Příplatky pro některé učitele? Lidovci ze svého původního požadavku slevili

Lidovci navrhnou zvýšení příplatků pro třídní učitele a pedagogy se specializací až na 2500 korun měsíčně místo původně požadovaných až 3500 korun. Na dnešním jednání sněmovního školského výboru to za předkladatele příslušné novely zákoníku práce řekl Marek Výborný (KDU-ČSL). Výbor debatu o lidovecké předloze přerušil do poloviny března, poslanci nyní budou moci podávat pozměňovací návrhy.

Marek Výborný, KDU-ČSL
doporučujeme

O něco nižší růst příplatků Výborný vnímá jako vstřícný krok vzhledem k zápornému postoji ministerstva financí k původním částkám v novele. Je to návrh, který je možným kompromisem," uvedl Výborný, podle kterého by odhadované rozpočtové dopady klesly zhruba ze dvou miliard na jednu miliardu korun ročně.

Zvýšení zvýšení příplatků novelou zákoníku práce zpochybňovali i pro rozpočtové dopady poslanci ANO, kteří ale na plénu neprosadili její zamítnutí už v prvním čtení. Zaznívaly názory, že příplatky by měly být zakotveny nařízením vlády, jako je tomu nyní u třídních učitelů, a nikoli v zákonu.

Třídní učitelé mají nyní podle vládního nařízení nárok na příplatek 400 až 1300 korun. Příplatky za výkon specializovaných činností se mohou podle zákoníku práce pohybovat od 1000 korun do 2000 korun měsíčně. Lidovci původně navrhli u obou příplatků rozmezí 2500 korun až 3500 korun. Podle jejich aktuální úpravy by mohly činit 1500 korun až 2500 korun.

Specializační činnosti se týkají koordinace v informačních a komunikačních technologiích, tvorby vzdělávacích programů, prevence sociálněpatologických jevů, environmentální výchovy, logopedie a prostorové orientace zrakově postižených.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

SPD chce po vládě návrat žáků prvního stupně ZŠ do škol

26.01.2021 13:39 Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) vyzvalo vládu, aby se do škol vrátili všichni žáci…

Plaga: Letošní maturity se upraví, rušit by se neměly

25.01.2021 15:22 Letošní maturity se kvůli epidemii covidu-19 budou konat v upravené podobě, neměly by se ale úplně…

Plaga by měl podle Babiše zvážit zrušení části maturit

24.01.2021 18:30 Premiér Andrej Babiš (ANO) je pro zrušení didaktických testů u maturit na zdravotnických školách,…

Platy učitelů asi ze zákona porostou na 130 procent průměrné mzdy

22.01.2021 15:30 Poměr učitelských platů k průměrné mzdě zřejmě bude stanoven zákonem. Sněmovna dnes v rámci novely…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama