PŮVODNÍ ZPRÁVA | Putin je nevyzpytatelný, Rusko je jadernou zemí s totálním id*tem v čele, říkají světoví experti pro EZ

Putin drží Západ v šachu, totéž s ruským lídrem ale dělá Peking. Zahraniční experti se pro EuroZprávy.cz shodli, že zejména administrativa amerického prezidenta Joea Bidena měla určit jasné a zřetelné červené linie, jejichž překročení bude mít pro Kreml vážné důsledky. Dosud tak totiž činí pouze Putin a Západ jen horko těžko hledá způsoby, jak ho vůbec vést ke zodpovědnosti za jeho činy. 

Loni v říjnu bývalý ředitel americké CIA upozornil, že Spojené státy jsou spolu se spojenci ochotné zlikvidovat všechny ruské jednotky na území Ukrajiny v případě jaderného útoku. Včetně Černomořské flotily. I na tuto možnost se EuroZprávy.cz ptaly při rozhovorech se zahraničními experty.

Podle britského analytika a bývalého pracovníka ministerstva kultury, médií a sportu Rogera Higginsona se daří Moskvu držet v šachu před použitím jaderných zbraní prostřednictvím svého vlivu právě Pekingu. „Můj názor na události posledních 15 měsíců je, že Západ začal poněkud přehlížet Putinovy jaderné hrozby, vzhledem k tomu, že je vytahuje velmi často. Dále je tu úvaha, že Čína je dnes v užším vztahu s Kremlem než před rokem a dala jasně najevo, že její podpora Rusku nespočívá v tom, aby Putin použil jaderné zbraně, a to ani ty taktické. Vzhledem k rostoucí závislosti Ruska na Číně se domnívám, že to snižuje riziko, že by je použilo,“ zhodnotil pro EuroZprávy.cz.

Minulý týden ruská média avizovala podpis smlouvy s Běloruskem o skladování taktických jaderných zbraní na jeho území. Higginson si však myslí, že jde spíše o hudbu budoucnosti. „Pokud vím, dohoda s Běloruskem je jen dohoda. Neznamená to, že jaderné zbraně byly v současné době přemístěny na běloruské území, ani že byla vybudována zařízení na jejich vyzbrojení, skladování a údržbu. Pokud tedy hrozba existuje, leží poněkud v budoucnosti,“ upřesnil analytik.

Následně upozornil na ruskou exklávu Kaliningrad. Ta hraje důležitou roli v jaderném zastrašování ze strany Moskvy. „Zde je otázka kapacity pro skladování a umístění jaderných zbraní v bedlivě sledována NATO. Předpokládám, že pokud by se Rusko skutečně rozhodlo umístit taktické jaderné zbraně na některém z těchto území, pak by bylo logickou reakcí Západu učinit totéž například v Polsku, aby byla zachována rovnováha teroru – a tím snad i mír,“ vysvětlil

„To byla v podstatě kalkulace po celou dobu studené války, ke které jsme se s výjimkou současné horké války na východní Ukrajině v podstatě vrátili,“ přiblížil Higginson s tím, že Rusové exklávu Kaliningrad drží od chvíle, kdy ho diktátor Josip Stalin po druhé světové válce převzal pod kontrolu.

Ukrajinský politický analytik Dmytro Zolotukhin pro EuroZprávy.cz doplnil vylíčil, jak v něm spekulace o teoretickém jaderném úderu připomínají dokumentární film BBC s názvem Third World War: Indside War Room (Třetí světová válka: Uvnitř válečné místnosti, překl. red.). „Podle mého skromného názoru tento film vypovídá o tom, že západní země nejsou psychologicky připravené odstrašit Vladimira Putina ochotou pomstít se mu za to, co dělá,“ soudí Zolotukhin.

Upozornil na to, že všechny červené linie v poslední době vytyčuje pouze Kreml „Všechny řeči kolem takzvaných červených linií, které neustále slýcháme, pocházejí z Kremlu. Je to pouze Kreml, kdo veřejně vydává prohlášení o červených liniích a o své připravenosti nakreslit je tak, jak chce.“

„Osobně jsem nikdy neslyšel západní řečníky mluvit o nějakých červených liniích pro Putina. Vzhledem k rétorice mluvčích z USA v západních médiích v posledních měsících ovšem mohou být slova ředitele Petraeuse některou z možností reakce. Ale rozhodnutí o jejich realizaci bude určitě vycházet ze zájmů USA nebo jiných zemí, ale nikoli z nějakých závazků pomoci Ukrajině,“ vysvětlil.

Podle Zolotukhina jsou západní spojenci schopni naplnit slova bývalého ředitele CIA Petraeuse. „Vidíme, jak technická úroveň vojenské síly převažuje nad ruskými systémy,“ doplnil. Obává se ale, jak se postaví k nevyzpytatelnému chování ruského prezidenta do prezidentských voleb, které se v Rusku konají příští rok. „Alespoň signály z médií hovoří o strachu v důsledku z Putinova chování,“ pochybuje.

Bezpečnostní expert z estonského Mezinárodního centra pro obranu a bezpečnost James Sherr je naopak ke zmíněnému dokumentu BBC kritický. „Dokument BBC byl ostudný. Snad záměrně pouze jeden z účastníků prezentoval solidní stanovisko. V té době byla řada vysokých představitelů bezpečnostního establishmentu tím, co bylo řečeno, rozzlobena. Přinejmenším jeden z pozvaných se odmítl zúčastnit a další zpochybňovali moudrost těch, kteří se zúčastnili. Nejsem si zkrátka jist, nakolik dokument ‚spravedlivě‘ odrážel britské oficiální myšlení. Realističnost předloženého scénáře byla ještě více pokřivená, ale to je samostatné téma,“ zhodnotil dokumentární film, který poukázal na slabost v rozhodování zejména britských politických elit.

Červené linie podle Sherra opravdu chybí – a to považuje za zásadní nedostatek v boji proti Putinovu režimu. „Jedinou červenou linií, kterou Bidenova administrativa vytyčila, bylo loňské léto použití jaderných zbraní Ruskem – ať už proti Ukrajině, nebo proti jiným. Byla vytyčena pevně a samozřejmě neveřejně. To, co bylo řečeno, mě povzbudilo, dokonce na mě udělalo pozitivní dojem,“ vzpomínal mezinárodně uznávaný odborník.

V ostatních oblastech se ale Spojené státy vytváření červených linií vyhýbají. James Sherr upozornil minimálně na dvě, které byly kruciální, ale nikdo je nevytyčil. Roku 2021 podle něj mělo zaznít: „Nedovolíme, aby Ukrajina byla rozvrácena a zničena.“ Po ruské invazi zase: „Nedovolíme, aby se Írán účastnil tohoto konfliktu.“

„Na nevyhnutelnou otázku novináře, jestli to znamená použití síly, by prezidentova odpověď měla znít: ‚Chcete, abych své prohlášení zopakoval‘,“ myslí si Sherr. Rusko nyní od Spojených států dostalo zcela novou příležitost – možnou jadernou provokaci v Záporoží. „Naše odpověď musí být taková, že jsme si během války stanovili jasná omezení a pokud přijde jakýkoliv náznak jejich porušení, naše politika se změní. Doufám, že tento vzkaz je vyslán, ale nemám důvod se domnívat, že by tomu tak bylo,“ mrzí Sherra.

Ukrajinský bezpečnostní analytik Zolotukhin zastává názor, že Západ musí změnit myšlení o věcech, kterým si myslel, že rozumí a definovat je znovu podobným způsobem. „Důvod vidím v tom, že za posledních 30 let ukrajinské nezávislosti investovaly Spojené státy a Evropská unie obrovské částky do toho, aby Ukrajincům vysvětlily, jak má vypadat demokracie a jak fungují její pravidla.“

Západu se v tom velmi dařilo a zároveň se mu podařilo udržet obchod a spolupráci s Kremlem v oblasti uhlovodíků a dalších. „V obou směrech následovalo podrobné vysvětlování, že západní politiky jsou založené na tom, co je dobré a co je špatné. Musíte být dobří a chovat se dobře, v ostatních případech – pokud jste špatní – budete potrestáni. Viceprezident Joe Biden tak rád vysvětloval, jak vyhodil ukrajinského generálního prokurátora, a nazval ho zk*rvysynem,“ vylíčil Zolotukhin.

„Ale teď, když mluvíme o jaderné zemi s totálním id*otem v čele, zdá se, že vše se změnilo,“ nešetřil analytik vulgarismy. „Po anexi Krymu nebyly žádné důsledky, po invazi v plném rozsahu byly důsledky malé a na 11. balíčku sankcí se stále pracuje kvůli řadě výjimek.“

Také se čílil nad tím, že si západní komunity neuvědomují význam slova „odolnost“. „Poslední situace s diskuzí na Twitteru na téma ‚proč Ukrajinci chodí do McDonaldu, když se musí schovávat před útoky‘ je nehorázná.“

Z tohoto ohledu je pro Zolotukhina jen těžko uvěřitelné, že nějaká slova pronesená Petraeusem mohou být symbolem politických rozhodnutí. „Protože při zpětném pohledu na vše, co bylo řečeno na tisících školeních a seminářích o demokracii na Ukrajině západními řečníky, se stalo velmi pochybným, když jsme dospěli do situace skutečné červené linie,“ vyhodnotil.

Podle něj běží jeden konkrétní scénář – tzv. Svět na vodě. „Jeho součástí bude dramatický pokles důvěry k USA a takzvaným západním hodnotám ze strany Ukrajinců a následně i dalších národů, které mohou být svědky slabosti této politiky. Nejbolestivěji vidím tento nastoupivší trend v tom, zda dojde k jadernému úderu na Ukrajinu, či nikoliv,“ uzavřel Zolotukhin.

Co dělat v nejhorším případě?

EuroZprávy.cz se zeptaly tiskové mluvčí Armády České republiky Vlastimily Cyprisové, jakým způsobem je Česká republika připravena na případný jaderný útok. „Reálné možnosti obrany ČR budou odpovídat konkrétnímu množství a způsobu použití jaderných zbraní. Šíření zbraní hromadného ničení a jejich nosičů je jednou z hrozeb definovaných Bezpečnostní strategií České republiky. Proto ČR pokračuje v rozvoji schopnosti bránit se proti hrozbě použití jaderných zbraní. V rámci sdílení společných rizik a odpovědnosti NATO pokračuje ve specializaci svých ozbrojených sil na oblast ochrany proti zbraním hromadného ničení,“ vysvětlila.

Cyprisová následně doporučila, že pokud dojde k jadernému útoku, každý se musí co nejrychleji schovat do sklepů, krytů nebo jiných podzemních prostor. Venku lze využít například přírodní terenní překážku. „Po opuštění krytu je nutné si chránit dýchací cesty například šátkem. Poté je nutné se osprchovat a vyměnit si oblečení kvůli dalšímu šíření kontaminace,“ řekla. Pokud k jadernému výbuchu dojde, má si člověk lehnout na břicho – nohama směrem k epicentru a chránit si hlavu rukama.

Související

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.
Volodymyr Zelenskyj Komentář

Zelenskyj se nekrotí a stojí ho to spojence. Nátlak fungoval, když ruská armáda stála před Kyjevem

Ukrajina ztrácí důležitou podporu svých předních spojenců. Prezident Volodymyr Zelenskyj volí špatnou strategii diplomacie, kdy na své podporovatele ze zahraničí vyvíjí často až nepřiměřený nátlak. Ten se stává neslučitelným s národními zájmy daných zemí a rovněž s veřejným míněním. Nepřizpůsobil urgenci vlastních projevů situaci. Ruská armáda již přes rok není před Kyjevem a nehrozí, že se ukrajinská suverenita během pár dní může rozpadnout. 

Více souvisejících

Rusko Jaderné zbraně Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 7 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Střelba v Uherském Hradišti. Řidiči se dostali do konfliktu, jeden skončil v péči lékařů

Uherskohradišťští kriminalisté vyšetřují od pátečního odpoledne případ střelby na parkovišti obchodního centra. Ozvala se po konfliktu dvojice řidičů. Zatímco jeden skončil v péči lékařů, druhého zadržela policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy