Pro Českou republiku je nepřijatelné využívání migrace jako nástroje tlaku na Evropskou unii. Řekl to dnes český ministr vnitra Jan Hamáček při mimořádném jednání unijních ministrů vnitra. Videokonference byla svolána původně kvůli migrační krizi na hranicích Běloruska s členskými státy.
Ministři se však nakonec zabývali také bezpečnostní situací v Afghánistánu po ovládnutí země radikálním hnutím Tálibán. Podle Hamáčka je třeba předejít migrační krizi na vnějších hranicích EU a pomoci zemím sousedícím s Afghánistánem. Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer dnes apeloval na vytvoření deportačních center v těchto zemích pro Afghánce vyhoštěné z Evropy.
V Litvě, Lotyšsku a Polsku dramaticky vzrostly počty nelegálně přicházejících migrantů z Běloruska poté, co režim prezidenta Alexandra Lukašenka začal tyto lidi systematicky posílat na hranice. "Pro ČR je nepřijatelné využívání migrace jako nástroje tlaku na Evropskou unii nebo její jednotlivé členské státy. Jsme si vědomi závažnosti migrační situace. I nadále jsme připraveni Litvě a dalším zasaženým zemím pomáhat," prohlásil dnes Hamáček podle sdělení českého ministerstva vnitra.
Ministr připomněl, že Česko koncem července do Pobaltí poslalo materiální pomoc a během příštího týdne by podle něj vláda měla schválit finanční pomoc ve výši půl milionu eur na ochranu hranic. "Jsme připraveni vyslat i své experty v rámci evropských agentur Frontex a EASO (Evropský podpůrný azylový úřad)," uvedl Hamáček.
Dnešní schůzku ministrů vnitra původně svolalo slovinské předsednictví právě kvůli migrační krizi mezi Litvou a Běloruskem. Litva sousední zemi viní z toho, že migranty z Iráku a dalších států přepravuje do Minsku a poté je posílá přes západní hranici, čímž se prý mstí za unijní sankce. Litevská ministryně vnitra Agné Bilotaitéová se vyslovila pro zpřísnění migračních pravidel tak, aby jednotlivé země a EU mohly bránit svou bezpečnost.
Unijní ministři dnes jednali také o aktuální bezpečnostní a politické situaci v Afghánistánu a o jejím možném dopadu na migraci v sousedních zemích i v EU. Hamáček zdůraznil, že abychom předešli migrační krizi na vnějších hranicích, je potřeba mobilizovat všechny nástroje a finanční zdroje, které má EU k dispozici. "Naše pomoc musí směřovat především do zemí sousedících s Afghánistánem a dalších tranzitních států. Tyto země jsou pro nás klíčovými partnery," uvedl.
Jeho resortní kolega z Rakouska Karl Nehammer dnes zdůraznil, že cílem EU by mělo být udržet většinu afghánských uprchlíků v regionu. Pokud by se to nepodařilo, bylo by to "velmi nebezpečné" pro Evropu, varoval politik, kterého citovala agentura Reuters. Nehammer rovněž prohlásil, že bude naléhat na EU, aby v zemích sousedících s Afghánistánem zřídila takzvaná deportační centra pro Afghánce vyhoštěné z Evropy. Také on přitom zdůraznil, že zemím v blízkosti Afghánistánu přijímajícím migranty by měla být poskytnuta finanční a další podpora.
Rakouský ministr potvrdil, že Rakousko bude pokračovat ve vyhošťování neúspěšných afghánských žadatelů o azyl nebo osob, které byly usvědčeny ze spáchání trestného činu. Mnohé další evropské země toto vyhošťování pozastavily kvůli vývoji v Afghánistánu. "Je důležité, aby bylo nadále možné vyhošťovat žadatele o azyl nebo násilnické uprchlíky, potřebujeme přece tato deportační centra," řekl Nehammer. Ministr řekl, že v Rakousku už nyní žije 44.000 Afghánců.
Související

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy
Aktuálně se děje
před 6 minutami

Ničivé lesní požáry zuří po celém světě. V Německu hoří vojenské cvičiště, hasiči jen přihlíží
před 16 minutami

Haleyová se jasně vymezila vůči Trumpovi ohledně války na Ukrajině
před 1 hodinou

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček
před 1 hodinou

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije
před 1 hodinou

Rusko vnímá kladně americké prohlášení o možném dialogu o jaderných zbraních
před 2 hodinami

Dezinformátorské žně kvůli ukrajinskému obilí. EU přitom nezavádí omezení dovozu kvůli jedům
Aktualizováno před 2 hodinami

VIDEO: Papež poprvé vystoupil v televizi, promluvil o válce
Aktualizováno před 2 hodinami

Čínská loď u Tchaj-wanu ohrozila americké plavidlo. Peking se ozval
před 2 hodinami

Klíšťata po dnešku sníží aktivitu, počasí s minimem srážek končí
před 2 hodinami

Česko neláká jen levnou pracovní sílu. Přicházejí i kvalifikovaní cizinci za vyššími mzdami
před 2 hodinami

Lodě Británie a USA zasahovaly v Hormuzském průlivu. Čluny Íránských revolučních gard „útočily“ na obchodní loď
před 3 hodinami

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině
před 3 hodinami

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce
před 3 hodinami

Motorkáři si neuvědomují svou zranitelnost. Dva o víkendu zemřeli při střetu na Kroměřížsku
před 4 hodinami

Zaminované ústupové cesty, střelba do vlastních. Prigožin opět kritizoval ruskou armádu
před 4 hodinami

Rusko podniká masivní manévry v moři, flotila se „zdokonalovala“ už před několika týdny
před 5 hodinami

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo
před 5 hodinami

Polsko demonstruje sílu. Cvičí s Američany, na armádu dá kvůli Rusku čtyři procenta HDP
před 6 hodinami

Rusové tvrdí, že Ukrajinci o víkendu zahájili očekávanou protiofenzivu
před 6 hodinami
Zelenskyj: Ruská agrese už zabila více než 500 ukrajinských dětí
Nejméně 500 ukrajinských dětí bylo zabito v déle než rok trvající ruské válce proti Ukrajině, řekl v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informoval o tom The Guardian.
Zdroj: Libor Novák