Zahradník (ODS) potvrdil roli sběratele preferenčních hlasů, největším skokanem je táborský starosta

Jihočeská ODS má několik let osvědčeného sběratele preferenčních hlasů. Je jím bývalý hejtman Jan Zahradník, který to potvrdil i při letošních krajských volbách. Ze 13. místa jej přednostní hlasy vynesly na druhou pozici a opět mu zajistily místo v zastupitelstvu.

Jan Zahradník
doporučujeme

"Samozřejmě, že mě to těší. Ale já jsem hlavně rád za výsledek, kterého ODS v Jihočeském kraji dosáhla. Je to velká zásluha (krajského předsedy) Martina Kuby, který dokázal vytvořit skvělý tým," řekl jednasedmdesátiletý Zahradník.

Momentálně vykonává kromě funkce zastupitele i práci poslance. Do dolní komory parlamentu se dostal v roce 2013, kdy z 11. místo postoupil díky preferenčním hlasům na první místo a stal se jediným poslancem jihočeské ODS. O čtyři roky později svůj mandát obhájil.

Zahradník se v politice pohybuje od listopadového převratu v roce 1989, kdy se v Českých Budějovicích podílel na zakládání Občanského fóra. Po dvou letech odešel do ODS, kde zůstává dodnes.

Zatím nezvažuje o tom, že by odcházel do politického důchodu. "Mám před sebou ještě roční mandát v Poslanecké sněmovně a uvidíme, co bude následovat. Teď jsem navíc na začátku čtyřletého mandátu jihočeského zastupitele," uvedl Zahradník.

S ODS zažil časy hojnosti, kdy strana byla nejsilnější v republice i v regionech, ale pamatuje i její pád. Bez ohledu na to, v jaké fázi vývoje se občanští demokraté zrovna nacházeli, si Zahradník udržoval vysokou popularitu mezi voliči. "Možná je to dáno i tím, že jsem spoustu lidí učil," říká vysokoškolský pedagog, který také zastával funkci prorektora Jihočeské univerzity. "Ale také se na těch preferenčních hlasech podepsalo asi i to, že jsme s manželkou neodmítli snad žádné pozvání na akce od různých šibřinek po otevírání hasičských zbrojnic. Tím jsem se dostal do podvědomí řady lidí v kraji," míní.

Největším skokanem krajských voleb na jihu Čech se stal táborský starosta Štěpán Pavlík. Na kandidátní listině Jihočechů 2012 figuroval na 15. místě. Díky preferenčním hlasům se dostal na třetí pozici a tím do krajského zastupitelstva. Výsledek Jihočechům 2012 přinesl čtyři křesla v krajském zastupitelském sboru.

"Příjemně mě to překvapilo. Říkal jsem si, že by mě preferenční hlasy mohly dostat do zastupitelstva, ale to by zisk Jihočechů musel být vyšší. Pokud bychom měli třeba osm, devět zastupitelů, tak by to z toho 15. místa nebylo tak daleko," řekl ČTK devětačtyřicetiletý Pavlík.

Není úplným politickým nováčkem, ale před dvěma roky příliš zkušeností neměl. V komunálních volbách v říjnu 2014 získal pozici řadového zastupitele města Tábor. Ale v roce 2018 už vedl uskupení Tábor 2020 do obecních voleb jako lídr. Po nich usedl do křesla starosty. Nyní k tomu bude krajský zastupitel. Ambice na vysokou politiku ale nemá, uvedl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 18:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 17:24 Aktualizováno Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Babiš navrhl další uvolnění pravidel pro sestavování rozpočtů

26.10.2020 17:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl společně se záměrem zrušit superhrubou mzdu i další rozvolnění…

Piráti vyzvali vládu, aby umožnila Polkám interrupce v Česku

26.10.2020 17:07 Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama