Srovnání platů učitelů v EU: Mají si Češi na co stěžovat?

6. listopadu proběhla stávka učitelů, do které se podle odborářů zapojila více než polovina škol. Situace pedagogů se v uplynulých letech mírně zlepšila, jejich platy ale stále patří k nejnižším. Jak moc je stávka za růst platů oprávněná, přibližuje následující studie.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Daniel Münich je autorem studie Platy českých učitelů: nová naděje. Mírné zlepšení je podle něj především důsledkem celkového růstu platů, způsobeného příznivou ekonomickou situací.

„Kromě platů učitelů, které poslední dva roky v porovnání s minulostí rostly relativně hodně, rostly i ostatní platy v ekonomice. U vysokoškolsky vzdělaných pracovníků obzvlášť. A protože mezinárodní srovnání je vždycky u vysokoškolsky vzdělaných v dané zemi, tak to hraje samozřejmě roli,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Münich.

Studie srovnává průměrné platy učitelů na druhém stupni základních škol s průměrnými platy vysokoškolsky vzdělaných pracovníků. V minulých letech činily příjmy učitelů v Česku jen 61% průměrného výdělku ostatních vysokoškolsky vzdělaných pracovníků. Průměr zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) přitom dosahoval 91%. Plat německých učitelů činil 99 % průměrného výdělku. Česko tak vyšlo ze všech 36 zemí nejhůře. Čeští učitelé mají i nejmenší rozdíl mezi nástupním platem a jejich příjmem po 15 letech praxe.

„Zásadně jsme se z posledního místa srovnání se zeměmi OECD a Evropské unie neposunuli,” uvedl Münich.

Pedagogové se v mnoha evropských krajinách dále profesně rozvíjí. Například na Slovensku je účast na dalším profesním rozvoji spojena s kariérním růstem a zvyšováním platu. Řada evropských škol je také povinna svým pedagogům poskytnout plán profesního rozvoje.

Pracovní doba učitelů se pohybuje v rozmezí 35 – 40 hodin týdně, přičemž doba výuky je zhruba 17 hodin. Pedagogický pracovníci mají osm týdnů dovolené, kterou si musejí vybrat v období letních prázdnin. V Polsku délka dovolené souvisí s počtem odpracovaných let.

Münich tvrdí, že odbory stávkují za správnou věc, ale dva roky poté, co se věci začaly poměrně významně měnit a platy začaly výrazně růst. „Poprvé, možná dokonce v historii, jsou slibované nárůsty platů propsané i do střednědobých výhledů státního rozpočtu, což v minulosti nebylo. V rozpočtu na příští rok, který teď projednává sněmovna, už jsou čísla, která by měla zajistit zvyšování platů v letech 2021 a 2022. To je oproti minulosti zlepšení situace.“

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud rozhodl o hidžábu ve škole. Ministerstvo s verdiktem souhlasí

11.12.2019 17:13 Ministerstvo školství souhlasí s verdiktem Nejvyššího soudu, který minulý týden rozhodl, že škola…

Miliardy na platy učitelů? ČSSD nazdvihla Babiše, opřel se do Valachové

01.12.2019 14:01 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš neočekává, že by poslanci koaliční ČSSD v závěrečném hlasování…

Romové stále vadí. Ve školách přetrvává oddělování slabých, vyplývá z…

28.11.2019 15:26 Navzdory opatřením pro společné vzdělávání přetrvává v českém školství vyloučení sociálně…

Česko bude mít 70 nových profesorů. Zeman podepsal dekrety, osobně je…

28.11.2019 14:21 Prezident Miloš Zeman dnes podepsal jmenovací dekrety 70 nových profesorů a profesorek. Profesorský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama