Politici by měli jít příkladem. Sociolog se vyjádřil k dovolené Babiše v Řecku

Sociolog a profesor právní filozofie na univerzitě Cardiff School of Law and Politics Jiří Přibáň upozornil, že jsou lidé ochotní se smířit s nouzovým, výjimečným či jakkoliv mimořádným stavem pouze do nezbytně nutné míry, a to v mezích zákona. Politici by jim přitom měli, co se týče dodržování jimi zavedených přísných opatření, jít příkladem.

Andrej Babiš
doporučujeme

"Byl jsem potěšen tím, jak byly soudy připravené kontrolovat výkonnou moc v Česku,“ chválil sociolog v interview pro Český rozhlas Plus rozhodnutí Městského soudu v Praze, který některá z mimořádných opatření proti epidemii koronaviru označil za nelegitimní. 

"Podstatná část společnosti si myslí, že svobod je příliš a bezpečí málo. Proto každý výjimečný stav, jako je karanténa, je rizikem: může vést k autoritářství." Jiří Přibáň

Zároveň ho také fascinovalo, jak rychle Česko zavřelo hranice a utlumilo veškerý politický, ale i společenský život ve srovnání s jinými státy, přičemž tato velmi přísná karanténní opatření vadila pouze 30 % lidí. 

Přibáň zároveň také ocenil přístup Čechů, kteří projevili smysl pro tvořivost a improvizaci. "V politické rovině byla spousta chaosu, nejasností, nahodilostí, ale sama společnost zareagovala neuvěřitelně tvořivě, kreativně. Vytvořily se sítě vzájemné podpory. V rovině občanské společnosti můžeme být optimisté: ukázalo se, že když se o nás nepostarají politici, lidé se o sebe postarají sami," poznamenal.

Na jednu stranu se sice ukázal smysl pro solidaritu, ale zároveň se také ukázaly slabiny celého systému, který nefungoval tak, jak by měl. Nejednalo se ale pouze o Česko, ale například i Spojené království. 

"Právo potřebuje stabilitu, jasnost, předvídatelnost a stálost." Jiří Přibáň

Češi si v době epidemie koronaviru sami oblékli podomácku ušité roušky, kterých byl nedostatek, aniž by je k tomu musel kdokoliv nutit, jelikož si sami byli vědomi případného rizika. 

Ačkoliv jsme si s první vlnou poradili, je i nadále zapotřebí usilovat o to, aby si z celé této věci vzali politici patřičné ponaučení. Jednou jim společnost jejich striktní pravidla tolerovala, ale podruhé už by tomu tak nemuselo být. Dalo by se dokonce počítat i s velkým odporem. 

"Svobodu a bezpečí bychom neměli klást do opozice, jsou to totiž spojené nádoby." Jiří Přibáň

Sociolog dále také konstatoval, že je potřeba, aby se danými pravidly řídili i ti, kteří je vydávají. Nelíbí se mu například dovolená českého premiéra Andreje Babiše (ANO) v Řecku, jelikož tím akorát potvrzuje, že politici stále žijí v představě, kdy jedno doporučení platí pro prostý lid a druhé pro ně coby zástupce elity. Dle jeho názoru se tím zachoval stejně jako poradce britského ministerského předsedy Dominic Cummings. "Jde o to, jestli jdou politici příkladem, nebo sami sebe považují za osoby, které si pravidla mohou přizpůsobit,“ uzavřel Přibáň.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda potvrdila opatření omezující setkávání, upravila i pravidla pro…

12.04.2021 22:18 Aktualizováno Vláda podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) dnes potvrdila sobotní mimořádné…

Další kulturní instituce žádají Babiše, ať nemění ministra kultury

12.04.2021 20:22 Aktualizováno Další instituce se přidaly k apelu na premiéra Andreje Babiše (ANO), aby nečinil změny na postu…

Piráti a STAN by podle modelu předběhli ANO o šest procent

12.04.2021 19:02 Sněmovní volby by v březnu vyhrála koalice Pirátů a STAN se ziskem 28,5 procenta hlasů. Druhému ANO…

Vláda opět rozšířila odpuštění DPH u nákupu respirátorů

12.04.2021 18:12 Aktualizováno Vláda dnes rozšířila odpuštění daně z přidané hodnoty (DPH) při nákupu respirátorů, testů na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama