí otevřít.

Tomáš Petříček

"Podle mého názoru jedna z možností je spolupráce se Stranou zelených, s odbornou veřejností, s lidmi, kteří se věnují konkrétním oblastem společenského života. Sociální demokracie se určitě musí otevřít, a to se ukázalo i v krajských volbách. Uspěli jsme tam, kde jsme byli otevření, navázali spolupráci se starosty, osobnostmi v daném kraji," řekl Petříček.

ČSSD v letošních senátních volbách neobhájila ani jeden z deseti mandátů a zbyli jí tři senátoři. V krajských volbách pak poprvé od roku 2004 nezvítězila ani v jednom kraji a ztratila většinu zastupitelských mandátů. Například v Královéhradeckém kraji v koalici se Zelenými obdržela téměř devět procent, pardubický hejtman Martin Netolický vedl ve volbách uskupení 3PK.

"Pro mě to ale není otázka pouze jednorázové spolupráce k blížícím se parlamentním volbám. Chtěl bych, aby sociální demokracie byla součástí dlouhodobějšího projektu, který by nasměroval Česko do další dekády, pomohl překonat současnou krizi, ale také zajistil stabilitu a předvídatelnost pro miliony našich občanů, kteří jsou znejistěni tím, co nás v dalších letech čeká. Nejen kvůli (koronavirové) pandemii, ale také třeba kvůli globálnímu oteplování, tlaku na změny v hospodářství, tlaku na zaměstnance kvůli přechodu na digitální technologie a robotizaci," poznamenal Petříček.

Je přesvědčený, že se sociální demokracie příští rok opět do Sněmovny dostane. Spolupráce s hnutím ANO ve vládě má podle něj jako jakákoli jiná koaliční kooperace svá úskalí, ale s tím sociální demokraté do vlády šli. Podle jeho osobního názoru by ale ČSSD měla hledat do budoucna jiné partnery. "Na sjezdu určitě bude debata, proto chceme, aby proběhl za fyzické účasti delegátů, aby diskuse byla živá a mohli jsme si jasně říci, jak chceme postupovat nejen k volbám, ale také jaká jsou klíčová témata pro nadcházejících několik let a jak sociální demokracie bude postupovat po vyhlášení výsledků parlamentních voleb," řekl Petříček.

ČSSD přesunula kvůli koronavirové epidemii sjezd z původně plánovaného lednového termínu na 9. a 10. dubna příštího roku. ČSSD bude volit vedení a hodnotit výsledky krajských a senátních voleb. Petříček neplánuje funkci místopředsedy strany obhajovat, ucházet se bude pozici předsedy pražské sociální demokracie. Naopak předseda ČSSD Jan Hamáček po volbách řekl, že se vedení strany vzdát nehodlá, protože ji nechce destabilizovat.

Termín schůze Senátu k převodu pravomocí prezidenta má být určen 9.…

26.10.2021 10:34 Termín případné schůze Senátu k převodu prezidentských pravomocí kvůli zdravotnímu stavu Miloše…

Nová Sněmovna se poprvé sejde v pondělí ve 14 hodin

26.10.2021 09:54 Ustavující schůze nové Sněmovny začne v pondělí 8. listopadu ve 14:00. Návrh jejího programu čítá…

Státní vyznamenání chce Zeman osobně předat v lednu

25.10.2021 20:12 Aktualizováno Ceremoniál k předávání státních vyznamenání se uskuteční 1. ledna místo obvyklého 28. října. V…

Hamáček oznámil rezignaci, do čela ČSSD chce Maláčová

25.10.2021 19:44 Aktualizováno Dosluhující vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček oznámil na dnešním jednání předsednictva ČSSD…

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích je i jinde bez další podpory, řekl…

25.10.2021 19:24 Kompenzace pro restaurace byly podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) velké,…

Vláda prodloužila do konce roku firmám Antivirus pro lidi v karanténě

25.10.2021 19:06 Aktualizováno Vláda dnes prodloužila do konce roku firmám příspěvek Antivirus A. Jde o náhrady pro lidi v…

Moře u Nizozemska se může do roku 2100 zvednout až o dva metry

25.10.2021 18:55 Hladina moře u Nizozemska se může do roku 2100 zvednout až o dva metry, což je víc, než se dosud…

Senát rozhodne o platech ústavních činitelů a klouzavém mandátu

25.10.2021 17:54 Senát rozhodne o návrhu zmrazit platy ústavních činitelů. Podle senátních výborů, které se…

O minimální mzdě se bude podle Schillerové rozhodovat na dalším jednání

25.10.2021 17:51 Končící vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden. Ministryně financí Alena Schillerová …

Ministryně Maláčová oznámila kandidaturu na předsedkyni ČSSD

25.10.2021 17:20 Končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová oznámila na dnešním zasedání předsednictva…

Související:

Právě se děje

reklama