K vysílání přes internet přešla také Univerzita třetího věku, připravuje se chatování

Ze svých domovů se v době koronavirových omezení vzdělávají nejen školáci, ale také senioři. Více než polovina seniorů přihlášených do kurzů Univerzity třetího věku Mendelovy univerzity v Brně využila možnost přejít na on-line výuku formou živého vysílání, oznámil ČTK mluvčí vysoké školy Filip Vrána.

Důchodci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Univerzita zvažovala různá technická řešení a platformy. "Zásadní pro nás bylo, aby šlo o formu, která bude pro seniory co nejpřístupnější. Nakonec jsme se rozhodli pro živé vysílání přes kanál YouTube. S lektory chodíme přímo do studia, a tak se nám daří produkovat videa v dobré kvalitě, jak po stránce zvuku, tak obrazu," uvedla Lenka Kamanová, vedoucí oddělení vzdělávání seniorů.

Univerzita třetího věku vysílá třikrát až čtyřikrát týdně. Vysílání trvá 60 až 90 minut a po ukončení je daná přednáška přístupná ještě týden. "To naši posluchači velmi vítají, protože se na přednášky mohou podívat v čase, který jim nejlépe vyhovuje a klidně si je pustit i vícekrát. Rekord v počtu zhlédnutí zatím drží přednáška o léčivých, aromatických a kořeninových rostlinách. Připravujeme ještě možnost chatu, kam by senioři psali svoje dotazy a lektor by je zodpovídal," uvedla Kamanová.

On-line výuku si chválí i samotní senioři. "Jsem ráda, že nemusím poslouchat jen zprávy o počtu nakažených a úmrtí. Výhodou on-line výuky je, že nikdo neohrožuje mě a ani já nikoho neohrožuji. Můžu se na přednášku podívat v čase, který mně vyhovuje a kolikrát chci. Pokud mně něco není jasné, můžu se vrátit a poslechnout si to ještě jednou. Chybí mi ale kontakt s přednášejícím i s ostatními posluchači," popsala Jana Tučková.

Univerzita třetí věku pro seniory připravuje od února 2021 speciální on-line kurzy zaměřené na léčivé rostliny, kvalitu potravin a permakulturní zahradu. "Vzhledem k epidemiologické situaci je totiž možné, že prezenční výuku nebudeme moct zahájit ani v letním semestru," řekla Kamanová. Současná doba je podle ní plná velkých společenských zkoušek a proměn, které se dotknou i vzdělávání seniorů. Neskončí, jen bude jiné.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha do konce týdne stanoví postup a metodiku testování učitelů

01.12.2020 18:09 Pražský magistrát do konce týdne stanoví postup a metodiku při dobrovolném testování na nemoc covid…

Střední školy se chystají na návrat studentů, střídavá výuka bude náročná

01.12.2020 16:57 Střední školy se již začaly připravovat na pondělní návrat žáků ke střídavé výuce na dálku a ve…

Přijímačky na čtyřleté SŠ bez jednotných testů, redukce maturity kvůli…

30.11.2020 12:45 Na čtyřleté maturitní obory středních škol nebudou na jaře 2021 povinné jednotné přijímací zkoušky.…

"Nebudu muset denně vařit." Otevření prvních stupňů škol přivítala řada…

30.11.2020 11:45 Obrovská úleva byla patrná dnes ráno v očích řady rodičů po odchodu školáků do jedné z olomouckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama