SSHR by měla vypsat další soutěž na antigenní testy, řekl Plaga

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) by měla vypsat ještě jednu soutěž na nákup antigenních testů pro školy, aby jich byl do konce června centrálně dostatek. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) dnes novinářům řekl, že o to požádal předsedu SSHR Pavla Švagra.

Eurozpravy.cz

Ministr to uvedl při dnešní návštěvě skladu obchodního řetězce v Modleticích u Prahy, kde převzal 300.000 antigenních testů pro školy.

Plošné testování ve školách začalo 12. dubna. Stát jim rozdělil asi 7,6 milionu testů, dalších 5,6 nyní Správa státních hmotných rezerv pořizuje. Předchozí tendr na konci dubna zrušila, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky. Vítěz nové soutěže má být známý dnes. Pokud tato zakázka vyjde, vystačí množství testů při plném návratu dětí do škol zhruba na tři týdny.

Plaga novinářům řekl, že požádal Švagra ještě o jednu soutěž. "V pátek jsem svým dopisem, tak jak mám podle usnesení vlády činit, oslovil šéfa státních hmotných rezerv, aby ještě jedna soutěž proběhla, abychom skutečně měli dostatek antigenních testů pro školy centrálně do 30. 6," uvedl ministr.

Zdůraznil, že by byl mnohem raději, kdyby testy byly vysoutěženy podle původního požadavku ministerstva školství už v březnu nebo dubnu. Jde však o volnou soutěž, jejíž průběh nelze ze strany SSHR ani ministerstva školství a zdravotnictví nijak ovlivnit, dodal.

Podle Plagy platí informace z minulého týdne, že Národní pedagogický institut má rezervní množství antigenních testů a provoz škol je pokryt do 17. května. Nad tuto rezervu školy získají dnešní příspěvek od společnosti Kaufland. "V současné chvíli je testů v rámci vzdělávacích institucí nedostatek, proto jsme se rozhodli nabídnout školám pomoc," uvedl generální ředitel Kauflandu Stefan Hoppe.

Na dotaz ČTK, zda by od příštího týdne mohla být zrušena rotační výuka, jak to ve čtvrtek avizoval premiér Andrej Babiš (ANO), Plaga uvedl, že tom vláda ještě povede debatu nad aktuálními daty ministerstva zdravotnictví. "Klíčový hráč, který musí říct, zda je to z epidemického hlediska v tuto chvíli únosné, je samozřejmě ministerstvo zdravotnictví," dodal. Předpokládá, že podobně jako v předchozích týdnech dnes kabinet sdělí svůj plán a ve čtvrtek bude následovat finální stvrzení ze strany ministerstva zdravotnictví.

Plaga také připomněl, že školám budou kompenzovány výdaje na přesnější PCR testy. Na podporu PCR testování dostal resort 100 milionů korun, testy bude proplácet zpětně. Údaje o tom, kolik škol se chce do PCR testování zapojit, by mělo mít ministerstvo během tohoto týdne. Plaga uvedl, že v případě PCR testů se neplánuje žádné centrální řešení. Zřizovatel nebo škola si nasmlouvají laboratoř a od toho by se měl odvíjet způsob svozu a vyhodnocování výsledků. Je pravděpodobné, že školy budou testovat žáky v různých dnech. Podle Plagy půjde o screeningové testy, nikoliv o testy bariérové, které by fungovaly jako podmínka ke vstupu ke školy.

Témata: EZ

Školy výuku na dálku nezvládly, myslí si rodiče

24.06.2021 14:34 Většina rodičů se domnívá, že školy ani po roce epidemie covidu-19 nezvládaly výuku na dálku tak,…

Učitelům za rok epidemie přibyly práce a stres, ukázala analýza

24.06.2021 11:15 Distanční vzdělávání v důsledku epidemie covidu-19 vedlo k prodloužení doby, kterou učitelé…

Vrátí se v září roušky a testování do škol? Rozhodne se v pondělí

23.06.2021 14:03 Kabinet by měl v pondělí rozhodnout o nošení roušek místo respirátorů od 1. července, ale i o…

Plán na testování ve školách od září dostane vláda v pondělí

21.06.2021 20:04 Plán testování na koronavirus po zářijovém návratu dětí do škol předloží ministerstva zdravotnictví…

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Související:

Právě se děje