Politici by měli jít příkladem. Sociolog se vyjádřil k dovolené Babiše v Řecku

Sociolog a profesor právní filozofie na univerzitě Cardiff School of Law and Politics Jiří Přibáň upozornil, že jsou lidé ochotní se smířit s nouzovým, výjimečným či jakkoliv mimořádným stavem pouze do nezbytně nutné míry, a to v mezích zákona. Politici by jim přitom měli, co se týče dodržování jimi zavedených přísných opatření, jít příkladem.

Andrej Babiš
doporučujeme

"Byl jsem potěšen tím, jak byly soudy připravené kontrolovat výkonnou moc v Česku,“ chválil sociolog v interview pro Český rozhlas Plus rozhodnutí Městského soudu v Praze, který některá z mimořádných opatření proti epidemii koronaviru označil za nelegitimní. 

"Podstatná část společnosti si myslí, že svobod je příliš a bezpečí málo. Proto každý výjimečný stav, jako je karanténa, je rizikem: může vést k autoritářství." Jiří Přibáň

Zároveň ho také fascinovalo, jak rychle Česko zavřelo hranice a utlumilo veškerý politický, ale i společenský život ve srovnání s jinými státy, přičemž tato velmi přísná karanténní opatření vadila pouze 30 % lidí. 

Přibáň zároveň také ocenil přístup Čechů, kteří projevili smysl pro tvořivost a improvizaci. "V politické rovině byla spousta chaosu, nejasností, nahodilostí, ale sama společnost zareagovala neuvěřitelně tvořivě, kreativně. Vytvořily se sítě vzájemné podpory. V rovině občanské společnosti můžeme být optimisté: ukázalo se, že když se o nás nepostarají politici, lidé se o sebe postarají sami," poznamenal.

Na jednu stranu se sice ukázal smysl pro solidaritu, ale zároveň se také ukázaly slabiny celého systému, který nefungoval tak, jak by měl. Nejednalo se ale pouze o Česko, ale například i Spojené království. 

"Právo potřebuje stabilitu, jasnost, předvídatelnost a stálost." Jiří Přibáň

Češi si v době epidemie koronaviru sami oblékli podomácku ušité roušky, kterých byl nedostatek, aniž by je k tomu musel kdokoliv nutit, jelikož si sami byli vědomi případného rizika. 

Ačkoliv jsme si s první vlnou poradili, je i nadále zapotřebí usilovat o to, aby si z celé této věci vzali politici patřičné ponaučení. Jednou jim společnost jejich striktní pravidla tolerovala, ale podruhé už by tomu tak nemuselo být. Dalo by se dokonce počítat i s velkým odporem. 

"Svobodu a bezpečí bychom neměli klást do opozice, jsou to totiž spojené nádoby." Jiří Přibáň

Sociolog dále také konstatoval, že je potřeba, aby se danými pravidly řídili i ti, kteří je vydávají. Nelíbí se mu například dovolená českého premiéra Andreje Babiše (ANO) v Řecku, jelikož tím akorát potvrzuje, že politici stále žijí v představě, kdy jedno doporučení platí pro prostý lid a druhé pro ně coby zástupce elity. Dle jeho názoru se tím zachoval stejně jako poradce britského ministerského předsedy Dominic Cummings. "Jde o to, jestli jdou politici příkladem, nebo sami sebe považují za osoby, které si pravidla mohou přizpůsobit,“ uzavřel Přibáň.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna schválila dvouletý plán armádních misí v zahraničí

29.09.2020 19:56 Česká armáda bude moci vyslat do zahraničních misí příští rok až 851 vojáků a o rok později nejvýše…

V Praze stojí první stanoviště pro drive-in volby do Senátu z auta

29.09.2020 19:48 Vojáci dnes na pražské Letné a na Proseku postavili stany, ve kterých budou moci ve středu volit…

Nouzový stav neznamená karanténu pro celou zemi

29.09.2020 18:20 Vyhlášení nouzového stavu neznamená, že by šla celá země do karantény nebo se uzavřely hranice,…

Koná se schůzka nejvyšších ústavních činitelů. Zeman do Lán nepozval…

29.09.2020 16:12 V lánském zámku dnes odpoledne začala schůzka nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama