Výuka praktických technických dovedností by měla zůstat nepovinná a o způsobu jejího začlenění do rozvrhu by měly rozhodovat samy školy. ČTK to řekli tři odborníci na kariérové vzdělávání, kteří se podílejí na připravovaných úpravách v učebních plánech škol. Podle nich je pro budoucí prosperitu státu důležitější, aby škola v dětech posilovala dovednosti, jako je schopnost učit se, plánovat nebo mít nápady, spíše než znalosti a vědomosti jako dosud.
Pro zavedení povinného předmětu s názvem Technika, ve kterém by se děti učily například pracovat s různými nástroji či materiály, se nedávno vyslovil premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj je to třeba, aby měly české firmy řemeslníky. Prosadit to chce také třeba Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.
Shodli jsme se, že předmět polytechnické výchovy Technika, který skvěle propojuje manuální práci s novými technologiemi, by měl být zařazen do rozvrhu dětí 2. stupně ZŠ jako povinný.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 18. února 2019
Podle Michala Parláska z Informačního vzdělávacího střediska v Plzni nebo koordinátora české pobočky evropské sítě na podporu kariérního poradenství Euroguidance Petra Chaluše, kteří se podílejí na přípravě změn ve vzdělávacích plánech, by ale rozvíjení praktických technických dovedností mělo zůstat nepovinné. V rozvrhu by se podle nich měl vytvořit spíš prostor pro procvičování takzvaných měkkých dovedností, jako je schopnost spolupráce či komunikace.
"Budoucí ekonomika bude stát na kreativních, vědecky a kriticky myslících, sociálně zdatných lidech," řekl Chaluš. Technické činnosti by se proto podle něj neměly učit ve zvláštním předmětu, nýbrž by se měly začlenit do výuky přírodních věd či matematiky.
Chaluš varoval, že by snaha připravit co nejvíce pracovníků pro technický provoz mohla ohrozit ekonomický rozvoj ČR. "Predikce budoucího světa práce nás vedou k tomu, že lidé by se měli vzdělávat co nejvíce, co nejdéle a v co nejširším kontextu. Měli by se naučit sebevzdělávat, mít co nejvíce prostoru pro sebereflexi vlastního rozvoje, dovedností a životních plánů," řekl.
"Myslím si, že by bylo kontraproduktivní povinně do technické výuky nutit všechny bez rozdílu, protože si jednou v budoucnu třeba budou potřebovat složit nábytek z IKEA," doplnil Parlásek. Podle něj si lidé dokážou poradit i bez předmětu Technika, když se naučí vyhledávat informace a řešení různých situací. Technickým činnostem ve škole by se měli věnovat především žáci, kteří se zajímají o techniku, dodal.
Podobně se vyjádřil ředitel Krajského centra vzdělávání v Plzni Lukáš Vlček. "Jsem přesvědčený, že znalosti a technické dovednosti nejsou to hlavní, co má škola poskytovat. Myslím, že by mělo jít o zaměření na obecné kompetence (schopnosti) a v rámci těch umožňovat získávat znalosti a dovednosti, které žáka zajímají," řekl.
Parlásek upozornil rovněž na to, že ne každá škola má možnosti a podmínky pro zavedení podobného předmětu, jako byly dříve dílny. "Proto by mělo zůstat rozhodnutím školy, kolik prostoru pro technické vzdělávání bude schopna vyčlenit," uvedl.
Požadavek zavedení předmětu Technika v základních školách je jedním z prvních příspěvků do debaty o úpravách rámcových vzdělávacích programů (RVP), kterou chce ministr školství Robert Plaga (ANO) zahájit na konferenci 28. února. Takzvané RVP v roce 2005 nahradily dřívější osnovy a určují obsah učiva ve školách. O nutnosti jejich modernizace se mluví od roku 2016. Podle České školní inspekce jsou jejich obsahy přeplněné, Plaga již dříve uvedl, že by je chtěl "provzdušnit". Přípravu změn řídí Národní ústav pro vzdělávání, který patří pod ministerstvo školství.
Související
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
před 47 minutami
"Říkal, že jsme jako Ježíš a Máří Magdaléna." Známý kněz Jaluška čelí obvinění z obtěžování, v církvi končí
před 1 hodinou
Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině. Kyjev zveřejnil počty obětí na straně Ruska, jsou alarmující
před 1 hodinou
Možnost použít ATACMS proti Rusku je klíčovým momentem války. USA se přímo zapojí do války, varuje Kreml
před 2 hodinami
Pěstujte plodiny, skladujte pleny. Státy NATO poslaly občanům doporučení, jak přežít válku
před 3 hodinami
Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.
Zdroj: Libor Novák