Rakušan odmítl kritiku úprav rodného listu. Z některých zmizí termíny otec a matka

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes vyzval Alianci pro rodinu, aby zaměřila své úsilí na děti, které pomoc skutečně potřebují. Organizace kritizuje záměr vnitra, podle něhož by dětem stejnopohlavních párů měly matriky vydávat nový vzor rodného listu, kde budou termíny "otec" a "matka" nahrazeny identickými kolonkami s názvem "rodič". 

Pro děti rodičů s různým pohlavím mají být stávající formuláře zachovány, zdůraznil ministr v otevřeném dopisu.

"Ve své komunikaci se zaštiťujete právy dítěte, konkrétně právem dítěte na otce a matku. Otce a matku u nás mají také tisíce, možná desetitisíce nešťastných, opuštěných, nebo dokonce týraných dětí. Naplnění tohoto údajného 'práva' jim harmonické dětství a dobré startovní podmínky do života automaticky nezajistilo," uvedl Rakušan.

"Oháníte-li se zájmy dětí, zaměřte své úsilí na ty děti, které pomoc skutečně potřebují. Děti vyrůstající v rodinách stejnopohlavních rodičů to nejsou, a vzhledem k tomu, že řada z nich už je nebo brzy bude dospělá, jistě není daleko doba, kdy vám to tyto děti řeknou samy," dodal ministr.

Rakušan upozornil, že rodiny, kde má dítě dvě matky či dva otce, v Česku reálně žijí, byť se opírají o zahraniční právní úpravy. "Vnímám, že vám se jejich existence nezamlouvá. Že rodinu chápete a definujete jinak. Nijak vám toto chápání rodiny neupírám a žádám vás o jediné: na oplátku neupírejte vy těmto rodinám a jejich členům, aby svůj osobní život vedli tak, jak to vyhovuje jim," napsal. Doplnil, že jako politik vnímá rodinný a intimní život jako sféru, kam má stát zasahovat pouze tak, že stanoví základní zákonné mantinely, ne tak, že by lidem dával nevyžádané rady, jak žít "správně".

Ministr vnitra také podotkl, že úprava vyhlášky reaguje na již existující soudní rozhodnutí. Návrh na změnu vyhlášky je podle důvodové zprávy materiálu reakcí na rozhodnutí Krajského soudu v Brně, u kterého se v roce 2018 rodiče dívky domáhali, aby byli místo v poznámce zapsáni v rodném listu jako otec a otec či rodič a rodič. Soud tehdy konstatoval, že pokud zákon o matrikách používá pojem "rodič", nečiní rozdílu na základě jakýchkoli pomocných charakteristik. Pokud je člověk z právního hlediska rodičem, má matrika povinnost zapsat ji jako rodiče do knihy narození a do rodného listu dítěte. Všechny rodiče je přitom podle soudu třeba do těchto matričních listin zapsat stejným způsobem.

Aliance pro rodinu dnes před ministerstvem vnitra uspořádala setkání, před budovu úřadu na Letné podle fotografií na faceboooku organizace umístila transparent s nápisem "Za touhu dospělých nesmí platit děti" a také cedule s dalšími prohlášeními jako "dětská práva = lidská práva". Zřejmě také kolemjdoucím rozdávali upravené vzory rodných listů.

V Česku mohou páry stejného pohlaví uzavřít registrované partnerství, vstoupit do manželství jim zákon neumožňuje. Partneři mohou získat informace o zdravotním stavu svého protějšku, mohou po něm také dědit jako v manželství. Nemají ale společné jmění, ani nárok na vdovský či vdovecký důchod. Sirotčí penzi nemusí získat ani jejich potomek. Adopci zákon registrované dvojici zakazuje.

Související

Petr Pavel Glosa

Události Petra Nutila: Rok Petra Pavla, znovuzvolený Babiš a Debaty bez cenzury

Máme za sebou rok od chvíle, kdy se prezidentem stal Petr Pavel. Přes některá drobná škobrtnutí se dá s jistotou říct jedno – Petr Pavel naplnil očekávání pozitivní změny v nejvyšším úřadě, vrátil na Hrad důstojnost, slušnost a hodnotovou politiku. A to je přesně to, co po desetiletém kralování Miloše Zemana tahle země potřebovala jako sůl.  

Více souvisejících

Vít Rakušan (STAN) Ministerstvo vnitra Aliance pro rodinu

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 56 minutami

před 2 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslanci o manželství pro všechny zatím nehlasovali. Pavel podpořil narovnání práv

Poslanci se ve středu dopoledne nedostali k hlasování o tzv. manželství pro všechny. Ve schvalování novely, která by umožnila uzavřít manželství i stejnopohlavním párům, by se mělo pokračovat v odpoledních hodinách.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy