Praha - Českým dětem zbývají do konce školního roku necelé dva měsíce a většina z nich se už jistě těší na letní prázdniny. Ruku na srdce. Koho z nás bavilo pět dní v týdnu ráno vstávat a celé hodiny prosedět v lavicích, když bylo venku tak hezky? Dnešní děti by samozřejmě svůj čas raději věnovaly na sociálních sítích, nebo hraním počítačových her, ale o to nejde. Ať už každý vzpomíná na svá školní léta s odporem, či nostalgií, všichni jsme si tím museli projít. Máme si však, nač stěžovat, anebo jsme na to v porovnání s ostatními zeměmi lépe? Web Národního informačního centra pro mládež informoval o rozdílech vzdělávacího systému ČR, Německa, Velké Británie, Francie a Ruska.
V Německu začíná povinná školní docházka stejně jako u nás v 6 letech a trvá zpravidla 9-10 let. Základní vzdělání trvá čtyři roky a poté se rodiče a děti musejí rozhodnout o dalším kroku. Na výběr mají tři možnosti
Hauptschule (česky: Hlavní škola) je určená pro děti, které jsou obecně vzato méně nadané. Ve většině případů se jedná o děti přistěhovalců se špatným jazykovým vybavením. Délka docházky je 6letá.
Realschule (česky: Reálná škola) je šestiletá a slouží jako příprava pro další vzdělávání.
Gymnasium trvá devět let a je považované za nejprestižnější, neboť jako jediné nabízí možnost získání maturity, k níž jsou připouštěni pouze studenti, kteří tři roky intenzivně studovali matematiku, německý a jeden cizí jazyk.
Maturitní vysvědčení je stejně jako v ČR podmínkou přijetí na vysokou školu. Na rozdíl od nás je v Německu maturita považovaná za vysoký stupeň vzdělání a není tak snadné ji získat i proto, že jí nabízí pouze gymnázia.
Domácí vzdělávání je v Německu téměř absolutně zakázané a místní úřady je povolují pouze za mimořádných okolností (děti rodičů provozujících cirkus apod.) V roce 2010 udělily Spojené státy politický azyl rodičům pěti dětí, jimž odmítaly německé úřady povolit vzdělávat své děti doma. Informoval o tom deník Aktualne.cz
Velká BritánieVe Velké Británii začínají děti povinnou školní docházku v 5 letech a končí ji v 16, přičemž nejprve navštěvují Primary School, kterou zakončují dosažením věku 11 let.
Podobně jako v Německu, tak už v 11 letech musí mít děti jasno o své budoucnosti. To, že Harry Potter dostal v tomto věku dopis z Bradavic, zřejmě není pouhou náhodou.
Primární a sekundární školství je ve Velké Británii bezplatné, ale rodiče mohou své děti posílat do soukromých a mnohdy prestižnějších škol.
FrancieVe Francii začíná dětem povinná školní docházka stejně jako u nás v 6 letech a trvá až do 16 let. Od 6 do 10 let navštěvují francouzské děti tzv. écoles élementaries, který je vlastně ekvivalentem českého prvního stupně.
Od 10 do 15 let pokračuje ve studiu na tzv. collége, což v českém vzdělávání znamená druhý stupeň. Po skončení collége lze studovat buď lyceum, které nabízí střední vzdělání s maturitní zkouškou, nebo jít do učení.
Maturitní vysvědčení je ve Francii stejně jako v ČR podmínkou pro přijetí na vysokou školu.
RuskoRuské děti jsou považovány za školou povinné od šesti, až sedmi let věku. Základní vzdělání trvá čtyři roky. Poté následuje pětileté střední sekundární a dvouleté vyšší sekundární.
Délka povinné školní docházky je jedenáctiletá. Ruské vysoké školy mají podobně jako české obory rozdělené na bakaláře a magistry. Největšími univerzitami jsou Petrohradská státní univerzita a Moskevská státní univerzita.
Známkování je v Rusku obrácené. Zatímco české děti doufají, že dostanou z pololetní prověrky jedničku, ruské to mají přesně naopak. Pětka totiž znamená výbornou a jednička nedostatečnou. Pouze trojka má v ruském a českém známkovacím systému stejné postavení, tedy dobrá.
O ruském vzdělávacím systému informoval bývalý náměstek ministra financí Jan Gregor v časopise Auspica.
Související
Mladík napsal spolužačce, že bude střílet. Policie zasahovala ve škole
Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
před 1 hodinou
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
před 2 hodinami
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
před 2 hodinami
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
před 3 hodinami
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
před 4 hodinami
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
před 4 hodinami
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
před 5 hodinami
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
před 6 hodinami
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
před 6 hodinami
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
před 7 hodinami
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
před 8 hodinami
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
před 9 hodinami
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
před 9 hodinami
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
před 10 hodinami
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
před 10 hodinami
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
před 10 hodinami
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
před 11 hodinami
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
před 11 hodinami
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
před 12 hodinami
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák