Po zhruba dvou měsících se dnes do Smíchovské střední průmyslové školy (SSPŠ) v Praze vrátila většina studentů. V budově školy se sešlo asi 350 žáků, ostatní se učí ze svých domovů. Zavedení rotační výuky před vánočními prázdninami však není efektivní, řekl v dnešním rozhovoru s ČTK ředitel školy Radko Sáblík.
Škola má 647 studentů, ve výuce ve škole se po týdnu střídají. V prosinci si tak mnozí studenti zažijí jediný týden standardní výuky ve třídách. "Rotační výuka je tak nyní pro výuku naprosto zbytečná. Jedinou výhodou je, že se učitelé se studenty po dvou měsících uvidí a navážou sociální kontakty," řekl ČTK ředitel školy se zaměřením na IT. Podle něj by střídání prezenční a dálkové výuky po týdnu mělo smysl, kdyby trvalo déle než dva týdny v posledním měsíci v roce.
Sáblík by proto spolu s pedagogy školy preferoval, aby studenti druhého a třetího ročníku měli před svátky i nadále distanční výuku s možností s učiteli individuálně konzultovat na osobních schůzkách. "Návrat žáků posledního ročníku byl dobrý krok, o návratu druháků a třeťáků si to nemyslím," řekl.
To, že od dnešního dne není povinné skupiny žáků a studentů nemísit, ale výuka v homogenních skupinách je jen doporučená, Sáblík uvítal. Ve výběrových seminářích, tedy v hodinách předmětu, který si studenti volí jako svou profilaci, se totiž zároveň učí studenti jednoho ročníku z různých tříd. V SSPŠ zachovali homogenní skupiny ve 2. a 3. ročnících, maturanti mají volitelné hodiny společně, aby měli možnost se připravit na závěrečnou zkoušku. Předtím se i oni učili tyto lekce přes internet.
Výuka na dálku ani v praktické výuce však podle ředitele školy problém nebyla. Potřebné IT a grafické programy, s nimiž zde pracují, jsou studenti schopní si nainstalovat a obsluhovat je z domova. Na dálku se tak studenti učili zabezpečit programy proti kybernetickým útokům nebo stavěli drony. "Jedinou nesnází bylo, že technika některých studentů nebyla tolik výkonná, aby daný program zvládla, ale k výpadkům docházelo minimálně," řekl ředitel.
Podle Sáblíka by mohla situace, kdy bylo nutné děti učit jinak než obvykle, české školství posunout. "Mnozí učitelé viděli, že ne všechno, co studenty jinak učí, je pro ně důležité. A naopak se zase ukázalo, že jsou jiné, dnes důležité věci, které ve školách moc neučíme, jako komunikace, argumentace, chápání textu nebo analýza a vyhodnocení problému," řekl. Podle Sáblíka je tak vhodné objem učiva, které se na středních školách učí, zmenšit a naopak více opakovat, aby došlo k osvojení znalostí. Doplnil, že cestou je také děti profilovat podle toho, k čemu mají předpoklady. K tomu mohou napomoci také úpravy běžné výuky, které letos mnozí učitelé a ředitelé škol kvůli pandemické situaci provedli. V SSPŠ například ředitel kvůli podzimní dálkové výuce přepracoval klasifikační řád. "Zrušil jsem povinnost, aby každý student byl dvakrát přezkoušený," sdělil. Učitelé tak mohou hodnotit žáky například z domácích úkolů nebo slovně.
V Praze je podle statistik ministerstva školství zhruba 185 středních škol, které nabízí denní formu vzdělávání. V celé ČR je takových škol kolem 1270.
Související

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Tělesné tresty i policejní doprovod. Jak vypadá školní den na druhé straně Evropy i světa?
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Počasí o víkendu čeká zlom, vrátí se léto
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
včera

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
včera

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
včera

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
včera

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
včera

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
včera

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
včera

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla
včera

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
včera

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
včera

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
včera

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
včera

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
včera

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
včera
Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy
Bývalý jihokorejský prezident Jun Sok-jol, jehož v únoru zákonodárci sesadili prostřednictvím takzvaného impeachmentu, byl opět zatčen kvůli vyšetřování loňského neúspěšného pokusu o upevnění moci. Tehdejší hlava státu v dubnu na šest hodin vyhlásila stanné právo.
Zdroj: Lucie Podzimková