Termín přijímaček na SŠ závisí na vývoji epidemie. Plaga apeluje na učitele ohledně hodnocení žáků

Se stanovením termínu přijímacích zkoušek na střední školy je nutné počkat na epidemiologickou situaci, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr školství Robert Plaga (ANO). Vyhlásí jej v dostatečném předstihu, aby se studenti i školy dokázali nachystat, uvedl. Podle některých zástupců školských asociací nejasný termín zkoušek uvádí rodiče, děti i školy do nejistoty.

Přidejte svůj názor

Školství
doporučujeme

Přijímací zkoušky byly podle Plagy epidemiology vyhodnoceny jako velmi riziková záležitost. "Já bych mohl vystřelit jakýkoli termín v červnu, ale bylo by to ode mě neférové. V tuto chvíli musíme počkat na jednotlivé vlny. Já v dostatečném předstihu tak, aby se školy stihly na přijímačku nachystat a studenti věděli, kdy jednotná přijímačka bude, to oznámím," řekl ministr.

Děti chystající se na jednotnou přijímací zkoušku mohou podle Plagy k přípravě využít testy Cermatu z předchozích let, které jsou jim včetně řešení k dispozici. Ministerstvo chce zároveň formou videí připravit výklad daných řešení.

Mimořádná úprava zákona pro letošní rok, která již platí, počítá s tím, že se jednotné přijímací zkoušky uskuteční 14 dní po znovuotevření škol. Schéma vlády předpokládá, že by zkoušky byly někdy v červnu. Například podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové jsou rodiče, děti i školy při čekání na pevný termín v nejistotě. K přijímacím zkouškám na maturitní obory se podle statistik Cermatu přihlásilo přibližně 95.000 dětí.

Učitelé by měli při hodnocení zohlednit podmínky žáků

Plaga vyzval ředitele škol a učitele, aby při hodnocení žáků zohlednili jejich specifické podmínky. Využívat by měli spíše zpětnou vazbu než známky. Podle Plagy také není nutné zvládnout veškeré učivo zahrnuté ve školních vzdělávacích programech. Učitelé by se měli soustředit na znalosti a dovednosti nezbytné pro další vzdělávání.

Učitelé by podle ministra měli ještě více než dosud pracovat se zpětnou vazbou od rodičů a komunikovat s rodinami nejen zadáváním úkolů. Mají zjišťovat, jak si děti s jednotlivými úkoly poradily. "Aby za běhu byli schopni upravovat vzdělávání vzhledem ke specifickým podmínkám v jednotlivých rodinách a školách," řekl Plaga.

"Nejde primárně o známky. Chceme umožnit ředitelům škol větší flexibilitu v hodnocení. Předpokládáme větší využití formativního hodnocení zpětnou vazbou. Nedává smysl, aby klasifikace, jak ji známe, ve všech případech byla podle známek, jaké žák nebo student dostal po dobu distanční výuky," dodal ministr. Hodnocení by tak podle něj mělo zohledňovat sociální či ekonomické podmínky, které žák pro vzdělávání na dálku měl.

Podle Plagy by se také učitelé po návratu dětí do škol neměli snažit dozkoušet žáky z učiva z období, ve kterém nemohli navštěvovat školu. "Mnohem víc je to o klíčových kompetencích dětí, o té situaci, kterou zažívají. Není to o tom, že musí být oznámkovaní," řekl. Ministerstvo školství proto připravuje vyhlášku, kterou chce takzvaně vypnout školní řád, v němž je v některých případech uvedeno, kolik známek z daného předmětu musí žák dostat, aby byl klasifikován. Vyhlášku by měla v nejbližších dnech posoudit Legislativní rada vlády.

Plaga ale nepočítá s tím, že by žáci nedostali na konci pololetí vysvědčení. Nemusí na něm však být u všech předmětů známky. "Pokud se budeme bavit o situacích, kdy vysvědčení vstupují v následném období například do hodnocení přijímaček, tam to rozdělíme tak, aby tam vysvědčení nevstupovalo, pokud tam známky nejsou," dodal.

"Není nutné zvládnout distanční formou vše, co školy mají ve školních vzdělávacích programech, ani to není reálné. Znovu opakuji, je vhodné soustředit se na profilové předměty, respektive na takové znalosti a dovednosti, které jsou nezbytné pro další vzdělávání, a pak na procvičování a opakování učiva," doplnil Plaga. Připustil ale to, že v novém školním roce bude na učitele i žáky tlak ohledně dohnání látky, která měla být vyučována v tomto pololetí. "Chceme tomu pomoci vyrovnávacími letními kurzy, letními kempy, které by se v ideálním případě mohly objevit v nabídce," dodal ministr.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školy získaly z dotací 60 tisíc počítačů, mohou je půjčit žákům

30.05.2020 15:33 Za poslední dva roky dostaly české školy s využitím evropských dotací skoro 60.000 notebooků a…

Maturity odstartují v pondělí, budou je provázet zvýšená hygienická…

30.05.2020 12:02 Didaktickým testem z matematiky a francouzštiny začne v pondělí ráno státní část maturitních…

Na internetu kolují falešné maturitní testy, MŠMT podá trestní oznámení

29.05.2020 14:16 Ministerstvo školství podá trestní oznámení kvůli prodeji údajně ověřených testů státních maturit,…

Covid-19 v brněnské školce. Dítě mělo pozitivní test, celá třída jde do…

29.05.2020 13:52 Pozitivně testováno na covid-19 bylo jedno dítě z Mateřské školy Duha v městské části Brno-Bystrc.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy