Výzva České konference rektorů, aby se studenti vysokých škol v co největší míře nechali očkovat proti covidu, nemá podle některých oslovených studentů v rozhodování o očkování velkou váhu. Vysoké školy by podle nich spíš měly nabídnou konkrétní výhody těm, kdo se očkovat nechají. ČTK to řekli oslovení studenti vysokých škol.
Česká konference rektorů vyzvala minulý týden studenty vysokých škol k naočkování proti covidu před začátkem nového akademického roku. "Tím by sami přispěli k posílení kolektivní imunity a k tomu, aby se neopakoval scénář z minulého podzimu, který si nikdo z nás nepřeje," řekl tehdy za Českou konferenci rektorů Martin Bareš z Masarykovy univerzity.
Zpráva od rektorů může pomoci v rozhodnutí těm, kteří váhají, ale odpůrcům vakcíny asi stačit nebude. "Už dávno jsem přestala věřit, že by něco takového na lidi zabralo. Aby výzva fungovala, musela by studentům nabídnout reálné a splnitelné výhody. A to se dělá těžce, když není jisté, v jakém režimu bude probíhat výuka," uvedla studentka divadelních studií Anna Pavlína Sedláčková. Vysokoškoláci jsou podle ní jednou z nejméně ohrožených skupin a daleko pravděpodobněji se nechají naočkovat pro výhody než pro ochranu před nemocí.
Pro studenty ubytované na vysokoškolských kolejích by mohla být výhodou absence pravidelného testování, které by si jinak museli hradit sami. Ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo školství totiž počítají s testováním studentů na kolejích.
Právě výhody a bezstarostnost po obdržení certifikátu jsou jedním z důvodů, proč mladí lidé volí očkování. Vyhovuje jim, že k běžným aktivitám nepotřebují test. "Nešla jsem se naočkovat proto, že se bojím nemoci. Šla jsem se naočkovat proto, že chci žít normální život. Myslím si, že tohle je důvod většiny mladých lidí, kteří se jdou očkovat," řekla studentka Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Andrea Harmuthová. Výzvu rektorů považuje za zbytečnou, míní, že kdo se naočkovat chtěl, už tak učinil dřív.
"Rektoři tímto naštvou studenty, kteří se očkovat nechtějí. Může to ale motivovat někoho, kdo není rozhodnutý," uvedla Nadia Charawani, která v září nastoupí do prvního ročníku bakalářského studia na Masarykově univerzitě. Vlna nových zájemců o očkování podle jejího názoru však nepřijde. Sama se pro očkování rozhodla kvůli ochraně zdraví a prevenci před komplikacemi.
Někteří studenti odmítají vakcínu ze strachu z následků. Existuje také skupina mladých lidí, která se ze zdravotních důvodů naočkovat nemůže. Někteří další pro své rozhodnutí opodstatnění nenacházejí. "Měla jsem starosti se školou a nebyl čas. Jelikož bych druhou dávku nestihla do konce léta, tak už mi to přišlo zbytečné. Zároveň nemám důvod se očkovat a ani výzva mi žádný nedala,“ uvedla studentka Univerzity Palackého v Olomouci Nikola Kovalčíková. Jako možnost připouští i pravidelné testování během akademického roku a počítá i s případným znevýhodněním při kontaktní výuce. Ví, že není jediná, kdo bude tuto otázku řešit.
Související

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , očkování , studenti , Vysoké školy
Aktuálně se děje
před 30 minutami

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru
před 36 minutami

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí
před 1 hodinou

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome
před 2 hodinami

Výhled počasí na začátek léta. Meteorologové nastínili, co přinese červen
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
včera
Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.
Zdroj: Libor Novák