Plaga: Zkoušky by se opět měnily při vážných plošných opatřeních

Maturitní a přijímací zkoušky by se na jaře příštího roku opět měnily pouze v závažné situaci, při které by se vyhlašovala plošná opatření v celé společnosti a nebylo by možné zkoušky dělat. V rozhovoru s ČTK to řekl ministr školství Robert Plaga (ANO). Pro případ nouze by podle něj ministerstvu měla pomoci na situaci rychle zareagovat úprava zákona, podle které by v mimořádné situaci mohlo zkoušky změnit.

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Ministr doufá v to, že jarní zkoušky se v příštím roce budou moci konat standardně jako v letech před výskytem koronaviru. Případné změny v jejich obsahu a termínech ale podle něj nelze vyloučit, pokud by se zkoušky s ohledem na epidemii nemohly uskutečnit plošně. Taková situace nastala letos na jaře, kdy se na několik týdnů uzavřely všechny školy a termíny zkoušek se musely přesunout z dubna a května na červen. Nyní ministerstvo a hygienici počítají spíše jen s krátkodobými karanténními opatřeními ve školách, kde by se vyskytla nákaza covidem-19.

Plaga předpokládá, že termíny zkoušek vyhlásí ministerstvo standardně. Loni to udělalo v případě maturit na konci srpna, o jednotných přijímacích zkouškách na střední školy informovalo koncem září. "V případě, že by (příští rok na jaře) bylo ohroženo jejich konání, tak by nastupoval institut mimořádného opatření, který by zrušil původní a nastavil by nová, a samozřejmě nová by nastavoval s výhledem, který by odpovídal epidemiologické situaci," řekl Plaga.

Počítá s tím, že by tak ministerstvu v případě mimořádné situace pomohla úprava, kterou navrhlo v novele školského zákona, jež se týká rovněž distančního vzdělávání. Novelu má dnes zrychleně ve stavu legislativní nouze posoudit Sněmovna. "Pokud projde tohle v zákoně, tak máme nástroj, jak uzpůsobovat podmínky aktuální epidemiologické situaci i v těch případech, které - všichni doufáme - že nenastanou," řekl. Zdůraznil, že nepředpokládá, že by se toho využívalo běžně.

Kvůli epidemii koronaviru se letos na jaře posunuly původně ohlášené termíny maturit a přijímacích zkoušek o několik týdnů. Přijímací zkoušky se navíc omezily na jeden termín místo standardních dvou, zároveň se ale prodloužil čas na vyplnění testů. V maturitách se vynechaly slohy z jazyků. Změny vyvolaly rozporuplné reakce. Někteří kritici tvrdili, že letošní uchazeči o střední školy byli kvůli jedinému termínu přijímací zkoušky v nevýhodě. Další lidé tvrdili, že by maturanti měli dostat maturitní vysvědčení bez zkoušení jen podle známek z posledních ročníků studia, což zase jiní odmítali. Plaga zopakoval, že uskutečněné změny podle něj byly správné.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plaga reaguje na Prymulu. Je připraven se bavit o úpravě školního roku

22.09.2020 18:44 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga vyzval nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu (oba za ANO) k…

Hygienici zakázali prezenční výuku na univerzitách v Brně

22.09.2020 18:13 Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje od středy 23. září zakázala prezenční výuku na…

Zástupci škol: Rozhodnutí kvůli covidu má být centrální

22.09.2020 16:29 Aktualizováno O zavření škol kvůli epidemii by podle zástupců školských asociací bylo lepší rozhodovat spíš…

Změny v inkluzi? Návrh MŠMT vyvolal rozruch, pedagogové a experti vyzývají…

22.09.2020 13:13 Ministerstvo školství by mělo připravovat změny ve vzdělávání handicapovaných dětí společně s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama