Týdenní volno platí. Výuka na dálku na konci října nebude

Vyhlášení volna v pondělí 26. a úterý 27. října, kterým se ministr školství Robert Plaga (za ANO) minulý týden rozhodl prodloužit podzimní prázdniny na konci října na celý týden, bude platit i při současném uzavření škol. V tyto dva dny se tak nebude konat jinak povinná výuka na dálku. Vyplývá to z odpovědi mluvčí ministerstva školství Anety Lednové na dotaz ČTK. Podle zástupců škol je v době uzavřených škol volno v těchto dnech trochu zbytečné, jako velký problém to ale nevnímají.

Školství, ilustrační foto

Plaga oznámil rozhodnutí prodloužit podzimní prázdniny v základních a středních školách o dva dny minulý čtvrtek, když společně s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) ohlašoval zavedení střídavé výuky tříd na druhém stupni základních škol. Dva dny volna navíc označil tehdy za "dny boje proti covidu". V pondělí se ale opatření zpřísnila, takže vláda rozhodla o přechodu na dálkovou výuku ve všech školách s výjimkou mateřských a speciálních.

Podle ministerstva by se žáci museli účastnit distančního vzdělávání, pokud by se volno nevyhlásilo. "Další příležitost pro odpočinek nabízí až vánoční prázdniny. Z těchto mimořádných důvodů se ministerstvo rozhodlo dny 26. října a 27. října 2020 stanovit pro základní školy, střední školy, konzervatoře a základní umělecké školy jako volné dny," stojí v opatření ministra.

Na dva dny volna naváže svátek 28. října, podzimní prázdniny 29. a 30. října a víkend 31. října a 1. listopadu. Vánoční prázdniny mají začít ve středu 23. prosince a trvat do neděle 3. ledna. Mezi tím bude ještě jeden svátek v úterý 17. listopadu.

Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová už v pondělí ČTK řekla, že avizované dva dny volna v říjnu by se měly nyní zrušit. "Mohli bychom pak aspoň učit online. Takto přijdeme o celý týden (kdy jsou podzimní prázdniny) a online výuka není odpovídající tomu, když jsou děti ve třídě. Při online výuce jde vše pomaleji," uvedla. Již dříve také řekla, že pokud se školy zavřou, domnívá se, že to bude na delší dobu.

"Asi by bývalo mělo víc smysl teď ty dva volné dny nedávat, ale na druhou stranu dva dny nás teď už nevytrhnou," řekl ČTK předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Podle něj je spíš problém to, že některé věci nejdou při výuce na dálku vůbec udělat, než to, že by na ně bylo málo času. Při komunikaci online jsou podle něj například potíže s tím, jak vést spontánní diskusi.

Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka řada škol původně stejně plánovala na 26. a 27. října ředitelské volno. Podotkl, že nyní sice bude každý den výuky dobrý, ale prodloužené podzimní prázdniny by už nechal. Doufá hlavně v to, že bude možné ve středních školách v listopadu obnovit praktickou výuku. Podle něj je ale těžké teď něco předvídat, protože epidemická situace je hodně špatná. "Chápeme, že k tomu (současnému zpřísnění opatření) dojít muselo," řekl.

Pochopení pro uzavření škol vyjádřil také předseda Asociace základních uměleckých škol (ZUŠ) Tomáš Kolafa. Podle něj nebude nyní situace těžká ani tak pro školy jako spíš pro rodiče. K možnosti úplného znovuotevření ZUŠ od začátku listopadu je spíše skeptický, doufá ale v to, že by mohla být obnovena alespoň individuální výuka hry na hudební nástroje.

Odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení vlády bylo…

23.10.2021 18:20 Školské odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení nově vznikající vlády koalic…

Zástupci škol nemají problém s respirátory pro neočkované učitele ani s…

21.10.2021 19:31 Zástupci školských asociací nemají výhrady proti tomu, aby neočkovaní učitelé nosili ve výuce…

Do některých škol se vrátí testování. Neočkovaní učitelé musí povinně…

21.10.2021 18:00 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou muset ve výuce nosit respirátory. Pro žáky tato povinnost platit nebude. V…

Zástupci škol jsou proti rouškám ve výuce, větší smysl vidí v testování

21.10.2021 12:24 Zástupci školských asociací nesouhlasí s návrhem ministerstva zdravotnictví, aby děti starší 12 let…

Praha chce dát školákům kvůli covidu mimořádné volno

20.10.2021 18:28 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Kuba doporučuje jihočeským školám, aby prodloužily podzimní prázdniny

20.10.2021 14:28 Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) doporučuje školám v regionu, aby podzimní prázdniny v příštím…

Podmínky pro návrat do škol byly v souladu se zákonem, plyne z rozhodnutí…

20.10.2021 14:24 Podmínky, které ministerstvo zdravotnictví stanovilo před návratem dětí do škol po letních…

Ministerstvo navrhne, aby lokálně nosily děti nad 12 let roušku i ve výuce

20.10.2021 12:22 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby v krajích, kde je epidemie covidu-19 nejhorší, nosily děti…

Plaga odmítá návrh resortu zdravotnictví na nošení roušek při výuce

19.10.2021 19:30 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zásadně odmítá návrh ministerstva zdravotnictví na nošení…

EDUin představil body, které ve školství čekají na novou vládu

19.10.2021 15:24 Nově vznikající vláda by se ve svých prioritách pro školství měla zaměřila na redukci množství…

Související:

Právě se děje

reklama